مشروح اخبار ایران و جهان – ۲۴ تیر ۱۳۹۸

اندازه متن
Aa Aa

خبرهای ایران و جهان

اجلاس شورای وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه۲۴تیرماه در بروکسل برای بحث پیرامون  کاهش تعهدات برجامی رژیم آخوندی و تنش زایی این رژیم در خلیج‌فارس برگزارشد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه هنگام شرکت در جلسه شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: تصمیم رژیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی یک تصمیم بد است. رژیم ایران باید برجام را به طور کامل اجرا کند و با لغو تصمیم افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم و کاهش تعهداتش  دربرجام، وضعیت را به قبل از این تصمیمات برگرداند.

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلستان  نیز گفت: زمانی اندکی برای حفظ برجام باقی مانده است. رژیم ایران یک سال تا بمب اتمی فاصله دارد و دریچه زمانی کوچکی که  برای حفظ برجام وجود دارد، در حال بسته‌شدن است. وی افزود: ما مکانیسمی به نام کمیته مشترک برجام داریم که به زودی تشکیل خواهد شد.

در پایان اجلاس شورای وزیران اتحادیه اروپا ، فدریکا موگرینی دریک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما درباره تلاشهای ضروری برای حفظ برجام گفتگو کردیم. اعضای اتحادیه اروپا روی دو موضوع اساسی اتفاق نظر داشتند ، یکی فعال کردن مکانیسم اینستکس برای تجارت با رژیم ایران، دوم این که رژیم ایران باید تصمیماتی را كه برای تخلف از برجام گرفته لغو کند.

خامنه‌ای در اقدامی انقباضی در ارگان فوق ارتجاعی شورای نگهبان، به جای آخوند محمد مؤمن که در اسفند گذشته مرد، آخوند اعرافی از عوامل سرسپرده اش در صدور ارتجاع را به عضویت این شورا گماشت.

درحالیکه خامنه ای در تنگنای نفرت داخلی و تحریم بین المللی، جز انقباض و خزیدن بیشتر به تاریکخانه هایی چون شورای نگهبان ارتجاع، چاره یی ندارد، مدیرکل روابط عمومی این نهاد فوق ارتجاعی، انزجار فزاینده از شورای نگهبان را فضاسازی مجاهدین  توصیف کرد.

رژیم آخوندی به شکست سیاست قبضه کردن شبکه‌های اجتماعی اعتراف کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی باانتقاد از اینکه ایجاد شبکه ملی اطلاعات کند پیش میره و تا تکمیل اش هنوز راه درازی مانده گفت روی کاغذ ناظر شبکه ملی اطلاعات

دبیر شورایعالی فضای مجازی با بیان اینکه این رویه در پیام رسانها هم دیده میشه گفت در حال حاضر بیش از 90٪ محتوای پیام رسانهای کشور برروی پلاتفرمهای خارجی صورت میگیره.

آخوند روحانی در یک سخنرانی در بجنورد وضعیت کنونی حکومت آخوندی را بسیار سخت‌تر از دوران جنگ ضدمیهنی هشت ساله با عراق توصیف کرد.

مایک پومپئو، در مصاحبه ای تلفنی با روزنامه واشینگتن پست درباره اعلام آمادگی آخوند روحانی برای مذاکره با آمریکا گفت: سخنان روحانی «همان پیشنهادی ست که او به جان کری و باراک اوباما داده بود و منجر به توافق اتمی شد. اما اکنون، این دونالد ترامپ است که درباره برجام تصمیم می‌گیرد و در حال حاضر رئیس جمهور آمریکا و من معتقد هستیم که توافقنامه برجام فاجعه‌بار بوده است.

درحالیکه جواد ظریف برای شرکت در نشستهای تخصصی سازمان ملل، به نیویورک رفته، وزیر خارجه آمریکا به واشینگتن پست گفت: دادن ویزا(به ظریف) عمدتاً در التزام به تعهدات آمریکا در قبال ملل ‌متحد بود اما امکان حرکت او را به‌شدت محدود کرده است. او و هیأت همراهش تنها می‌توانند به مقر هیأت رژیم در ملل ‌متحد بروند.

روز یکشنبه سه کشور فرانسه، انگلستان و آلمان دریک بیانیه‌یی مشترک باردیگر از رژیم آخوندی خواستند مواردی را که از برجام تخلف کرده ، به حالت قبل برگرداند و تاکید کردند ادامه حمایت اروپا ازبرجام مشروط به تبعیت کامل رژیم از برجام است.

پاسدار حسین شریعتمداری نماینده خامنه‌ای در کیهان با طعنه به روحانی در چهارمین سال امضای برجام نوشت: برجام گنجشک رنگ شده‌ای است که به جای قناری به کشورمان قالب کرده‌اند و دقیقاٌ به همین علت است که نوای خوش الحان قناری از آن شنیده نمی‌شود و به جای چهچهه، جیک جیک می‌کند.

کیهان خامنه‌ای هم چنین نوشت: در چهارمین سالروز امضای برجام،  روزنامه‌های (دولت روحانی ) روزه سکوت گرفته اند و از یادآوری این واقعه امتناع کردند. گویا سینه‌چاکان برجام از یادآوری سالگرد آن خجالت کشیدند.