تشدید بحران بر سر لوایح FATF و برجام و مذاکره با آمریکا – روزنامه‌های حکومتی

اندازه متن
Aa Aa

چکیده ای از روزنامه های حکومتی – تشدید بحران بر سر لوایح FATF و برجام و مذاکره با آمریکا

گزیده ای از مطالب مندرج در روزنامه های نظام آخوندی

روزنامه های حکومتی یکشنبه ۱۹آبان صحنه تشدید بحران درونی رژیم بر سر لوایح FATF و نقض تعهدات برجامی رژیم و موضوع مذاکره با آمریکا است. در کنار آن سایر بحران‌های رژیم هم دیده می شود.

در رویارویی روزنامه های حکومتی بر سر لوایح FATF تشدید بحران درونی و بن‌بست رژیم دیده می شود:

کیهان: حامیان برجام تمامی امور را به توافق هسته‌ای گره زدند و مدعی شدند که با امضای برجام تمام مشکلات کشور حل شده و فتح‌الفتوحی عظیم رخ می‌دهد. این طیف اکنون همین رویکرد را در موضوع FATF تکرار کرده است. تفاوت وضعیت فعلی با گذشته در این است که هراس‌افکنی و ارعاب، به جای وعده و وعیدهای رنگارنگ نشسته است…

بهزاد صابری، مشاور وزیر امور خارجه در مصاحبه با روزنامه ایران گفته است:«FATF یک نهاد غربی نیست». این در حالی است که مقر FATF در پاریس، پایتخت فرانسه است. همان کشوری که میزبان و حامی ‌و پناهگاه (سازمان مجاهدین) است… حال سؤال این است که ما کدام بهانه را از چه کسانی می‌خواهیم بگیریم؟! از میزبانان و حامیان (سازمان مجاهدین)؟!

کیهان: (محمد صدر گفت:)در دولت اصلاحات[ که معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه بودم. مسئول (کمک به حزب الله) بودم. وقتی دوره کاری دولت خاتمی تمام شد، در اولین ملاقات احمدی‌نژاد با سیدحسن نصرالله (سال ۸۴)، سیدحسن نصرالله گفت: در دوره خاتمی آن قدر که به ما و مقاومت کمک شد، قبلا چنین اتفاقی نیفتاده بود و ما از پشتیبانی دولت اصلاحات راضی بودیم… صدر گفت: همکاری با FATF، کمک‌های ما به مقاومت را محدود نمی‌کند.

مردم سالاری: طولانی شدن موضوع تصویب یا عدم تصویب دو لایحه CFT و پالرمو فضای ناامیدی را در کشور گسترش می‌دهد. این سوال هم‌چنان بی‌پاسخ باقی مانده است، چگونه افراد شاخص در دولت نهم و دهم که با تصویب لوایح مورد بحث در FATF موافق بودند و آن را برای کشور «ضروری» می‌دانستد امروز به مخالف سرسخت با این لوایح تبدیل شده‌اند؟

ستاره صبح:‌ کارشناسان بر این باورند که معطل ماندن لوایح FATF، جنبه‌ای سیاسی پیداکرده و در راستای ناکارآمد جلوه دادن دولت روحانی ارزیابی می‌شود. چندی پیش اسحاق جهانگیری درباره عدم تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام واکنش نشان داد و گفت: نمی‌شود دست و پای فرد (دولت) را بست و از او خواست در دریا یا رودخانه شنا کند.

مذاکره با آمریکا موضوع مناقشه روزنامه های هردو باند حاکم است:

رسالت: نفوذ سياسي از طريق عادي سازي و قبح شکني از نشست و برخاست با آمريکايي‌ها و به قدرت رساندن جريان غربگرا و ليبرال از طريق انتخابات با هدف دموکراتيزه کردن ليبراليسم در کشور ايران دنبال مي‌شود.

رسالت: آمريكايي‌ها دو كلمه حرف در خصومت‌ورزي با ايران اسلامي دارند؛ يك كلمه در وادي اقتصاد و يك كلمه در وادي سياست! اين دو كلمه دو روي سكه برخورد، براندازي و مقابله با جمهوري اسلامي است. در حوزه سياست آنها روي يك جريان وابسته، سكولار و شيفته غرب حساب باز كرده‌اند. جرياني كه از آن با واژه «ميانه‌رو» ياد مي‌كنند.

آرمان: براي دستيابي به يک وضعيت ايده‌آل، با متغيرهايي که تاکنون تاثيرگذار بوده‌اند بايد به گونه‌اي برخورد نماييم که بتواند جاده صاف‌کن اعتماد متقابل در منطقه باشد.

فساد دولت روحانی و سفرهای نمایشی موضوع دیگری است که حملات روزنامه های باند رقیب برآن متمرکز شده اند:

رسالت: بسياري معتقدند سفرهاي استاني تنها جنبه نمايشي دارد تا آنکه دردي از مردم دوا کند.

کیهان: سخن درباره واگذاری مسئولیت‌ها و مدیریت‌ها به افرادی است که غیر از روابط فامیلی و یا وابستگی‌های حزبی و گروهی به این یا آن مسئول صاحب مقام، ویژگی دیگری ندارند

سایر بحرانهای داخلی و خارجی رژیم در روزنامه های هر دو باند حاکم دیده می شود:

آرمان: قاسم محبعلی مدیر کل پیشین وزارت خارجه: اقدامات فعلی ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای یک اقدام ریسکی است که می‌تواند اروپایی‌ها را بیشتر به آمریکا نزدیک کند و احتمال خروج آنان از برجام را افزایش دهد. در صورت بروز چنین اتفاقی، آمریکا قادر خواهد بود تا متحدانش را درباره ساخت سلاح هسته‌ای در ایران متقاعد کند و فشارهای جهانی بیشتری به کشور وارد آورد.

آرمان: فریدون مجلسی: وارد مرحله‌اي مي‌شويم که مساله به شوراي امنيت سازمان ملل متحد باز مي‌گردد. حال آنکه چين و روسيه که جزو ۵ عضو دائم شوراي امنيت هستند، چگونه راي خواهند داد، يعني اينکه همانند سال‌هاي گذشته به زيان ايران راي خواهند داد و يا از حق وتو استفاده خواهند کرد، مساله‌اي است که بايد منتظر ماند و ديد.

وطن امروز: به جای مردم، شرکت‌های دولتی بر سر سفره رنگین یارانه‌ها نشسته‌اند * در ۶ سال گذشته هر سال سهم مردم از درآمد هدفمندی یارانه‌ها روند نزولی داشته است

ایران: نکته اصلــی و اساسی که «فراموش شده»، این پرسش است که چرا در هیچ دوره‌ای (نسبتاً) هیچ مسأله‌ای حل نمی‌شود و فقط به تأخیر می‌افتد

توسعه

ایران: واقعاً چرا به توسعه نمی‌رسیم؟ساده‌ترین و آنی‌ترین پاسخ ملموسی که می‌توان به آن داد، این است هنگامی که کشور فاقد الگوی معینی است، در نتیجه سیاست‌های اقتصادی کشورهمیشه(بودجه‌ای، مالی، پولی، تجاری، صنعتی، گمرکی، حمایتی، انرژی و…) دچار بد فهمی و رفت و برگشت‌های مکرر است.

جمهوری اسلامی: وقتی هرکه غیر ما می‌اندیشد را غیرخودی بخوانیم و به اتهام ضدانقلاب و خائن… بخوانیم و با سنگ تفسیق – اگرنه تکفیر – از میدان برانیم. این نه تنها حرکت …بازی در زمین دشمن است که ما را از هم جدا می‌خواهد و … به دنبال لحظه‌ای است که ما شانه‌هایمان از هم جدا شود تا چنان ضربتی زند که دیگر بازویی نماند از هیچ کداممان…

آرمان: تحول بزرگ این است که در سال ۹۷ مجموع رانت‌های ایجاد شده از ناحیه سیاست‌های اقتصادی نادرست دولت از اندازه رانت خام‌فروشی فراتر رفت که نقطه عطف در اقتصادسیاسی ایران است.

مطالب مرتبط :

نقض برجام و باجگیری هسته‌یی و لوایح FATF – روزنامه‌های حکومتی

مروری بر رسانه‌های حکومتی -یکشنبه ۱۹آبان۹۸