مشروح اخبار ایران و جهان – ۳۰ تیر ۱۳۹۸

اندازه متن
Aa Aa

خبرهای ایران و جهان

چندین حساب توئیتری حکومت آخوندی از جمله  یک حساب متعلق به دفتر خامنه ای مسدود شد

اتحادیه اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، لهستان، برزیل و کانادا نیز به دنبال آمریکا و فرانسه و آلمان، راهزنی دریایی حکومت آخوندی و ربودن دوکشتی اماراتی و انگلیسی توسط سپاه تروریستی پاسداران رامحکوم کردند.

وزارت خارجه لهستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در رابطه با مزاحمت برای نفتكشها و جلوگیری از عبور آنها از تنگه هرمز، لهستان به رژیم ایران (هشدار) میدهد كه معیارهای جهانی آزادی دریانوردی را محترم شمرده و بدون هیچ تأخیری كشتی انگلستان را آزاد كند.

بیانیه وزارت خارجه لهستان می‌افزاید: ما عمیقا نگران تنشها در خلیج فارس، امنیت عبور و مرور دریایی و هوایی، تأمین انرژی جهان و همچنین امنیت و ثبات گسترده تر در خاورمیانه هستیم و همچنین اقداماتی که امنیت این منطقه را) مورد تهدید مستقیم قرار میدهد.

وزارت خارجه کانادا در پیامی نوشت: دولت کانادا اقدامات رژیم ایران در تنگه هرمز را محکوم میکند و خواهان احترام به حق دریانوردی و آزادی فوری کشتی نفتکش انگلیسی است. ما از انگلستان حمایت میکنیم و قویا ترغیب به تنش‌زدائی برای حفظ امنیت منطقه‌یی می کنیم.»

رئیس جمهوری برزیل گفت: دولتش به شرکت‌های این کشور درباره گستره تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران و پیامدهای نقض این تحریم‌ها هشدار داده است.

وی درباره توقیف نفتکش انگلستان توسط مزدوران سپاه پاسداران گفت:  ما شرکت‌های برزیلی را در رابطه با این شرایط و مخاطرات آن توجیه کرده‌ایم .

انگلستان به سازمان ملل علیه راهزنی دریایی حکومت آخوندی شکایت کرد و کاردار رژیم در لندن به وزارت خارجه انگلستان احضار شد.

در نامه‌ای به آنتونیو گوترز و اعضای شورای امنیت، سفیر انگلستان در ملل متحد اعلام کرد: رژیم ایران یک نفتکش با پرچم انگلستان که در آبهای ساحلی کشور عمان حرکت می کرد،  توقیف کرده است.

این کشتی حق قانونی عبور ترانزیت دریک تنگه بین المللی راکه تحت قوانین بین الملل است، داشته و متوقف کردن آن نقض قانون بین الملل و یک مداخله غیر قانونی محسوب می شود»‌.

همزمان، وزارت خارجه انگلستان کاردار رژیم آخوندی در لندن را در اعتراض به توقیف یک نفتکش انگستان احضار کرد.

دولت انگلستان در صدد اعمال تحریمهای جدیدی علیه حکومت آخوندی ازجمله انسداد منابع مالی این رژیم در انگلستان است.

دیلی تلگراف گزارش داد: این تحریمها توسط جرمی هانت، وزیر خارجه این کشور به طور رسمی اعلام میشود و انتظار می‌رود این تحریمها شامل مواردی هم‌چون مسدود کردن منابع مالی در انگلستان برای رژیم ایران است.

دیلی تلگراف افزود: علاوه بر این تحریمها، این احتمال وجود دارد که انگلستان از سازمان ملل و اتحادیه اروپا بخواهد که بر اساس برجام تحریمهایی را مجدداٌ علیه رژیم ایران اعمال کنند.

در همین حال، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلستان گفت: کمیته پاسخ اضطراری دولت انگلستان وضعیت را به تفصیل بررسی كرده است .

وی افزود: یك بیانیه در مورد گامهای بعدی كه انگلستان برخواهد داشت، روز دوشنبه به مجلس ارائه خواهد شد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، اعلام کرد در حال تشکیل یک گروه عملیات چندملیتی دریایی برای حفاظت از عبور و مرور در خلیج‌فارس است، تا نظارت و امنیت در آب‌های بین‌المللی را افزایش دهد.

سنتکام روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، هدف از تشکیل این گروه حفاظت، «پیشبرد ثبات حمل و نقل دریایی، اطمینان از عبور آزادانه و کاهش تنش در آب‌های بین‌المللی» از جمله در همه نقاط خلیج فارس، تنگه هرمز، تنگه باب المندب و دریای عمان است.

به رغم ادعای اولیه رژیم که نفتکش انگلیسی استنو ایمپرو ( Steno Impero) به علت نقض مقررات عبور و مرور دریایی توقیف شده، سرکردگان حکومت آخوندی اعتراف کردند که متوقف کردن این کشتی در تلافی  به توقیف ابر نفتکش رژیم به خاطر حمل نفت به سوریه صورت گرفته است.

پاسدار علی لاریجانی، رئیس مجلس ارتجاع گفت: «انگلیسی ها دزدی کردند و [سپاه] جواب آنها را داد.»

بیش از ۱۶۰ نماینده مجلس رژیم نیز طی بیانیه یی از راهزنی دریایی سپاه تروریستی پاسداران حمایت کردند .

هم‌چنین، پاسدار حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در کیهان نوشت: باید اعلام کنیم که نفتکش انگلیسی را در یک اقدام متقابل و به تلافی توقیف نفتکش نظام از سوی انگلیس، توقیف کرده ایم و نه به علت تخلفات دریایی.

پاسدار حسین شریعتمداری افزود: توقیف نفت‌کش انگلیسی اقدام متقابل در قبال توقیف نفتکش ما در جبل الطارق بوده است.  مادام که انگلیس نفتکش ما را آزاد نکرده، (ما) به توقیف نفتکش و هر شناور دیگر این کشور ادامه خواهیم داد.

دژخیمان خامنه ای سه زندانی را در زندان میناب اعدام کردند.

با احتساب این سه اعدام که در روز یکشنبه ۲۳تیر صورت گرفت، شمار اعدامها در هفته گذشته به ۱۶مورد رسید.  این اعدامهای جنایتکارانه در شهرهای ارومیه، کرج، بندر ماهشهر، نوشهر، خنداب اراک و میناب صورت گرفت.

درپی گوشمالی یک آخوند بسیجی و سرکوبگر توسط جوانان مشکین دشت کرج ، خبرگزاری سپاه پاسداران با غیظ و سوزش نوشت : یک طلبه ناهی از منکر به نام امیردهقان حسن‌زاده توسط چند تن در مشکین دشت کرج مورد ضرب و شتم قرار گرفت و ضاربان پس از درگیری، از محل متواری شدند.

گرارشهای شهود عینی حاکیست که جوانان مشکین دشت کرج، پس از گوشمالی شدید این مزدور سرکوبگر، با حمایت و استقبال مردم مواجه شدند.

به رغم عقب‌نشینی مقامات هنگ‌کنگ از تعلیق لایحه استرداد متهمان به چین، روز یکشنبه اعتراضات گسترده‌ای برای لغو این لایحه در هنگ‌کنگ صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاریها، دهها هزار تن در هنگ کنگ در این تظاهرات شرکت داشتند و خواهان پس گرفتن رسمی لایحه استرداد شدند. در حال حاضر مقامات هنگ کنگ قانون استرداد متهمان به چین را معلق کرده‌اند.

در جریان این تظاهرات درگیریهایی میان مأموران و اعتراض‌کنندگان صورت گرفت.

شرکت هواپیمایی لوفت هانزا و بریتیش ایرویز تمامی پرواز های خود را به قاهره به حالت تعلیق در آوردند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مراسم گراميداشت سرهنگ اشتاوفن‌برگ و يارانش که هفتاد و پنجمين سال پيش به عمليات بمب گذاري براي مجازات و نابودي هيتلر، مبادرت کرده بودند، شرکت کرد.

اشتاوفن‌برگ و سه تن از ياران او در بيستم ژوئيه ۱۹۴۴ به دنبال ناکامي اين عمليات دليرانه، به جوخه تير باران سپرده شدند و به دنبال آن بيش از صد تن ديگر از رزمندگان مقاومت ضد فاشيستي نيز اعدام شدند.

آنگلا مرکل در مراسم گراميداشت اين قهرمانان ، ضمن گل گذاشتن در محل تيرباران اشتاوفن‌برگ،گفت :

قيام اين افسران ضد فاشيست، الگوي تلاش براي زنده نگهداشتن ارزشهاست.

ما بدهکار جريان مقاومت هستيم،  و ميراث آنها بايد در مقابله با نژادپرستي ادامه يابد.