تک و پاتک بر سر FATF در بن‌بست نظام – تقاطع خبرها

اندازه متن
Aa Aa

تقاطع خبرها – تک و پاتک بر سر FATF در بن‌بست نظام

نگاهی به اظهارات مهره ها و رسانه های نظام آخوندی

در ادامه کشمکش‌ها بر سر قبول یا رد لوایح FATF روز شنبه ۱۸آبان آخوند محمد سجادی از حوزة قم، پای خامنه‌ای را به میان کشید و گفت تکلیف لوایح با استفسار از وی روشن شود. این آخوند دولتی با بیان اینکه « مسئولان وزارت امور خارجه به صورت طبیعی برهمه مسائل مربوط به بین الملل احاطه دارند، مصلحت‌ها را خوب می‌دانند» دلواپسان نظام را مورد حمله قرار داد

و گفت: «عده‌ای با وجودی که به کل موضوع تسلط ندارند نمی‌خواهند شفافیتی پیدا شود و گاهی منافع برخی نیز به خطر می‌افتد. و مقاومت می‌کنند». در همین روز محمدصدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مقامات پیشین وزارت خارجه رژیم گفت:« جالب است (قبل از عید) همان‌هایی که مخالف پالرمو بودند، می‌گفتند مخالفتمان را اعلام نکنیم، چون اگر اعلام کنیم شب عید است، بر نرخ ارز تأثیر می‌گذارد و به مردم فشار می‌آورد.

همان‌جا گفتم خب در این حرف شما تناقض وجود دارد. اگر می‌دانید مخالفت‌تان بر مسائل اقتصادی کشور تأثیرگذار است، چرا مخالفت می‌کنید؟ پس به ما بپیوندید که فکر می‌کنیم عضویت در این نهاد، به نفع کشور است؛ حداقل تحریم جدیدی برای روابط تجاری و بانکی‌مان ایجاد نمی‌کنیم». این مهرة حکومتی که در زمان آخوند خاتمی در وزارت خارجه رژیم مسئول کمک رسانی به مزدوران نیابتی رژیم بخصوص حزب الله بوده

با تاکید بر اینکه حسن نصرالله اذعان کرده در دوران آخوند خاتمی بیشترین میزان کمک را دریافت کرده است،در پاسخ به مخالفان که می گویند تصویب لوایح مانع کمک‌رسانی به آنها می شود گفت تصویب لوایح :« به‌هیچ‌وجه کمک‌های ما را محدود نمی‌کند. هم در گذشته انجام می‌شد و الان هم انجام می‌شود. روش کمک ما روشی نیست که بتواند از طریق FATF یا CFT جلویش گرفته شود. این آقایان، چون نمی‌دانند، این را بهانه می‌کنند».

نفع نظام و مردم

وی به دلواپسان هشدار داد «تصویب این لوایح به نفع نظام و مردم است چون حداقل در فشارهای بیشتر اقتصادی قرار نمی گیریم». اکبرترکان مشاور قبلی روحانی هم در روز۱۸آبان با اذعان به اینکه مخالفت ها با تصویب لوایح ریشه در منافع باندی دارد با بیان اینکه «تصویب لوایح وضع نظام را عالی نخواهد کرد» هشدار داد «ولی تصویب نکردن لوایح فشار تحریمها را تشدید خواهد کرد».

وی که زمانی وزیر دفاع رژیم بوده مغایرت تصویب لوایح با کمک به مزدوران نیابتی رژیم را رد کرد و گفت:« ما حمایت های لازم را به روش خودمان انجام می دهیم». وی با اشاره به اظهارات مقامات و مهره‌های باند خامنه‌ای که اصرار بر تصویب لوایح توسط باند روحانی را خروج از «خط رهبر» می دانند گفت:« کسانی که سعی می‌کنند برای وجاهت بخشیدن به خودشان به دیگران تهمت خروج از مسیر رهبری را بزنند، متوجه نیستند که با این کار به رهبر ضربه می زنند».

غلامرضا انصاری مشاور ظریف هم در روز ۱۸آبان با مسخره کردن مخالفان لوایح گفت:« مخالفان اف ای تی اف می گفتند چون امریکا رئیس آن است به ایران فشار می آورد، حالا3ماه است که چین رئیس است و باز هم فشار می آورند». وی در ادامه گفت: «برخی از دوستان می‌گویند اگر تحریم‌ها را بردارند، آن وقت ما قواعد «FATF»را رعایت می‌کنیم.  اما واقعاً این موضوع محل چندانی ندارد. این طور نیست که ما بتوانیم برای این نهاد شرط بگذاریم.

FATF طرف معامله ما نیست که بخواهیم چانه‌زنی کنیم. «FATF» می‌گوید این استانداردها وجود دارد و مخصوص ایران هم نیست و اگر شما رعایت نکنید کسی با شما کار نمی‌کند». شهاب الدین بی مقدار عضو مجلس هم ارتجاع روز ۱۸آبان گفت:« به عنوان کسی که پیش از این تاجر بین‌المللی بوده‌ام و اشتباه کردم که نماینده مجلس شدم، می‌گویم، اگر FATF یعنی دو لایحه CFT و پالرمو را حل نکنیم، چنان قفلی به کشور خواهیم زد که باز کردنش سخت است».

سفر به روسیه

این عضو مجلس ارتجاع در ادامه گفت:« «سال گذشته همراه لاریجانی رئیس مجلس به روسیه رفته بودیم. در جلسه رئیس بانک مرکزی روسیه رسما به لاریجانی اعلام کردند که اگر FATF را قبول نکنند، روابط‌شان با ایران را نمی‌توانند ادامه دهند. چون با کل بانک‌های جهان مراوده دارند و اگر مسئله FATF حل نشود، متهم به پول‌شویی و کمک به تروریسم می‌شوند و در نتیجه نمی‌توانند با ما تعامل کنند».

دلواپسان نظام هم ساکت نبودند. در روز ۱۸آبان پاسدار نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت مجلس رژیم گفت:« دیگر اضطراری وجود ندارد. چون اگر تایید کنیم تعهدات جدیدی به وجود می‌آید و در نتیجه مشکلاتی را هم به همراه دارد و در این شرایط تعهدات جدیدی هم باید بدهیم.

در نتیجه بهترین وضعیت این است که منتظر تصمیم غربی‌ها بمانیم». وی سپس وضعیت بی راه حلی نظام را بارزتر کرد و افزود:« تحریم‌های ثانویه آمریکا مانع اصلی کار ماست. بنابراین FATF چه باشد و چه نباشد، هیچ تاثیری ندارد». جمالی نوبندگانی عضو دیگر مجلس ارتجاع هم بن بست و بی راه حلی نظام را یک سال بعداز کشمکش بر سر این لوایح به نمایش گذاشت

و گفت:« این موضوع باید خارج از مسائل جناحی و سیاسی مورد ارزیابی قرار گیرد. زیرا بیشتر یک بحث فنی است که بن‌مایه‌های امنیتی، قضایی و مالی دارد که البته باید همه این مسائل در نظر گرفته شود و در ترازوی قیاس قرار گیرد و مشخص شود که آیا در مجموع، مصالح مورد نظر در حوزه منافع ملی و امنیت ملی تامین می شود یا خیر؟»

مطالب مرتبط :

بن‌بست FATF تشدید تحریمها و گسترش انزوا – تیک تاک

تک و پاتک بر سر FATF در بن‌بست