مشروح اخبار ایران و جهان – ۳۱ تیر ۱۳۹۸

اندازه متن
Aa Aa

خبرهای ایران و جهان

درود کانونهای شورشی

به «یاران شورشگر و اشرف نشان»

در تظاهرات استکهلم

برای ایران آزاد

همبستگی با قیام و مقاومت مردم ایران

تظاهرات در لندن

شنبه ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۹ – ۵ مرداد ۱۳۹۸

پيام همبستگي ۱۴ نماينده پارلمان دانمارك به تظاهرات بزرگ ايرانيان در استكهلم

آينده متعلق به شما و متعلق به ايران آزاد است

 این رژیم نه قابل قبول است و نه قابل رفرم بايستی سرنگون شود

 تا دمكراسی و برابری تضمين پيدا كند

پیام‌های همبستگی به تظاهرات بزرگ ايرانيان در استكهلم

کريستيان تی برينگ یدده نايب رئيس کميسيون خارجی و دفاع پارلمان نروژ از حزب پيشرو( از ائتلاف حاکم)

پتر کريستيان فروليش نايب رئيس کميسيون قضایی پارلمان نروژ از حزب محافظه کار( از ائتلاف حاکم)

گزارشهای رسانه های خبری از تظاهرات بزرگ ايران آزاد در استكهلم

رژيم آخوندي در تلة تحريمهاي روزافزون، به ويژه تحريم بيت العنكبوت خامنه اي، نيازمند قدرتنمايي‌هاي پوشالي است.

آخوند علوی سردژخیم وزارت بدنام، همزمان با بالا گرفتن بحران كشتي‌ها در خليج فارس، دریک اقدام نمایشی، از دستگیری ۱۷نفر به اتهام جاسوسی براي آمريكا و سيا خبرداد . آخوند مزبور مدعی شد: وزارت اطلاعات وارد ضد جاسوسی تهاجمی شده است!

هدف رژیم از این نمایش و تهدید دستگیر شدگان به اعدام، ایجاد فضای ارعاب، درهراس از ریزشهای درونی نظام و بحرانهای فزاينده در مرحله سرنگونی است.

رئیس جمهور آمریکا دعاوي رژيم در بارة دستگيري جاسوسان سيا را تماماً ساختگي دانست. 

همچنين مایک پمپئو وزيرخارجه آمريكا خاطرنشان كرد:

از هرکسی که این خبرها را می‌شنود،‌می‌خواهم که توجه داشته باشند رژیم ایران سابقه طولانی در دروغ‌گویی دارد.

سازمان جيش العدل اعلام كرد در بامداد ۳۰ تير در يك كمين گذاري در مسير خودروهاي سپاه پاسداران و مأموران موسوم به مرصاد در منطقه کشتگان در سراوان، حداقل ۱۵ تن از مزدوران هدف قرار گرفتند. سه نفر از پاسداران و مأموران مرصاد زخمي شدند و بقيه به هلاكت رسيدند.

طبق اطلاعيه جيش العدل، در روزهای اخیر مظالم ماموران رژيم علیه مردم عادی بويژه سوخت‌بران در اين منطقه به شدت افزایش یافته است.

اعتراض زلزله زدگان سرپل ذهاب به قطع برق

 زلزله زدگان سرپل ذهاب در اعتراض به قطع برق کانکسها و چادرهای زلزله زدگان با ماموران سركوبگر رژيم درگير شدند.

روز یکشنبه، ماموران سرکوبگر شهرداری رژیم در سرپل ذهاب در گرمای شديد ، قصد قطع کردن برق کانکس ها و چادرهای محل زندگي مردم زلزلهزده را داشتند که با تجمع و اعتراض شدید زلزله زدگان، بویژه زنان، مواجه شدند. زلزله زدگان خشمگین علیه خامنه ای و حکومت آخوندی شعار سردادند.

تجمع و اعتراض زلزله زدگان تا شامگاه یکشنبه ۳۰ تیر نیز ادامه داشت. زلزله زدگان خشمگین خیابان را با آتش زدن لاستیک و سطل های زباله مسدود کردند. آنان،  بويژه زنان با پرتاب سنگ به سمت ماشينهاي آتش نشاني، مانع خاموش كردن آتش شدند.

 اهواز ـ اعتراض جمعی از کارکنان مراکز بهداشت

جمعی از کارکنان مراکز بهداشت شهرستان های خوزستان بویژه اهواز، رامهرمز و ماهشهر روز یکشنبه ۳۰ تیر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایا و سطح پایین دستمزدها در مقابل سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تجمع کردند و خواهان رسیدگی به وضعیت حقوقی و استخدامی خود شدند.

در این تجمع یکی از ماموران رژیم قصد تعرض به معترضان را داشت که  با شعار بی شرف بی شرف تجمع کنندگان خشمگین مواجه شد.

در نخست‌وزیری انگلستان، نشست اضطراری دولت در مورد اقدامات انگلستان در پاسخ به ربودن نفتکش این کشور، به ریاست ترزا می برگزار شد. 

سخنگوی ترزا می تأکید کرد، رژیم ایران در یک ادعای غلط و غیر قانونی این تانکر را ربود و باید سرنشینان آنرا سریعا آزاد کند.

نشست (کبرا) که در شرایط اضطراری در نخست‌وزیری انگلستان با شرکت وزرای ذیربط برگزار می‌شود، این‌بار  برای بررسی چگونگی پاسخگویی به اقدام رژیم ایران برگزار شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، انگلستان اعمال فشارهای اقتصادی و سیاسی را در نظر دارد و همچنین بدنبال حمایت های اروپایی برای بازنگه داشتن تنگه هرمز است.

روزنامه اکسپرس چاپ انگلستان نوشت: بدنبل به گروگان گرفتن نفتکش انگلیسی و در هشداری به رژیم ایران نیروی دریایی انگلستان زیردریایی اتمی اش را به خلیج فارس اعزام می کند.

در واکنش به اعتراف رژیم که ربودن نفتکش انگلستان درپاسخ به توقیف ابر نفتکش رژیم در جبل الطارق توسط تفنگداران  نیروی دریایی انگلستان صورت گرفته، رئیس کشتیرانی انگلستان گفت  توقیف کشتی گریس۱متعلق به رژیم ایران که تحریمهای اتحادیه اروپا علیه رژیم سوریه را نقض کرده بود، نمی تواند و نباید با هیچ مورد دیگری مقایسه شود.

وی تأکید کرد که نفتکش انگلستان که توسط رژیم ایران  ربوده شده در آبهای کشور عمان بوده  و اقدام رژیم ایران یک نقض اشکار قانون بین الملل است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت: انفجار آمیا ۴۰ سال وحشتناک ترور رژیم ایران را به ما یادآوری میکند.

حزب الله و رژیم ایران تصمیم گرفتند این مرکز را منفجر کنند و  بسیار اهمیت دارد که ما این رژیم را سر جای خودش بنشانیم.

مایک پمپئو در مصاحبه با واشینگتن اگزمینر افزود: رژیم ایران یک رژیم منفور است و آمریکا تصمیم گرفته به این رژیم بفهماند که نمیتواند سلاح اتمی داشته باشد و  نمی تواند موشک بالیستیک داشته باشد و نباید کارزار کشتار و ترور در اروپا براه بیاندازند

پمپئو پیرامون امنیت کشتیرانی در خلیج فارس وزیر خارجه آمریکا گفت: ما در جریان اقداماتی برای تامین امنیت دریایی هستیم. کشورهایی از سراسر دنیا در این طرح مشترک هستند تا در یک ماموریت دفاعی آبراه های بین المللی را باز نگه داریم.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی توقیف نفتکش انگلستان توسط رژیم آخوندی را غیرقابل قبول خواند و خواستار اقدام جامعه جهانی در مقابل اعمال رژیم ایران شد.

عادل الجبیر افزود: رژیم ایران باید بداند اعمال او از قبیل بستن راه کشتیها و آخرین آنها، توقیف کشتی انگلیسی، به طور کامل غیر قابل پذیرش هستند. جامعه جهانی باید دست به اقدام بزند تا مانع این گونه رفتارهای رژیم ایران شود.

قطر در اجرای تحریمهای آمریکا مبادلات تجاری خود با حکومت آخوندی را به کالاهای غذایی و دارویی محدود کرد.

موسوی‌پور، رئیس اتاق بازرگانی رژیم گفت: قطر  اعلام کرد که در انطباق با تحریمهای اعمال شده از سوی وزارت خرانه‌داری آمریکا، تنها اقلام غذایی و دارویی را با (ما) مبادله می‌کند.

وی با سوزوگداز گفت: پیش از ماه رمضان جواد ظریف به قطر سفر کرد و ما نمی‌دانیم چه صحبتهایی  در آن جلسه رد و بدل شد که اکنون این رفتار را دولت قطر در پیش گرفته است.

با وجود گذشت ماهها از وقوع سیلهای ویرانگر، به اعتراف منابع حکومتی، وضعیت مناطق سیل‌زده همانند شهرهای جنگ‌زده است.

روزنامه حکومتی همدلی نوشت: بیش از سه ماه از سیل ویرانگر لرستان گذشته است. سیلی که کشته و زخمی‌های زیادی را به جا گذاشت و زندگی میلیون‌ها نفر را متاثر کرد. اما واقعیت چیز دیگری است و حقایق پسا سیل بسیار دردناک‌تر از آن تصوری است که ما در ذهن خودساخته‌ایم. فضای شهرهای سیل‌زده بی‌شباهت به فضای شهرهای جنگ‌زده نیست. آشفتگی فضای شهر پل‌دختر، سیمای شهری جنگ‌زده را ترسیم می‌کند.

این منبع افزود: ویرانی پشت ویرانی، از آن ویرانی‌هایی که در زلزله کرمانشاه نیز خود را به رخ کشید و بعد از چند سال از آن تاریخی که زمین زیر پای کرمانشاهی‌ها لرزید، هنوز جای خود را با آبادانی عوض نکرده است.

در همین حال، منابع حکومتی درباره فجایع زیست محیطی اعلام کردند: بی‌توجهی به «اقتصاد محیط‌زیست» در ایران باعث خسارت‌های ۸.۵ میلیارد دلاری سالانه به اقتصاد کشور و ایجاد سرطان و بیماری‌های پوستی و تنفسی برای مردم بوده است.

در جلسه روز دوشنبه مجلس رژیم، اعضای مجلس ارتجاع ضمن اعتراف به بحرانهایی نظیر بحران آب، وضعیت وخیم کشاورزان و اعتراف به فساد حکومتی، نسبت به عواقب آن برای رژیم آخوندی هشدار دادند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح دوشنبه از درگذشت یوکیا آمانو مدیرکل این آژانس خبر داد و این موضوع را به اطلاع کشورهای عضو رساند.

رویتر نوشت : آمانو هفته پیش اعلام کرده بود به دلیل بیماری از سمت خود استعفای می‌دهد.

این خبرگزاری افزود: در آخرین گزارش به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یوکیا آمانو از عبور نقض برجام توسط حکومت آخوندی خبر داد و نوشت: ذخایر اورانیوم غنی شده سبک رژیم ایران از حد تعیین شده در توافق اتمی فراتر رفته است.