اخباری از نتایج سفر محمد جواد ظریف به کشورهای اروپایی – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – اخباری از نتایج سفر محمد جواد ظریف به کشورهای اروپایی

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

مهم ترین مطالب و عنوانهای روزنامه های حکومتی در روز یکشنبه سوم شهریور، به اخبار گوناگون و گاه متناقض از نتایج مذاکرات ظریف در اروپا به ویژه فرانسه اختصاص دارد وکشمکش‌های باندی پیرامون این موضوع و هم چنین بحران ریزش و انفعال در رژیم، و هم چنین سایر بحرانهای اقتصادی اجتماعی دیده می شود:

روزنامه های باند خامنه‌ای در بررسی نتایج گفتگوهای ظریف و پیشنهادهای فرانسه، به باند روحانی حمله کرده اند اما در عمل بن بست و بی راه حلی نظام و انزوایش در مواجهه با جامعه جهانی بیش از هر چیز برجسته شده است:

کیهان: وزیر امور خارجه در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته است که پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود. این در حالی است که ماکرون در روزهای اخیر مذاکره درباره توان موشکی و منطقه‌ای نظام و دائمی‌کردن محدودیت‌های برجامی و توقف کاهش تعهدات برجامی را به‌عنوان بسته پیشنهادی خود مطرح کرده بود.اخباری از نتایج سفر محمد جواد ظریف به کشورهای اروپایی - روزنامه‌های حکومتی

ظریف در اظهارنظری عجیب گفته است که پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود. حال سؤال اینجاست که مطرح کردن موضوع توان موشکی و منطقه‌ای نظام از سوی فرانسه، مسیر صحیح است؟!

جوان: اصرار بر ادامه حیات «برجام منهای امریکا: ظاهراً مقام‌های دولت دوازدهم در ارزیابی سهم امریکا در توافق هسته‌ای با ایران یا دچار سوء‌تفاهم هستند یا اینکه عامدانه آن را کوچک‌نمایی می‌کنند.

رسالت: نکته حائز اهميت آن است که اروپايي‌ها تاکنون نتوانستند خود را به نظام درجهت عمل به وعده‌هايشان ثابت کنند. کشورهاي اروپايي در تکاپوي نگاه داشتن ما در برجام هستند. درست است اين برجام مرده و کسي نمي‌تواند براي احياي آن کاري کند اما نظام بايد از فرصت‌ها براي خنثي‌سازي سياست‌هاي ترامپ استفاده كند.

در یک روزنامه همسو با روحانی هم نسبت به پیامد دود و دمهای خروج از برجام هشدار داده شده و لاعلاجی رژیم در رویکردن به اروپا اذعان شده است:

آرمان: فریدون مجلسی: اگر ايران قدمي خارج از چارچوب توافق هسته‌اي بردارد، شرايط متفاوت خواهد شد و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت دوباره به جريان مي‌افتند. علاوه برآن همين اندازه‌اي که چيني‌ها معاملاتي را با قيمت مناسب انجام مي‌دهند و يا حمايت روس‌ها را از دست خواهيم داد.اخباری از نتایج سفر محمد جواد ظریف به کشورهای اروپایی - روزنامه‌های حکومتی

اما اگر بخواهيم مساله با استفاده از راهکار ديپلماتيک حل و فصل شود در اين صورت سخن شرط و شروط مطرح نيست. ايران بايد به تعهدات خود در توافق هسته‌اي پايبند بماند. بايد اين نکته را مد نظر داشته باشيم که برجام به ايران کارت سفيد براي تمام زمينه‌ها را نمي‌دهد.

آرمان: علی بیگدلی:‌ اخيرا ديپلماسي ما در اثر فشارهاي داخلي و کاهش اندوخته‌هاي ارزي دولت، فعال تر شده است. وقتي بيکاري افزايش مي‌يابد و سطح نارضايتي‌ها بالاتر مي‌رود، ادامه وضع را براي دولت مشکل مي‌کند… هدف آقاي ماکرون بدون موافقت يا نرمش ترامپ نسبت به ايران محقق نخواهد شد…درحقیقت این سفر تا الان برای ما نتیجه آنچنانی نداشته

اذعان به بریدگی، یاس و انفعال کارگزاران حکومتی و نفرت مردم از نظام در روزنامه های هر دو باند حاکم دیده می شود:

کیهان: علت تزلزل برخی مسئولان از دید رهبر: با بررسی بیانات مقام معظم رهبری به‌ویژه در چند ماه اخیر، شاهد توصیه و تشویق ایشان به نترسیدن، بوده‌ایم. یکی از صریح‌ترین هشدارهای ایشان، در دیدار مسئولان نظام در ماه مبارک رمضان (اردیبهشت ۱۳۹۸) بیان شد.اخباری از نتایج سفر محمد جواد ظریف به کشورهای اروپایی - روزنامه‌های حکومتی

رهبر معظم انقلاب در این جلسه فرمودند: «من همین‌جا این را عرض بکنم هیچ‌کس از هیبت ظاهری آمریکا نباید بترسد هیچ‌کس؛ یعنی این واقعاً خیلی خطا است. آدم احساس می‌کند بعضی‌ها از این هیبت ظاهری و تشر و هیاهو و مانند این‌ها جا می‌زنند و وحشت می‌کنند؛ ترس از این هیبت ظاهری غلط است

آرمان: غلامرضا انصاری: وقتي اين رويکرد مردم از سطح نارضايتي بالاتر برود شرايط جامعه بسيار هولناک و خطرناک خواهد شد. امروز در جامعه شرايطي به‌وجود آمده که اکثر نخبگان در بخش‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي و اجتماعي بيشتر ناظر بي‌عملند و کار بيشتر توسط افرادي که از ظرفيت‌هاي پايين‌تري برخوردارند پيش مي‌رود.

به تعبيري امروز به جاي نخبگان پخمگان در بخش‌هاي مختلف بروز و ظهور دارند… اکنون بحث اصلاح‌طلب و اصولگرا مطرح نيست و مردم نسبت به شعارهاي اصلي و کلي نظام به مرز بي‌اعتمادي رسيده‌اند. لذا نارضايتي مردم را نبايد به اصلاح‌طلبان و اصولگرايان تقليل دهيم؛ واقعيت اين است که موضوع فراتر از جريان‌هاي سياسي است .

کیهان: ‌یک خبرنگار دیگر مدعی اصلاح‌طلبی درخواست پناهندگی کرد: در پی پناهندگی یک خبرنگار در جریان سفر اروپایی وزیر خارجه، محافل مدعی اصلاح‌طلبی، خبرنگار متبوع طیف خود را اصولگرا جا زدند.

اذعان به فساد فراگیر در روزنامه های هر دو باند دیده می شود. روزنامه های همسو با روحانی تایید ۶۲حساب به اسم آملی لاریجانی را برجسته کرده اند:

آرمان: تایید وجود ۶۲حساب به نام یک شخص؛ چرا اصولگرایان تا امروز ساکت بودند؟… مرتضي بختياري رئيس کنوني کميته امداد و از مسئولان قضائي سابق در گفت‌وگويي تلويزيوني بر اخباري که از وجود بيش از 60 حساب شخصي به نام رئيس سابق قوه قضائيه خبر مي‌دادند، صحه گذاشت.

شرق: روایت وزیر دادگستری احمدی نژاد از ماجرای حسابهای قوه قضاییه در دور آملی لاریجانی؛ حساب ها تک امضایی بود

سایر بحران های اقتصادی اجتماعی در روزنامه های هردو باند حاکم دیده می شود:

جهان صنعت: حجم بالای نقدینگی و وجود تورم‌های مزمن و افسارگسیخته، حلقه پیوند فقر با مسائل و رویکردهای سیاستی را گسترده‌تر می‌کند و دولت را در ردیف اول متهمان گسترش فقر در اقتصاد قرار می‌دهد.
ابرار اقتصادی: با ۸/۱درصد افزایش نسبت به تیرماه؛ نرخ تورم به ۲/۴۲درصد رسید
اسکناس: ماجرای واردات لوزام آرایشی با پول دارو
اسکناس: کلاهبرداری لیزینگ خودروها در سایه غفلت مسئولان
تجارت: رشد ۶۷درصدی واردات کالاهای اساسی از بنادر کشور
جمهوری اسلامی: رسوایی فساد و رانت در زیر مجموعه وزارت صمت؛ وزیر صمت استعفا بدهد

مطالب مرتبط

سفر جواد ظریف به فرانسه و کشورهای اسکاندیناوی – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۳شهریور ۹۸