بحرانهای اقتصادی اجتماعی نظام آخوندی – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – بحرانهای اقتصادی اجتماعی نظام آخوندی

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه‌های حکومتی ۲۲مرداد مهم‌ترین عنوانهای خود را به بحرانهای اقتصادی اجتماعی اختصاص داده‌اند. در کنار آن مطالب مربوط به بحرانهای منطقه‌یی و بین المللی رژیم دیده می شود. اغلب عنوانهای روزنامه‌های حکومتی به تکرار دود و دمها در جریان نمایش حکومتی عید قربان اختصاص یافته است.

در روزنامه‌های حکومتی دعوای باندی بر سر پذیرش مسولیت جنایت منا توسط رژیم بالا گرفته است.

جمهوری اسلامی: تکذیب ادعای سازش با عربستان درباره شهدای منا و واکنش قاضی‌عسکر به ادعای «رکن‌آبادی» در صدا و سیما: مسئولان صدا و سیما باید مراقب باشند با حرف‌های بی‌اساس عزت کشور را خدشه‌دار نکنند… قاضی‌عسکر نماینده سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به حرف‌های «مرتضی رکن‌آبادی»،بحرانهای اقتصادی اجتماعی نظام آخوندی - روزنامه‌های حکومتی

برادر غضنفر رکن‌آبادی (دیپلمات ایرانی و از جان‌باختگان فاجعه منا) که در یک برنامه تلویزیونی گفته است «ایران مسئولیت فاجعه منا در سال ۱۳۹۴را به عهده گرفته تا راه حج باز شود»، در گفت‌وگو با ایسنا این‌گونه اظهارنظر کرد: این یک دروغ مسلم است.

ابتکار: مناقشه بر سر پذیرفتن مسئولیت فاجعه منا از سوی ایران ادامه دارد. همزمان با چهارمین سالگرد شهدای منا، حضور برادر یکی از شهدای این فاجعه در یک برنامه تلویزیونی از شبکه افق، دوباره این حادثه تلخ را بر سر زبان‌ها انداخت.

اگرچه عدم پرداختن دیه شهدای ایرانی در منا همچنان یکی از موارد مورد مناقشه بین سازمان حج و زیارت ایران و عربستان و از موانع از سر گیری دوباره اعزام حجاج ایرانی بوده اما اظهارات رکن‌آبادی، برادر یکی از شهدای منا پس از سومین سال حضور دوباره ایرانیان در مناسک حج پس از این فاجعه انتقادات بسیاری را هم به سوی سازمان حج و زیارت و هم وزارت‌ امورخارجه ایران روانه کرد.

روزنامه های همسو با باند روحانی در دعوای سهم خواهی، موضوع همه پرسی و ضرورت بازنگری در قانون اساسی و اختیارات مقامات را پیش کشیده اند:

ابتکار: به درستی گفته می‏شود که حل، توسعه، پیشرفت و موفقیت در امور اقتصادی، سیاسی، امنیتی، علمی، صنعتی، فرهنگی و… منوط به حاکمیت قانون است. اما نکته ای که بزرگان ضرورتاً باید در نظر بگیرند، این است که چگونه قانون می‏تواند حاکم شودبحرانهای اقتصادی اجتماعی نظام آخوندی - روزنامه‌های حکومتی

وقتی ریشه‏های عقلانی، نظری و تحقیقی آن هنوز ترویج، مورد اجماع نظر بزرگان و بومی‏سازی نشده است. در کشور ما همانند بسیاری کشورهای به اصطلاح در حال توسعه حل و فصل امور گوناگون اجتماعی و ملی وابسته به خواست و توانایی افراد معدودی است.

ستاره صبح: اکنون مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی فراوانی در کشور وجود دارد که حتی اگر در مجلس هم مطرح شوند، بعضا با مخالفت شورای نگهبان مواجه می‌شوند. اصل همه‌پرسی در بسیاری از مجالس کشورهای دیگر کاربرد فراوان دارد. کشورهایی مانند سوئیس نمونه‌های بارز این موضوع هستند.

این در حالی است که در ایران مراجعه به آراء عمومی با قانون اساسی موجود با دشواری روبه‌روست؛ چراکه قانون اساسی می‌گوید برای مراجعه به آراء عمومی می‌بایست دوسوم رأی نمایندگان مجلس پشتیبان آن باشد. حال پرسش این است که اگر دوسوم نمایندگان مجلس درمورد موضوعی اتفاق‌نظر داشته باشند، دیگر چه نیازی به مراجعه به آرای عمومی وجود دارد؟

بن بست نظام در رابطه با اروپا و آمریکا در روزنامه های سه شنبه دیده می شود:

آرمان: فرانسه سعی دارد از هر طریق ممکن مانع از فروپاشی برجام شود. اکنون یک وضعیت بسیار پیچیده در خصوص پیروزی و یا شکست طرح مدنظر امانوئل مکرون در کاهش تنش تهران – واشنگتن وجود دارد. نکته بسیار مهم به این واقعیت باز می گردد

که در ماه های منتهی به انتخابات سال ۲۰۲۰ بسیار بعید است که دونالد ترامپ بخواهد در سایه طرح انجماد در برابر انجماد ترمزی در تحریم های کاخ سفید ضد جمهوری اسامی ایران شکل دهد، چرا که این مسأله می تواند به عنوان عقب نشینی وی از مواضع انتخاباتی اش قلمداد شود

ستاره صبح: در موضوع واسطه گری یکی از نکات مهم این است که به پیشنهادها با آینده نگری توجه کرد؛ یعنی زمانی که کشوری مانند فرانسه که خود از تنش های موجود متضرر است، پیشنهادی را مطرح می کند، تنها به وضعیت حال نگاه نکرد، بلکه (باید) با توجه به آنچه در آینده ممکن است رخ دهد، پیشنهاد ارائه شده را مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. اگر مسئولان به این نکته توجه کنند، ممکن است بتوانیم به تفاهماتی در این راستا دست یابیم که تا اندازه ای از مشکلات کنونی کاسته شود.

بحران های اقتصادی – اجتماعی موضوع مشترک روزنامه های هر دو باند است.

آفتاب یزد: عضو هیئت مدیره جامعه متخصصین نساجی ایران: با پول واردات چادر مشکی می توانیم ۵کارخانه تولید چادر راه بیندازیم
اخبار صنعت: ‌الزامی شدن سوخت گیری با کارت شخصی

افکار: حسینی کیا: دولت با بودجه ۱۴میلیاردی برای کالاهای اساسی چه کرده است؟
جوان: کنکور ۹۸ از بی عدالتی آموزشی پرده برداشت
هدف و اقتصاد: معاون وزیر صمت: ۹۸۵۰واحد صنعتی راکد وجود دارد

روزنامه های باند خامنه‌ای ضمن اذعان به برخی از غارتگری ها، تلاش کرده اند علت بحران های اقتصادی – اجتماعی را به پای باند رقیب بگذارند.

رسالت: عدم شفافيت در انجام واگذاري‌هايي که در خفا و پشت درهاي بسته صورت گرفت، باعث خاموش شدن چراغ بسياري از کارخانه‌هاي توليدي و بيکاري حجم زيادي از نيروي انساني شد. در اين جريان به منافع افراد، بيشتر از حيات، تداوم رشد و توسعه بنگاه‌هاي اقتصادي توجه شدبحرانهای اقتصادی اجتماعی نظام آخوندی - روزنامه‌های حکومتی

و درنتيجه بسياري از کارخانه‌هاي توليدي بزرگ به جاي «پيشرفت» با «پسرفت» مواجه شدند. درنتيجه واگذاري‌ها به افراد غيرمتخصص بسياري از کارخانه‌هاي بزرگ از بين رفته و اوراق شدند و طرح خصوصي‌سازي شکست خورد. افرادي با استفاده از ارتباط‌هاي خود به دنبال رسيدن به کارخانه‌هايي با قيمت مفت بودند.

سیاست روز: اگر چه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومان به نگاه متولیان دولتی تخصیص ارز مورد نیاز برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بوده است اما برآیند تمام این نگاه ها آن شده که حجم قابل توجهی از ارزهای تخصیص یافته ناپدید شده و یا اگر هم ناپدید نیست به کالاهایی تخصیص یافته که هیچ یک در جرگه کالاهای اساسی نبوده و نیست.

یک روزنامه باند روحانی هم تلاش کرده است علت بحرانهای اقتصادی را به تحریم‌ها ربط دهد، اما ناگزیر به «بی تدبیری» اذعان کرده است:

ستاره صبح: دولت فکر نمی‌کرد که تا این حد تحریم‌ها شدید و سنگین باشد. کشور حتی زمانی که توسط شورای امنیت سازمان ملل تحت تحریم بود، این‌قدر تحت‌فشار نبود. درواقع دولت تصور می‌کرد فقط ایالات‌متحده ما را تحریم خواهد کرد که تجربه آن‌هم از گذشته وجود داشت و مشکلی در معامله با بازارهای جهانی پیش نیامده بود؛ صرفاً قیمت تمام‌شده اجناس وارداتی از آن کشور کمی بالا می‌رفت ولی درهرصورت خرید بدون مشکل انجام می‌شد. دولت باید تدبیر می‌کرد و این مسائل را پیش‌بینی و احتیاط می‌کرد.

مطالب مرتبط

دعوا بر سر سهم قدرت در نظام آخوندی – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – سه‌شنبه ۲۲مرداد۹۸