وحشت از انفجار محتوم – تقاطع خبرها

اندازه متن
Aa Aa

تقاطع خبرها – وحشت از انفجار محتوم

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های نظام آخوندی

ابراز وحشت از انفجار اجتماعی در تقدیر، این روزها از طرف تمام باندهای حاکم شنیده می شود. و هیچ هم ابایی هم ندارند که بگویند نگرانی‌شان در اساس از شکاف فزاینده طبقاتی است که بر اثر تداوم غارت و چپاول مال مردم ایجاد شده است. این ابراز وحشت‌ها نشان این است که رژیم طی سالیان نه خواسته است با غارت و چپاول مبارزه کند و نه می تواند.

علت آنرا هم به سادگی این است که به قول معروف چاقو دستة خودش را نمی برد. گزارش کوتاهی از جدید ترین نمونه های این ابراز وحشتها:

گزارش:وحشت از انفجار محتوم – تقاطع خبرها

به رغم اینکه طبق معمول می‌بایستی نمایشهای حکومتی عید قربان، به دود و دم برای اقتدار نظام اختصاص یابد اما در مشهد آخوند علم الهدی گماشتة خامنه‌ای، نتوانست ابراز وحشت خود را به روز دیگری موکول کند و نگرانیش از امکان انفجار اجتماعی را به این صورت بیان کرد: اونهایی که کاملاً درمانده هستند اگر قشر قانع و معتر مستاصل شد دشمن به نتیجه رسیده است و دشمن به هدف رسیده این تمام انگیزه دشمن در تهاجم اقتصادی و تحریم‌هاست.

جریان معیشتی مردم در اقشار آسیب پذیر را تأمین کنید اینها مستاصل نشوند. این آخوند شیاد مدعی است فشار به اقشار ضعیف ناشی از تحریم هاست در حالی که بسیاری از باندهای حاکم به واقعیت اذعان کرده اند: روزنامة حکومتی همدلی (۲۰مرداد) با اشاره بحرانهای اقتصادی و فشار به طبقات ضعیف نوشت «به اعتقاد بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی علت این افزایش تورم در بازار مواد غذایی، تحریم نیست،

چون در زمان تحریم‌ها در سال ۹۰ و ۹۱ بالاترین نرخ تورم مواد غذایی ۵۹درصد بوده است؛ بنابراین علت این تورم در سیاست تنظیم بازار است». روزنامة حکومتی شرق در مطلبی با اشاره به ویلاهای فوق مدرن که در ارتفاعات لواسان در مجموعه‌یی به نام «باستی هیلز» ساخته شده می نویسد: « صاحبان این قصرها ابایی از دیده‌شدن ندارند؛

قبح ثروت اندوزی

بلکه نوع معماری به‌ رخ‌ کشیدن سازه‌های شیک که تنها در افسانه‌های هزارویک شب می‌توان قصرهایی از این دست را جست‌وجو کرد، ظاهرا قبح ثروت‌اندوزی و تجمیع ثروت را از بین برده است». این روزنامه در ادامه نوشته است«آیا اهالی شهرک‌هایی مانند باستی هیلز از دهک‌های پایین جامعه که به دلیل سوءاستفاده برخی از منابع ملی، هر روز فقیرتر می‌شوند، نمی‌ترسند؟».وحشت از انفجار محتوم – تقاطع خبرها

این مقاله درادامه این وضعیت را نتیجه بلافصل سیاستهای اقتصادی رژیم از جمله خصوصی سازی دانسته و نوشته است: «رفاهی که با تأسف، امروزه در مکان‌هایی مثل باستی‌هیلز جمع شده‌اند به یقین حاصل سعی و تلاش نیست، کافی است واگذاری‌های اصل ۴۴ تحت عنوان خصوصی‌سازی، در یک تحقیق و تفحص بررسی شود».

در یک سایت حکومتی دیگر به نقل از کارشناسان اقتصادی رژیم می‌خوانیم که وضعیت انفجاری جامعه را ناشی از افزایش شکاف طبقاتی دانسته اند که این «فاصلة طبقاتی، نتیجة توزیع نامتعادل درآمد و ثروت»ملی بوده است. و از آنجا که تخصیص منابع و توزیع عادلانه درآمد از جمله وظایف حکومتی است که به عهدة دولت گذاشته شده، وضعیت موجود نتیجه بلافصل رویکردهای دولت در نحوة توزیع نامتعادل درآمدهای ملی بوده است.

یک سایت حکومتی دیگر با یادآوری اینکه «شکاف طبقاتی رکورد ۱۶ساله را شکست، یادآوری کرده است«در این زمینه بررسی‌ها نشان می‌دهد به جهت ناکارآمدی سیاست‌های دولت، در سال‌های اخیر ضریب جینی که ازجمله شاخص‌های اندازه‌گیری فاصله یا شکاف طبقاتی است، با رشد بسیار چشمگیر از سال ۹۰ تا سال ۹۷، در ۱۶ سال اخیر (از سال ۸۲ به بعد) امری بی‌سابقه است».

شکنندگی اقتصادیوحشت از انفجار محتوم – تقاطع خبرها

روزنامة حکومتی جهان صنعت (۱۹مرداد) ضمن ابراز نگرانی از رشد شتابان «شکنندگی اقتصادی» و پیامدهای اجتماعی آن بر بی راه حلی تاکید کرد و نوشت:« در حالی که برآیند شاخص‌های کلان اقتصادی از حرکت رو به زوال اقتصاد کشور و ایجاد بحران اقتصادی خبر می‌دهد، با این حال به نظر نمی‌رسد سیاستگذار تدابیری برای عبور از شرایط سخت و پیچیده کنونی اندیشیده باشد، چه آنکه بررسی‌ها از حرکت رو به زوال کلیه شاخص‌های اقتصادی خبر می‌دهد».

همین واقعیت ها است که احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را به این اقرار واداشته که وضعیت موجود منجر به شکاف در اعتماد عمومی نسبت به نظام شده و « این شکاف در اعتماد عمومی یک شبه و دوشبه و یک ساله و دوساله پدید نیامده این حاصل استمرار یک سوء عملکرد و سوء رفتار مستمر و ۴۰ ساله در سطح مسئولان عالی و بالادست کشور است».

این کارگزار ولی فقیه در پایان از انفجار اجتماعی ابراز وحشت کرده و به نظام هشدار داده است « این وضعیت خطرناکی است».

مطالب مرتبط

وحشت رژیم ضدبشری و دستگیری مردم معترض در مشهد

اعترافهای ناگزیر به نفرت مردم از نظام