بازتاب حمله به تاسیسات نفتی عربستان و قدرتنمایی حول آن – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – بازتاب حمله به تاسیسات نفتی عربستان و قدرتنمایی حول آن

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه‌های حکومتی دوشنبه بیست و پنجم شهریور، مهم ترین مطالب خود را به حمله به تاسیسات نفتی عربستان اختصاص داده اند، در کنار آن حملات باندی و برخی بحران‌های داخلی و خارجی رژیم دیده می شود. روزنامه های باند ولی فقیه، ضمن تکذیب نقش رژیم در حملات تروریستی به تاسیسات نفتی عربستان، به طور متناقضی حول آن دود و دم و قدرتنمایی بسیار راه انداخته اند.

روزنامه های باند روحانی هم ضمن تکذیب نقش رژیم مثل روزنامه های باند ولی فقیه به ضد ونقیض گویی افتاده و از موضع صاحب اختیار حوثی ها، برای عربستان خط و نشان کشیده اند.

ایران: روحانی پیش از عزیمت به ترکیه: امریکایی‌ها از عربستان سعودی و امارات پشتیبانی می‌کنند. آنها اسلحه و اطلاعات را می‌دهند و بخشی از عملیات جنگی را اداره می‌کنند…(گفتگوها) در یمن باید یمنی – یمنی باشد و آنها خودشان باید مشکل را حل و فصل کنند و بمباران مردم یمن باید خاتمه پیدا کند.

فرهیختگان: سعدالله زارعی: حداقل تا زمانی که تجاوزهای عربستان سعودی به یمن ادامه داشته باشد، یمنی‌ها به این تجاوزها پاسخ می‌دهند. انصارالله می‌تواند حملات شدیدتر و سریع‌تری علیه مواضع ریاض انجام دهد زیرا این منطقه نزدیک‌تر از تاسیساتی است که روز شنبه هدف قرار گرفته است.

ستاره صبح: راه‌حل این است که با یک روند سیاسی به بحران یمن و ویرانی این جنگ پایان داده شود تا به دنبال آن منافع عربستان و نفت آن در امان بماند.

جهان صنعت: اگر منافع و امنیت تمامی کشورهای ذی‌نفع در منطقه برآورده نشود همواره بیم آن می‌رود که اتفاقاتی اینچنین بار دیگر برای عربستان یا حتی کشورهای دیگر تولید‌کننده منطقه تکرار شود… جنگ در یمن و سوریه باید پایان پذیرد و همچنین ایران نیز باید به بازار فروش نفت بازگردد. در این صورت ممکن است بار دیگر امنیت به حوزه خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز بازگردد‌…

یک روزنامه باند روحانی از پیامد رو شدن نقش رژیم در حمله به تاسیسات نفتی عربستان ابراز نگرانی کرده است:

جهان صنعت: علت نسبت دادن چنین اتهامی به تهران ابتدا در ارتباط با مناسبات تهران با حوثی‌ها و سپس در ارتباط با حملات پهپادی گذشته حوثی‌های یمن در مرداد‌ماه سال‌جاری و همچنین عملیات خرابکاری علیه چهار کشتی در بندر الفجیره ‌امارات‌ است چراکه در آن حملات نیز تهران با رویکرد‌های حساب‌شده و هدفمند ریاض، دوحه و واشنگتن متهم ردیف اول این محافل قرار گرفت

و در بحران آرامکو نیز این محافل به این نتیجه رسیده‌اند که تهران در طراحی و مهندسی ۱۰۰ حمله به منافع واشنگتن و مجموعه‌های تحت ائتلاف آن نقش دارد… این نگرش واشنگتن در قبال تهران تلاشی برای اجماع‌سازی علیه تهران و همچنین آماده‌سازی، دعوت و قبول کشور‌های منطقه در پیوستن به ائتلاف مورد نظر واشنگتن در پروژه انزوا و مهار ایران است‌.

این روزنامه حکومتی در ادامه نوشته است:« جدا‌ از این هدف، این اتهام آن هم با چنین شدت و حدتی که پمپئو از آن سخن می‌گوید، پیام دیگری را نیز مخابره می‌کند و آن، این است که واشنگتن با وجود نیاز وافر به مماشات با تهران تمایلی ندارد که در عرصه عمل نیز به چنین سازش و مماشاتی تن دهد…

این وضعیت نشان می‌دهد که حتی با رفتن و اخراج جان بولتون از کابینه ترامپ مشکلات واشنگتن و تهران به قوت خود باقی است و این مشکلات آنقدر جدی و فاحش است که حتی رفتن بولتون نیز نمی‌تواند از حجم آن بکاهد و به جزر و مدهای آن پایان دهد».

روزنامه های هر دو باند حاکم به بخشی از محکومیتهای جهانی حمله به تاسیسات نفتی عربستان توسط رژیم اشاره کرده و نسب به آن واکنش هسیتریک نشان داده اند:

جوان: وزیر خارجه امریکا باز هم انگشت اتهام را به سمت ایران گرفته و مدعی شده که ایرانی‌ها پشت حملات به شرکت آرامکو قرار دارند. سناتور تندرو امریکایی هم مدعی شده است که برای جبران حملات به عربستان، واشنگتن باید به پالایشگاه‌های ایران حمله کند

آرمان: نصرت الله تاجیک: فردي همچون پمپئو دنبال آن است تا از هر وسيله‌اي عليه ايران استفاده نمايد

جهان صنعت: ترامپ و پمپئو که بعد از بولتون افراطی‌ترین چهره های سیاسی آمریکا هستند با اظهارات‌شان جریان‌سازی‌هایی را علیه روحانی آغاز کرده‌اند تا به نحوی به دولت و کشور فشار آورند و افکار عمومی را علیه ایران تحریک و ایران را عامل ناامنی معرفی کنند… به هر حال طبق انتظار‌ها نشست آینده مجمع عمومی سازمان ملل به جریان‌سازی شدید علیه ایران تبدیل خواهد شد.

مذاکره کردن یا مذاکره نکردن با آمریکا موضوع حملات متقابل روزنامه های هر دو باند حاکم است:

فرهیختگان: یادداشت توضیحی محمدجواد حجتی‌کرمانی درباره سخن چند روز قبلش که گفته بود «گفت‌وگو با ترامپ از باب اکل میته ضرورت پیدا می‌کند» را خواندم، به این نتیجه رسیدم که برخی سالخوردگان سیاسی حتی برای اتاق فکر هم مناسب نیستند و بهتر است دوران بازنشستگی‌شان را در محیطی آرام و به ‌دور از سیاست سپری کنند.

آرمان: اين بار پناهيان رئيس‌جمهور را اغواگر خواند: وي با طرح اين سوال و خطاب قرار دادن رئيس‌جمهور، اظهار داشت: شما مسئولان به چه دليلي مي‌خواهيد با آمريکا گفت‌وگو و مذاکره کنيد؟ آيا به دنبال منافع ملت هستيد؟ اگر منافع ملت برعکس تامين شود چه؟ متاسفانه مسئولان اصلا حاضر به شنيدن اين سخنان نيستند و تنها به فحش دادن و ناسزاگويي اقدام مي‌کنند.

اذعان به ورشکستگی هر دو جریان موسوم به اصلاح‌طلب و اصولگرا و نفرت مردم از آنان در روزنامه های دوشنبه دیده می شود:

آرمان:‌مطهرنیا: آنچه در ارتباط با ريزش جناح‌هاي گوناگون سياسي در مردم مشاهده مي‌شود آن است که مردم ديگر حرکت‌هاي سياسي موجود در 4 دهه گذشته را چندان بر نمي‌تابند

همدلی: فروپاشی همین است که امروز در ایران می‌بینید. درست است که ما شهرهایی را داریم و آدم‌هایی که در همسایگی هم زندگی می‌کنند، یا خیابان و محل کار پر از جمعیت است، ولی اینها هیچ‌گونه احساس مسئولیتی نسبت به همدیگر ندارند.

به عبارت دیگر آن انسجام اجتماعی که قبلا به خودی خود یک جامعه را حفظ می‌کرد، امروز به برخی التزامات امنیتی و نظامی فروکاهیده و چیز دیگری در آن نیست، جز یک تعداد نهادهای حاکمیتی و دولتی که به جای جامعه ایفای نقش می‌کنند؛ حاکمیت و دولتی که ارتباطش با جامعه گسیخته است.

مطالب مرتبط

بازتاب و تایید و تمجید از حملات به تاسیسات نفتی عربستان – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – دوشنبه ۲۵شهریور۹۸