صدور حکم جلب آمریکا برای نفتکش رژیم در جبل‌الطارق – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – ا صدور حکم جلب آمریکا برای نفتکش رژیم در جبل‌الطارق

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه های حکومتی روز یکشنبه بیست و هفتم مرداد بیشترین مطالب خود را اختصاص داده اند به موضوع نفت کش رژیم که در جبل الطارق بار دیگر توسط آمریکا حکم جلب برایش صادر شده. بعد از این واکنش ها به اظهارات آخوند یزدی علیه روحانی و آملی لاریجانی در روزنامه های باند روحانی دیده می شود در کنار این دو موضوع برخی از سایر بحرانهای رژیم و مسائل اقتصادی اجتماعی دیده می شود.

در روزنامه های باند خامنه‌ای آزادی نفت کش رژيم توسط جبل الطارق را ناشی از پیروزی سیاست باجگیری و لگدپرانی تروریستی رژیم دانسته و بر تداوم این سیاست در صورت توقیف مجدد کشتی توسط آمریکا، تاکید کرده اند، اما جا به جا به بن بست رژیم هم اذعان کرده اند:

کیهان: ایران برای اعمال محدودیت متقابل بر سر راه‌ ترانزیت تجاری و نفتی حریف در تنگه هرمز، موشک‌های قدرتمند و قایق‌های جنگی پرحجم را دارد اما بدون آنها و فقط با چند مین و اژدر و پهپاد سرگردان هم می‌شود روزگار را برای اقتصاد رکود زده آمریکا سیاه کرد. نفت ۲۵۰ دلاری، در تحمل هیچ‌کس در غرب نیست.

جوان: سؤال این است که اگر امریکا حکم توقیف کشتی نفتکش ایران را عملی کند جمهوری اسلامی ایران با دوگانه انگلیس و امریکا چه خواهد کرد؟ چاره کار این است که ضمن استمرار توقیف کشتی انگلیسی به دنبال توقیف کشتی امریکایی باشیم و این هر دو را با هم ببینیم.

ممکن است مصلحت‌اندیشان و توسعه‌گرایان غرب‌محور بگویند نباید اروپا را با خود درگیر کنیم که در پاسخ باید گفت عایدات ما از «برجام اروپایی» چیست که در این صورت از دست خواهیم داد؟

در روزنامه های همسو با باند روحانی هم بر راه حل تروریستی با ویترین دیپلماسی تاکید کرده اند، برخی هم راهکار باجگیری را موثر دانسته اند:

ایران: مخالفان مذاکره ذیل چنین دیدگاهی کامیابی جمهوری اسلامی در ماجرای توقیف نفتکش ایرانی از سوی انگلیس را یکسره نادیده می‌گیرند و آن را نتیجه مقاومت و بهره گیری از رویکرد سخت افزاری و نظامی برای حل این بحران تلقی می‌کنند.

آرمان: آنچه که باعث آزادي گريس۱ شد نه استدلال‌هاي حقوقي بلکه کشتي بريتانيايي بود که در سواحل ايران متوقف شده بود. البته اين دو مورد کاملا با يکديگر متفاوت است اما زماني که با نگاه رئاليستي بخواهيم به اين پرونده بنگريم متوجه مي‌شويم کشتي گريس۱ آزاد نمي‌شد اگر در سوي ديگر نفتکش بريتانيايي وجود نمي‌داشت

در روزنامه های یکشنبه بحران درونی نظام در خبرهای مربوط به واکنش به حملات آخوند یزدی به روحانی، آملی لاریجانی و حوزة قم دیده می شود. برخی روزنامه های حکومتی نسبت به پیامد اجتماعی آن هشدار داده اند، برخی هم به بن بست درون نظام اشاره کرده اند:

جهان صنعت: با این اظهارات یزدی (علیه آملی لاریجانی) جلسات شورای نگهبان بیش از قبل دیدن دارد. وقتی دو عضو رکنی مهم در ساختار سیاسی ایران که قرار است پاسدار قانون اساسی باشد تا این حد دچار تنش هستند چگونه قرار است با یکدیگر دور یک میز بنشینند؟

جمهوری اسلامی: نکته بسیار مهم که تمام اطراف این دعوای بیهوده باید مورد توجه قرار دهند اینست که در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، دعوای این حضرات بر سر این مسائل غیر از فاصله ایجاد کردن میان مردم و روحانیت نتیجه دیگری ندارد. این حضرات لطفاً اختلافات صنفی را میان خودشان حل کنند و به جامعه نکشانند.

جمهوری اسلامی: اینکه هر حرفی زده شود و هیچ خط قرمزی رعایت نگردد، نشان از هرج و مرج سیاسی و عدم هماهنگی و مدیریت یکپارچه در کشور دارد و باید هرچه زودتر متوقف گردد.

همدلی: علوی بروجردی معتقد است مرجعیت در شیعه دستوری نیست که کسی بخواهد مرجعیت تعیین کند. مرجعیت در شیعه آزاد است و هرکسی که دارای صلاحیت باشد و اظهار تکلیف کند می‌تواند در این مساله ورود کند… محسن غرویان در خصوص سخنان آیت‌الله یزدی درباره آیت‌الله محمدجواد علوی بروجردی اظهار داشت: نمی‌شود جلوی مرجعیت کسی را گرفت، به ضرب و زور مرجعیت درست نمی‌شود و یا جلوی آن گرفته نمی‌شود.

بحران بی راه حلی در عرصه های مختلف در روزنامه های هر دو باند حاکم دیده می شود:

جوان: چالش اصلی مدیریت کلان، نه در وعده‌های بی شمار و بی سرانجام، که در فقدان راه­‌حل­‌های کارآمد و مرتبط است. برای نمونه در دولت یازدهم، «مذاکره» و آنچه «تعامل‌­گرایی با کدخدا» خوانده می‌شد، به عنوان راه حل اصلی همه مشکلات کشور معرفی شد و حتی در روز‌های داغ مذاکرات، مسائلی همچون آب‌­خوردن و ازدواج جوانان نیز منوط به نتیجه مذاکرات قلمداد می‌شد… اخیراً مشاهده می‌شود در آدرس­‌دهی‌های غلط «اینترنت» و «فضای مجازی» نیز جایگاه ویژه‌ای یافته

ابتکار: پر‏واضح است شرایط اقتصادی جامعه ایران به‏هیچ‏وجه قابل دفاع نیست و مسببین این اوضاع را باید مورد عتاب قرار داد. ملت ایران در همین یک سال و نیم اخیر، چهارپنجم ارزش دارایی‏های خود را به نفع خارجی‏ها از دست داده است.

خط فقر، طبقه متوسط را در خود فرو برده است و قشر مددجویان و نهادهای امدادی به شکل و‏حشتناکی زندگی نامطلوب و فقیرانه را تجربه می‏کنند. فقر و بیکاری و توجیه وقایع جامعه، آتشی است که در مخزن ناملایمات اجتماعی ریخته می‏شود و می‏تواند به جِد مایه دردسر باشد.

برخی از سایر بحرانها در عنوان های صفحات اول دیده می شود:

آرمان:‌قیمت لوازم التحریر دو برابر شد
جوان:‌ امپراتوری فشل کتاب درسی در ایران

کیهان: رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: اروپا در برجام فقط نقش بازی می‌کند
همدلی: ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه ها سلیقه‌ای است نه قانونی

مطالب مرتبط

ادعای آزادی نفتکش نظام آخوندی در جبل الطارق – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۲۷مرداد۹۸