در خاطره روزها – ۲۵ مرداد ۹۸

اندازه متن
Aa Aa

اولين شهيد زن مجاهد خلق

۲۵ مرداد «۱۳۵۴ خورشيدی» ۱۶ اوت

فاطمه امینی  زندگی مبارزاتی خود را از ۱۳۴۱در دانشکده ادبیات مشهد  آغازکرد. بعد از آن در ارتباط با مجاهدین قرار گرفت. در اسفند ۱۳۵۳ بر سر یک قرار دستگیرشد و تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرارگرفت و با شهادتش اطلاعات خلق را مخفی نگه‌داشت

او اولین زن مجاهد بود که در دوران نبرد انقلابی مسلحانه با رژیم شاه خائن در زیر شکنجه شهید شد

اولين شهيد زن مجاهد خلق

در خاطره روزها – ۲۵ مرداد ۹۸

روز ۱۶اسفند سال۵۳، فاطمه امینی دستگیر و روانه شکنجه‌گاه شد. فاطمه قهرمان ۵‌ماه‌ونیم در زیر ددمنشانه‌ترین شکنجه‌های دژخیمان قرار داشت.

اولین شهید زن مجاهد خلق

اولین شهید زن مجاهد خلق

۲۵ مرداد «۱۳۳۲ خورشيدی» ۱۶ اوت کودتای ۲۵ مرداد

یک پروژه‌ی نافرجام برای سرنگونی دولت محمد مصدق بود که با طراحی و پشتیبانی مالی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و با فرمان محمدرضا پهلوی، شکل گرفت که با شکست روبرو شد.

 

کودتای ۲۵ مرداد

کودتای ۲۵ مرداد

۲۵ مرداد -۱۶ اوت «۱۹۶۰ ميلادی» استقلال قبرس

«قبرس» كه پس از سلطه «عثماني»، مستعمرة «انگلستان» بود در پي مبارزات مسلحانه مردم به استقلال رسيد و اسقف «ماكاريوس» رهبر جنبش، به عنوان نخستين رئيس جمهور انتخاب شد.

 

استقلال قبرس

استقلال قبرس

۲۵ مرداد -۱۶ اوت «۱۸۱۹ ميلادی» قتل عام میهن‌پرستان در انگلستان

اتحادیه میهن پرستان منچستر، برای اصلاحات پارلمانی یک تظاهرات ۶۰ تا ۸۰‌ هزار نفری برگزار کردند. هنگامی که جمعیت به سخنان  هنری هانت، مبارز، گوش‌می‌دادند، توسط مالکان مورد هجوم قرارگرفتند. ۱۵ نفر کشته و حدود ۷۰۰نفر زخمی شدند. این قتل عام موسوم به Peterloo در میدان سنت پیتر، منچستر، انگلستان اتفاق افتاد.

 

قتل عام میهن پرستان در انگلستان

قتل عام میهن پرستان در انگلستان

مرداد -۱۶ اوت «۱۹۵۷ ميلادی» درگذشت ایروینگ لانگمویر

شیمیدان و فیزیکدان آمریکایی که در ۱۹۳۲جایزه نوبل شیمی را به‌دست‌آورد.لانگمویر در رشته‌های مختلف فیزیک و شیمی تحقیقات داشت. ازجمله لامپ‌های گازی رشته‌یی و جوشکاری هیدروژنی از اختراعات اوست. آزمایشگاه لانگمویر برای تحقیقات جوی در نزدیکی نیومکزیکو به افتخار او نامگذاری شده . مجله‌یی علمی به اسم او میباشد.

در گذشت ایروینگ‌لانگمویر

در گذشت ایروینگ‌لانگمویر

 

 

مطالب مرتبط:

اولين شهيد زن مجاهد خلق _ در خاطره روزها

روز ۲۵مرداد سال ۱۳۵۴، اولین شهید زن مجاهد خلق در سازمان مجاهدین جاودانه شد. زنی قهرمان که از خود نامی بی‌زوال در یقین به راه و رسمی ‌ماندگار در وفای به عهد و پایداری تا به آخر باقی گذاشت؛ «فاطمه امینی!»

شهادت مجاهد قهرمان فاطمه امینی، اولین زن شهید مجاهد خلق

روزها و یادها – هفته چهارم مرداد ماه ۹۸