روزنامه اکسپرس:‌ نیروی دریایی انگلستان زیردریایی اتمی‌اش را به خلیج فارس فرستاد

اندازه متن
Aa Aa

روزنامه اکسپرس چاپ انگلستان نوشت: بدنبل به گروگان گرفتن نفتکش انگلیسی و در هشداری به رژیم ایران نیروی دریایی انگلستان زیردریایی اتمی اش را به خلیج فارس اعزام می کند.

اکسپرس نوشت: زیردریایی  اعزامی ۷ هزار و ۴۰۰ تن وزن دارد و یکی از جدید ترین زیردریایی هاست که قادر خواهد بود حرکات و ارسال پیام ها را در محدوده ۲۰۰ مایلی رصد کند.

در حالیکه تنش در منطقه بالا میگیرد منابع تاکید کردند، این زیردریایی اتمی و تهاجمی اعزام شده با استفاده از دستگاه های مخفی و پیچیده الکترونیکی و با جمع آوری اطلاعات از تبادلات تجاری انگلیس و بین المللی دفاع میکند.

این کار برای پشتیبانی کشتی های اسکورت برای حفاظت تانکرها است.

 اکسپرس  هم چنین نوشت : ناو کمکی RFA Wave Knight آر اف اٍس ویو نایت، یکشنبه شب از جبل الطارق عبور کرد تا به مونتروز و نیز یک اسکادران از کشی های مین روب در خلیج فارس بپیوندد. این کشتی های مین روب اخیرا ماموریت اسکورت کشتی های نفتکش را دریافت کرده اند.

اکسپرس افزود : جرمی هانت وزیر خارجه انگلستان گفت اگر مذاکرات با رژیم ایران به نتیجه نرسد، این حرکت دیگر حرف نیست بلکه عمل است. که کار کرد خواهد داشت . وی تاکید کرد کشتیرانی انگلستان باید حفاظت شود و خواهد شد.

به نوشته اکسپرس ، یک مقام ارشد کشتیرانی انگلستان ادعای رژیم ایران مبنی بر اینکه کشتی استنا ایمپرو Stena Impero  برخوردی با یک کشتی ماهیگیری داشته و از این بابت برای تحقیقات توقیف شده را رد کرد.

این منبع گفت: هیچ دلیل معتبری برای حمایت از این ادعای رژیم ایران وجود ندارد همانطور که ادعای قبلی رژیم ایران که گفته بود این کشتی در آبهای ایران بوده بی اعتبار است.

در واکنش به اعتراف رژیم که ربودن نفتکش انگلستان درپاسخ به توقیف ابر نفتکش  رژیم در جبل الطارق توسط تفنگداران  نیروی دریایی انگلستان صورت گرفته، رئیس کشتیرانی انگلستان گفت  توقیف کشتی گریس۱متعلق به رژیم ایران که تحریمهای اتحادیه اروپا علیه رژیم سوریه را نقض کرده بود، نمی تواند و نباید با هیچ مورد دیگری مقایسه شود.

وی تأکید کرد که نفتکش انگلستان که توسط رژیم ایران  ربوده شده در آبهای کشور عمان بوده  و اقدام رژیم ایران یک نقض اشکار قانون بین الملل است.