مشروح اخبار ایران و جهان – ۲۱ تیر ۱۳۹۸

اندازه متن
Aa Aa

خبرهای ایران و جهان

بزرگداشت نبرد تاریخی مردم ایران برای آزادی

اشرف ۳-جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ (۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹)

ویژه نامه واشینگتن‌تایمز

درباره سلسله تظاهرات جهانی

و گردهماییهاي مقاومت ایران

روزنامة واشینگتن‌تایمز در ويژه نامه یی پیرامون سلسله تظاهرات جهانی و  گردهماييهاي مقاومت ایران ، مقاله اي از خانم مريم رجوي با عنوان ماموريت ما: آزادي، دموكراسي وحقوق بشر براي ايران درج كرده است.

در اين ويژه نامه همچنين گزیده ای از پیام ویدئویی خانم مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران در راهپیمایی همبستگی با قیام و مقاومت مردم ایران برای تغییر رژیم در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۹ در واشینگتن تحت عنوان تعهد ما: مقاومت و نبرد تا پيروزي مبادرت كرده است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت با صدور اطلاعیه‌یی تحت عنوان دستگيري شمار زيادي از خانواده ها و هواداران سازمان مجاهدين خلق ايران، اعلام کرد: وزارت اطلاعات آخوندي، مافياي آدمكشي و ترور و جاسوسي، طي روزهاي گذشته و در آستانه گردهمايي هاي ۵ روزه مقاومت ايران در اشرف ۳ در آلباني شمار زيادي از خانواده ها و هواداران مجاهدين خلق ايران در تهران و شهرهاي مختلف كشور را دستگير و يا احضار كرده است.  برخي از كساني كه در تهران دستگير شده اند عبارتند از صديقه مرادي، مهدي خواص، حسن عطار، ولي الله غلام نژاد و دكتر هاني يازرلو و پسرش هود يازرلو.

انگلستان دومین ناو جنگی خود را به  خلیج فارس اعزام کرد.

آمریکا از اقدام قاطع نیروی دریایی انگلستان در مقابله با مزاحمت دریایی سپاه پاسداران رژیم آخوندی تقدیر کرد.

وزیر دفاع انگلستان نیز طی پیامی در باره اقدام قاطع ناو جنگی این کشور و پس راندن  قایقهای مزاحم سپاه تروریستی اعلام کرد : ”مایلم از نیروی دریایی انگلستان بابت كار حرفه ای شان كه قانون بین المللی را تقویت كرد و از آزادی دریانوردی حمایت كرد، قدردانی كنم. این  تنگه یک كانال كشتیرانی است  و آزادی دریانوردی در آن برای تجارت جهانی حیاتی است.“

نخست وزیر انگلستان ضمن ابراز نگرانی از مزاحمت قایقهای حکومت آخوندی برای نفت کش این کشور و پس راندن آنها توسط نیروی دریایی انگلستان تاکید کرد: ما متعهد به تأمین آزادی دریانوردی طبق قانون بین المللی هستیم.

انگلستان سطح تهدید برای کشتیهای این کشور در آبهای خلیج فارس را به بالاترین حد افزایش داد.  شبکه جهانی بی بی سی گزارش کرد، اقدام انگلستان در بحبوحه تنشهای فزاینده در خلیج‌فارس صورت می‌گیرد، منطقه‌ای که بحرانی است و خطر حمله به نفتکشها وجود دارد.

به دنبال حادثه آفرینی سپاه پاسداران در مزاحمت برای یک نفتکش انگستان، وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: حادثه‌ای که یک کشتی تجاری انگلیسی را هدف قرار داد و موجب سوخت رساندن به تنش میشود، باعث نگرانی ما است.

فرانسه یادآوری میکند که توجه خاصی به برقراری امنیت و ثبات در این منطقه دارد و آزادی کشتیرانی باید حفظ شود.

وزارت خارجه فرانسه به شهروندان این کشور که قصد سفر به ایران را دارند توصیه کرد سفر خود را بدلیل افزایش تنش در منطقه و اثرات آن بر موقعیت داخلی ایران به تعویق اندازند.

اطلاعیه وزارت خارجه فرانسه وضعیت در منطقه را  بی ثبات و ناپایدار ارزیابی کرده و تاکید کرده است که «دگرگونی اوضاع باید مورد توجه دائم و دقیق» قرار گیرد.

پلیس جبل الطارق روز پنجشنبه کاپیتان نفتکش غول پیکر رژیم آخوندی را که توسط نیروی دریایی انگلستان توقیف شده، دستگیر کرد.

درجمعه بازار ولایت فقیه درتهران آخوند صدیقی، امام جمعه خامنه‌ای درباره وضعیت رژیم در در تنگنای بحرانها گفت:

با گذشت یک سال از تعهداتی که اروپاییها هم نه تنها به تعهدات برجامی عمل نکردند عملاً تابع آمریکا شدند و آن‌چه را آنها تحریم ظالمانه کردند اینها هم با آنها همراهی کردند. جا نداشت بگیم که دو ماه به شما فرصت می‌دهیم!‌فرصت چی؟ یک طرفه است معنی ندارد قرارداد چند جانبه باشه همه کنار بکشند یکی بگوید ما هنوز هم باقی هستیم این چیه؟  نظام اسلامی  تصمیم دارد که غنی‌سازی را بالا ببرد تا ۲۰٪ و هر مقدار که لازم داریم و ما ملاحظه هیچکسی رو نخواهیم کرد

اما مسأله بعدی توقیف کشتی ما توسط عوامل این انگلیس خائن بدسابقه فریبکار است.

واشینگتن فری بیکن نوشت: رژیم ایران هیچ وقت فعالیتهای حساس تسلیحات هسته ای خود را در یك پناهگاه زیرزمینی نظامی جنجال برانگیز كه تا همین امروز فعال باقی مانده و توانمندی ”غنی سازی اورانیوم تا درجه تسلیحاتی” را دارد، متوقف نكرده است. یک مقام وزارت خارجه آمریکا میگوید: رژیم ایران که حامی اول تروریسم در جهان است، هیچگاه نباید اجازه غنی سازی اورانیوم در هیچ سطحی را داشته باشد.