دعوا بر سر دو شیوه تحقق سودای اتمی – تقاطع خبرها

اندازه متن
Aa Aa

تقاطع خبرها – دعوا بر سر دو شیوه تحقق سودای اتمی

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های نظام آخوندی

این روزها بار دیگر دعوا بر سر برجام و اینستکس در رژیم بالا گرفته است.

باند روحانی با فیگور تعامل با جهان خواهان ادامة مذاکرات با اروپا و حتی با برخی شروط مایل به مذاکره با آمریکا است اما در سمت باند رقیب خواهان احیاء پروژه اتمی هستند. در حالی که طی ماههای اخیر روحانی سرسپردگی اش به خط خامنه‌ای را اثبات کرده است پس این اختلاف ناشی از چیست؟ گزارشی را در این زمینه ببینیم:

گزارش:

آخوند روحانی روز ۲۳ مرداد همزمان با ادعای تعامل با جهان و تمایل به مذاکره، اذعان کرد که همچنان سودای بمب اتمی را در سر می‌پروراند: نکته بعدی که می‌خواهم بهش اشاره بکنم در موضوع برجام و کاهش تعهدات ما در برجام هست اولاً این روزهای اخیر آمریکایی‌ها باز دومرتبه به عظمت بخشی از برجام پی بردند که ظاهراً غافل بودند تو این یکی دو سال خیلی توجه نداشتنددعوا بر سر دو شیوه تحقق سودای اتمی – تقاطع خبرها

تازه فهمیدند که با ادامه برجام سال آینده همه تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود دستپاچه شدند یک ساعتی ما توی این میدان گذاشتیم اونها هم یاد گرفتند یک ساعتی اونجا گذاشتند برای این‌که کی تمام میشه این زمان و تحریم تسلیحاتی برداشته می‌شود خب فهمیدند که ادامه راه برجام بعد آمریکایی‌ها می‌گویند سال دیگه تحریم تسلیحاتی برداشته می‌شود سه سال دیگه همه چی برداشته میشه و اصلاً این چه جور توافقی بود که در عرض چند سال ایران به تمام اهداف خودش دست پیدا می‌کند.

آخوند روحانی در ادامه اذعان کرد که برای رژیم مذاکره و تعامل شیوه‌یی برای دست یافتن به اهداف است. وی گفت: «هیچوقت ما از تعامل و مذاکره نباید فرار کنیم اگر همه شرایط شرایط مناسبی بود ما همیشه دنبال تعامل با دنیا هستیم و دنبال مذاکره با طرف مقابل هستیم برای اهداف خودمان جنگ و مذاکره و تعامل و تقابل دوستی رفاقت و فاصله و تهش باید منافع ملی باشد».

«منافع ملی» و «اهداف» نظام چیزی جز تحقق رویای دسترسی به سلاح هسته‌یی نیست. و آخوند روحانی با توجه به فشار جامعه جهانی ترجیح می دهد برای تحقق این رویا مسیر فریب را برود که زمانبر است. اما باند دلواپسان عجله دارند که از طریق ایستادن در برابر جامعه جهانی و بازگشت به ادامه برنامه های هسته‌یی به سمت تحقق این رویا بروند. این تمایل در نمایشهای جمعه روز ۲۵مرداد شنیده می شد.

بی راه حلی

در نمایش جمعه مشهد آخوند علم الهدی با اشاره به بی راه حلی باند رقیب در برابر فشار تحریمها گفت: تو قصه این برجام علاف شدیم و رفتیم تحریم ها چند برابر شد مشکلات افزون تر شد و این مسئله از این طریق حل نشد معقول هم نیست از این طریق مسئله حل شود چون دشمنی که برای به زانو درآوردن و نابودسازی ما یک توطئه و برنامه‌ای را دارد خوب نمی‌شود به این دشمن رفت به سراغ او و از طریق او این توطئه و برنامه را حل کرد.دعوا بر سر دو شیوه تحقق سودای اتمی – تقاطع خبرها

آخوند علم الهدی همچنین تمایل این باند به بازگشت به شرایط قبل از برجام و ادامه پروژه اتمی را برملا کرد و بر کاستن از تعهدات برجامی تاکید کرد و گفت:‌ اگر ما این برنامه را ادامه بدهیم هم خسارت ۴ سال برجام را تامین میکنیم از نظر موقعیت بین المللی و جهانی هم دشمن بی آبرو در دنیا شده است و هم مسئله انتخابات آمریکا که جریان ایده آل استکبار در ۲ سال دیگر شکست میخورد.

با مشاهدة همین رویکرد نظام است که مشاور امنیتی رئیس جمهور آمریکا روز ۲۴ مرداد گفت:«رژیم ایران هرگز تصمیم کلیدی دست کشیدن از جنگ‌افزارهای هسته‌ای خود را اتخاذ نکرده است». به این ترتیب روشن می شود که جنگ باندها بر سر برجام، دعوا بر سر دوشیوة تحقق رویای هسته‌یی برای بقای نظام است.

یک باند راه فریب جامعه جهانی را نشان می دهد و باند دیگر باج خواهی و شاخ و شانه کشیدن را. و هردو حرف دیرین مقاومت ایران را اثبات می کنند که تمام باندها و دستجات رژیم هیچ تفاوت ماهوی با یکدیگر ندارند و سر و ته یک کرباسند.

مطالب مرتبط

بازتاب داخلی و بین‌المللی موضع جدید هسته‌یی حکومت

دعوا بر سر دو شیوهٔ تحقق سودای اتمی