بازتاب سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و حمله ترکیه به خاک سوریه – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – بازتاب سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و حمله ترکیه به خاک سوریه

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه های حکومتی یکشنبه ۲۱مهر، مهم ترین عنوانهای خود را به سفر نخست وزیر پاکستان به تهران، حمله ترکیه به کردهای سوریه، و ادامه حملات به روحانی به خاطر اظهاراتش درمورد مجلس اول اختصاص داده اند. در کنارآن پاره‌یی از سایر بحرانهای رژیم از جمله موضوع کاهش تعهدات برجامی دیده می شود:

روزنامه های باند روحانی برای کشتار کردهای سوریه اشک تمساح ریخته اند، یک روزنامة این باند به سازش رژیم با ترکیه برای این سرکوب اذعان کرده و یک روزنامه دیگر هم از پیامدهای استراتژیک این واقعه برای نظام ابراز نگرانی کرده است:

ستاره صبح: علی بیگدلی: اردوغان با راضی نگه داشتن ایران و روسیه که مدافعان بشار اسد هستند، تلاش می‌کند تا اهداف خود را پیش ببرد. رئیس‌جمهور ترکیه طی هفته‌های گذشته تأکید داشته جمهوری اسلامی را علی‌رغم تحریم‌های آمریکا علیه تهران، همراهی خواهد کرد و از سوی دیگر به خریدهای نظامی خود از روسیه نیز ادامه می‌دهد.

جهان صنعت: مهدی مطهرنیا: آنچه اکنون در شمال سوریه در حال وقوع است، ایجاد نقاط اصطکاک در سوریه با برگ ترکیه در جهت شکل دادن به آینده منطقه و عزیمت به دوره‌ای دیگر از محتوابخشی حضور قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در قالب‌های جدیدی است که در آینده بیش از امروز خود را به نمایش خواهد گذاشت.

اکنون ما در دوران‌گذاری به سر می‌بریم که ممکن است جغرافیای نه تنها منطقه بلکه هندسه جهانی قدرت تغییر و تحولاتی محتمل را پذیرا شود و از این جهت نمی‌توان به لایه‌های رویی این فعالیت‌ها به تنهایی توجه داشت.

روزنامه های حکومتی پیش از رسیدن عمران خان نخست وزیر پاکستان به تهران برای میانجیگری بین رژیم و عربستان هر گونه پیشرفت را موکول به کوتاه آمدن عربستان کرده اند.

سیاست روز: عمران خان عملا در تهران کار چندان دشواری برای جلب رضایت ایران ندارد و بخش سخت تحرکات وی قطعا در ریاض خواهد بود. مواضع دولتمردان سعودی تا همین امروز نشان می‌دهد که آنها همچنان در تصورات و تخیلات خود ساخته ای هستند که هیچ پشتوانه ای برای آنها وجود ندارد. آنها همچنان از زبان تهدید و مقابله سخن می‌گویند.

همدلی: اگر ریاض بتواند تحت فشار اسلام‌آباد و نقش واسطه‌ای عمران‌خان، به کاهش تنش و عادی‌سازی روابط روی آورد، قطعا از حجم فشار‌های واشنگتن و اقدامات ایذایی آن بر تهران کاسته می‌شود.

تک و پاتک در پی اظهارات روحانی در مورد مجلس اول و حضور مجاهدین در آن در رسانه های حکومتی ادامه دارد.

فرهیختگان: اگر باقی افرادی که حسن روحانی از آنها نام می‌برد در مجلس اول حضور داشتند، به این علت بود که مجاهدین تا انتخابات اسفند ۱۳۵۸ عناد تمام و کمال خود را با اسلام و انقلاب نشان نداده بودند که اگر این‌طور بود ماجرا تفاوت می‌کرد…

بد نیست بگوییم مجری اولین نظارت استصوابی یا حتی بالاتر از آن بنیانگذار نظارت، سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها است. او توانست ۱۰۶ نفر را از گردونه رقابت خارج کند. همین‌جا باید از جناب روحانی پرسید که چرا در خلال اظهارات خود از این ماجرا حرفی نمی‌زند و نمی‌گوید که این حذف افراد، خوب بوده یا خیر؟

سیاست روز: بسیاری از صاحبنظران تمجید روحانی از مجلس اول و ترکیب نمایندگان آن را رویکردی انتخاباتی می دانند و بر این باورند که حرف‌های روحانی ناشی از «خالی بودن دست او برای انتخابات» و جلب نظر برخی جریانات سیاسی است.

همدلی: وقتی که شکل‌گیری یک مجلس تا این حد شامل تحدید حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان می‌شود، طبیعتا نمی‌توان از آن مجلس انتظار داشت که بتواند در تمامی مسائل کشور مبدع نظراتی مستقل باشد… از دل نهادهای انتصابی و نظارتی انتخابات به هیچ وجه یک مجلس مستقل، به وجود نخواهد آمد.

در روزنامه حکومتی یکشنبه وضعیت بن بست نظام در رابطه با اروپا و موضوع کاهش تعهدات برجامی که به صورت بحرانی به درون خود رژیم ریخته، دیده می شود:

جوان: کماکان کشور‌های اروپایی هیچ علاقه و اراده‌ای برای اجرایی کردن کف خواسته‌های طرف ایرانی صورت نداده‌اند و همچنان بر نظریه خود دال بر آغاز مذاکرات موشکی و منطقه‌ای میان ایران و غرب تأکید دارند و به اشکال مختلف اجرای کف تعهدات برجامی خود را منوط و مشروط به چنین موضوعی کرده‌اند…

تعیین اولتیماتوم رفتار و رویکرد اروپایی‌ها را دچار کمترین تغییری نکرده و در مقابل روحیه زیاده‌خواهی و گستاخی آن‌ها را در رویارویی با ایران به طرز محسوسی افزایش داده است، و در حوزه‌های مهمی، چون بانکی، تجاری و اقتصادی و پتروشیمی و فروش نفت ایران نیز همانند امریکایی‌ها عمل کرده‌اند با این توجیه که ایران باید مطالبات آن‌ها در حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای را اجابت کند.

رسالت: عضو فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس با انتقاد از دولتمردان که قول تصويب جزئيات جديد در برجام و تغيير در آن را به طرف مقابل دادند گفت: متاسفانه دولت مجلس را فرمايشي تصور کرده و احساس مي‌کنند که پشت‌شان به چيزي گرم است… تغيير در جزئيات برجام به هيچ وجه راهي ندارد و نبايد از مواضع خود عقب‌نشيني کنيم ضمن اينکه ما در برجام هزينه‌هاي سنگيني داده و باخته‌ايم و نبايد از اين باخت قبلي خود براي باخت جديد برنامه‌ريزي جديدي صورت گيرد.

رابطه رژیم با روسیه در برخی از روزنامه های باند روحانی انعکاس یافته است:

ستاره صبح: چرخش روسیه به سمت عربستان و امارات رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگویی با شبکه «روسیا الیوم» حمله به تأسیسات نفتی آرامکو را محکوم کرده و گفته است هر کشوری که فکر می‌کند با حمله به زیرساخت‌های نفتی، دوستی روسیه با کشورهای عرب را خدشه‌دار خواهد کرد، اشتباه می‌کند.

وی همچنین از نقش عربستان و امارات متحده عربی در منطقه و سطح بین‌المللی تمجید کرد. او در عین حال گفته که ایران و ترکیه باید از سوریه خارج شوند. نکته قابل‌تأمل این است که واکنش روسیه به حمله به نفت‌کش ایرانی که صبح روز جمعه در دریای سرخ رخ داد، خنثی بوده است… فریدون مجلسی، گفت: «روسیه‌ای که ۳۰۰ سال چشم طمع به ایران داشته، نمی‌تواند مدعی حمایت از ایران باشد.

ایران: پوتین در آستانه سفر به ریاض و ابوظبی: عربستان و امارات با ایران گفت‌وگو کنند

برخی از مشکلات اقتصادی اجتماعی در تیترهای صفحات اول دیده می شود:

ابرار اقتصادی: تقویت ۴۰درصدی پول ملی در برابر کاهش ۳۰۰ درصدی ارزش!
اسکناس: افزایش ۲برابری قیمت داروهای خاص داخلی

اسکناس: آسیب صنعت برق از نوسان نرخ ارز
جوان: زبان انگلیسی برای پولدار‌ها با طرح خانه ملت
جهان صنعت: راهکار نوبخت برای تامین کسری بودجه؛ منابع یارانه ها جایگزین درآمدهای نفتی

مطالب مرتبط

تلاش بی‌حاصل برای سرخ نگهداشتن صورت نظام ولایت فقیه – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی – یکشنبه ۲۱مهر۹۸