راهزنی دریایی و رابطه با آمریکا – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – راهزنی دریایی و رابطه با آمریکا

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه‌های حکومتی دوشنبه،۳۱تیرماه، مهم ترین عنوانهای خود را به موضوع ربودن نفت کش انگلیسی اختصاص داده‌اند. رابطه با آمریکا موضوع دیگر روزنامه‌های هر دو باند حاکم است. در روزنامه‌های باند ولی فقیه ارتجاع، از کشتی‌ربایی تعریف و تمجید کرده و فیگور اقتدار گرفته‌اند.

روزنامه‌های باند روحانی هم این اقدام را محکوم نکرده اند بلکه از پیامدهای آن ابراز نگرانی کرده و به غلط کردم گویی و عقب نشینی توصیه کرده اند.

سیاست روز: رئیس مجلس: سپاه جواب انگلیسی ها را دادراهزنی دریایی و رابطه با آمریکا - روزنامه‌های حکومتی

آرمان: در شرایط کنونی امتیاز بریتانیا آن است که عضو دائم شورای امنیت بوده بنابراین دست آنها بازتر است. همین که چنین موضوعاتی در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح و جلساتی در این رابطه تشکیل می‌شود حتی اگر به صدور قطعنامه نینجامد بلکه به صدور بیانیه‌ای نیز ختم شود به هر حال یک موفقیت سیاسی و دیپلماتیک برای بریتانیا در پی دارد.

آفتاب یزد: ممکن است انگلیس مسائل را به دادگاه بین‌المللی و شورای امنیت بکشد. معتقدم وقت مبادله است و دیگر نباید به تنش‌ها که انگلیس آغازگر آن بوده است اضافه کرد. مگر آنکه مسائلی درمیان باشد و کسانی نخواهند اساسا مشکل ایران و انگلیس حل و فصل شود. باید به فکر چاره اندیشی بود.

جهان صنعت:‌ زنگنه: ایران باید نسبت به ماجرای نفتکش‌ها حساس باشد
ستاره صبح: اقدام انگلیس در ارائه نامه به شورای امنیت و ابراز شکایت از اقدام ایران به توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز مسئله مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت. ادامه توقیف کشتی انگلیسی مسائل حقوقی در عرصه بین‌المللی برای ایران ایجاد می‌کند، پس بهتر است که به توقیف نفتکش انگلیسی ادامه نداد.

در این بین بسیاری از نشریات داخلی با شادکامی از اقدام متقابل ایران علیه انگلیس می‌نویسند. باتوجه به اظهارات غیرکارشناسانه که بسیاری از چهره‌های سیاسی با جهت‌گیری‌های خاص مطرح کرده و می‌کنند، نوعی جهت‌گیری مثبت به نفع انگلیس می‌تواند باشد

وضعیت بن بست نظام در مورد آمریکا و همچنین ابراز وحشت از سرانجام کشتی‌ربایی و این قبیل خودزنی‌های دیوانه‌وار در روزنامه‌های حکومتی دیده می شود:

آرمان: برخی از ما درها را به روی خود بسته و از دنیا بی‌خبریم. ضمن اینکه بیشتر رسانه‌ها به موضوعات سطحی می‌پردازند. چرا ما در مطبوعات آمریکا هیچ‌گونه نفوذی نداریم. اولین مشکل ما مشکل رسانه‌ای است. بخش تبلیغات خارجی کشور ضعیف است. ایران نباید در مذاکره را با آمریکا ببندد. ایران می‌تواند از فرصت میانجیگری‌های احتمالی پیش آمده همچون عمان استفاده نماید.راهزنی دریایی و رابطه با آمریکا - روزنامه‌های حکومتی

آرمان: رویارویی فعلی بدان‌جا رسیده که هر نوع تراکنش مالی، بانکی، نفتی و سرمایه‌گذاری با مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا میسر است. آیا این مطلوب ماست؟ در میان‌مدت و درازمدت چه نوع بهینه‌سازی به ارمغان می‌‌آورد؟ Undo کردن این وضعیت فعلی چه میزانی از فکر، اهتمام، فعالیت سیاسی و مذاکره را می‌طلبد؟ تا چه مدتی کشور می‌تواند بدون درآمد مطلوب پیش برود؟ آیا برای تقابل با نظم موجود جهانی، حد و مدتی تعیین شده است؟ اصولا آخر این تقابل چیست؟

همدلی: خیلی از کشورها به لحاظ تجاری مجبور به دادوستد با آمریکایی‌ها هستند و به همین دلیل، طبیعی است که ترجیح‌شان ادامه تعامل با آمریکا باشد تا با ایران که در فضای تجارت جهانی حرف زیادی برای گفتن ندارد. بنابراین باید گفت، کاخ‌سفیدنشین شدن ترامپ باعث افت شدید درآمد ارزی ایران شد.

اذعان به انزوای اجتماعی رژیم و وحشت از پیامد آن و شکست گفتار درمانی موضوع روزنامه های همسو با باند روحانی است:

همدلی: مشکل عمده کشور این است که هیچ‌یک از مشکلات جامعه از زبان فرد یا کسی که از اعتماد عمومی بالایی برخوردار باشد که تقاضا و توصیه وی مورد حمایت جامعه قرار گیرد و جذاب و موثر باشد، بیان نمی‌شود.

ایران: فاضل میبدی: اعتماد مردم که تنها بخاطر اقتصاد سلب نمی‌شود. سلب اعتماد یعنی آنچه که در دادگاه‎ها می‎بینند، آنچه از مجلس و عملکرد نمایندگان می‎بینند.- احمد خرم: گفت‌وگوی سیاسی مؤثر باید خود بازتابی از گفت‌وگوهای خرد کف جامعه در ساحت‌های متفاوت باشد و غیر از این چیزی جز خودگویی و خودخندی نخبگان سیاسی و صنفی نیست، مجموعه اینهاست که اعتماد مردم نسبت به حاکمیت را سلب می‎کند.

همدلی: هادی غفاری: انتخابات سرد نعوذبالله مردم را به فکر براندازی می‌اندازد

بحران های اقتصادی اجتماعی همراه با خبرهای تداوم غارت و چپاول موضوع مشترک روزنامه‌های حکومتی روز دوشنبه است.

آفتاب اقتصادی: ضعف دستگاههای نظارتی دلیل اصلی دزدی ها راهزنی دریایی و رابطه با آمریکا - روزنامه‌های حکومتی
ابرار: افزایش چندبرابری نرخ اجاره مسکن مردم را چادر نشین کرده است

ابتکار: پای مافیای دارو روی قلب سلامت، بازهم پای ارز دولتی در میان است
کیهان: نابودی ۱۲۰هزار تن داروی دامی تولید داخل با اختصاص ارز دولتی به واردات

کیهان: در حالی که رئیس‌جمهور اخیراً مدعی شده اجاره بهای مسکن در تهران به طور میانگین ۳۰درصد افزایش یافته است بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد این رقم نه ۳۰درصد بلکه بین ۷۰ تا ۱۲۰ درصد است.
عصرایرانیان: فروش ۴۰هزار کانتینر کالای ممنوعه با امضای وزیر اقتصاد

مطالب مرتبط

راهزنی و کشتی دزدی حکومت آخوندی – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – دوشنبه ۳۱تیر۹۸