مشروح اخبار ایران و جهان – ۲۳ تیر ۱۳۹۸

اندازه متن
Aa Aa

خبرهای ایران و جهان

مردم و جوانان منطقه برومي در نزدیک اهواز در مقابله شجاعانه با ماموران سركوبگر رژيم آنها را وادار به فرار كردند.

روز شنبه ۲۲تیرماه مزدوران سركوبگر رژيم با انواع تجهیزات ضد شورش و لودر به هموطنان عرب در منطقه برومی در۱۳ کیلومتری اهواز وحشیانه یورش بردند و قصد تخریب خانه های اهالی این منطقه را داشتند. اما با مقاومت جانانه مردم و جوانان مواجه شدند. آنها از تخریب خانه ها جلوگيري كردند و  مأموران رژيم را كه اقدام به شليكهاي هوايي مي كردند وادار به عقب نشینی كردند .

وزیر خارجه آمریکا از تلاش برای تشکیل ائتلاف جهانی به منظور تضمین امنیت دریانوردی خبر داد و تاکید کرد: رژیم ایران هم چنان سردمدارجهانی تروریسم است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز یکشنبه اعلام کرد، نقض تعهدات برجام توسط رژیم ایران تصمیمی نادرست است و ادامه سیاست ایجاد تنش در منطقه توسط این رژیم  نگران‌کننده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره دومین سفر امانوئل بون، مشاور رئیس جمهور فرانسه به تهران نوشت: وساطت دشوار فرانسه برای کاهش تنش بین رژیم ایران و آمریکا، به همان میزان رد شدن از سوراخ سوزن سخت است.  از همین رو، نتایج سفر دوم امانوئل بون به تهران ناچیز بود. منابع نزدیک به کاخ الیزه میگویند، فرانسه با احتیاط فراوان عمل می‌کند و در این سفر در پی حل مشکلات نبوده است.

انگلستان در حال گفتگو با آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف نظامی در خلیج‌فارس است.

دولت پاناما جواز کشتی هایی که با پرچم این کشور تحریمها علیه رژیم آخوندی و رژیم بشار اسد را نقض می کنند، لغو کرد.

نیتان سیلز، هماهنگ كننده مقابله با تروریسم در وزارت خارجه آمریكا در سخنرانی خود در جلسه بنیاد ویلسون و بنیاد دفاع از دمكراسیها در واشینگتن، ضمن تاکید براینکه رژیم آخوندی بزرگترین حامی تروریسم درجهان است گفت: آمریکا  سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان  تروریستی خارجی لیست گذاری  کرده است، چرا که سپاه پاسداران نه فقط تروریسم را تأمین مالی و ترویج میكند بلكه فعالانه دست اندركار تروریسم بعنوان ابزار حكومت داری است.

بیژن زنگنه روز شنبه به دزدی در حراست وزارت نفت اذعان کرد و گفت: رئیس حراست اقدام به نفت دزدی می‌کرد و با حفر چاهی پنج‌متری،  از لوله اصلی نفت را می‌د‌زدید.

به دنبال فاش شدن دزدی و اختلاس 50هراز میلیارد تومانی در نظام پزشکی، وزیر بهداشت رژیم اعتراف کرد که فساد در ارگانهای این وزارتخانه به حدی است که تولید داروی داخلی را نابود کرده است.

نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون باند خامنه‌ای در مجلس رژیم گفت: نمکی، وزیر بهداشت که در جلسه روز یکشنبه این فراکسیون شرکت کرده بود، از وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی خبر داد.

مراسم سالگرد انقلاب کبیر فرانسه با رژه نظامی و با حضور امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور در شانزه‌لیزه پاریس برگزار شد.

رژه نظامی نیروهای مسلح در خیابان شانزه‌لیزه پاریس آغاز شد، و هزاران سرباز، صدها خودرو  وزره‌پوش و تانک، ده‌ها اسب و هواپیما و هلی‌کوپتر در این رژه شرکت دارند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به عنوان میهمان ویژه  در این مراسم حضور داشت.

هر ساله چهاردهم ژوئیه، سالگرد فتح زندان باستیل در سال ١٧٨٩ و آغاز انقلاب کبیر فرانسه در این کشور جشن گرفته می‌‌شود.

دهها هزار تن در هنگ‌کنگ علیه قانون دستگیری و زندانی کردن مخالفان دست به تظاهرات زدند.

در جریان یک حمله تروریستی در جنوب سومالی دست کم 26 تن کشته و دهها تن مجروح شدند.