کنفرانس بین المللی در اشرف۳ – قسمت ۱ تا ۳ – ۲۰تیر۱۳۹۸

اندازه متن
Aa Aa

کنفرانس بین المللی در اشرف۳

سياست در قبال ايران يک آلترناتيو معتبر

اشرف۳ – ۲۰ تير ۹۸ (۱۱ژوئيه ۲۰۱۹)

قسمت اول

 

كنفرانس بين المللي در اشرف۳ـ ۲۰تير۱۳۹۸ ـ ۱۱ژوييه۲۰۱۹

در جريان برگزاري گردهمايي‌هاي پنج روزه کهکشان در اشرف۳، كنفرانس بين‌المللي «سياست در قبال ايران و يک آلترناتيو معتبر» با شركت شهردار رودي جولياني و شماري از شخصيت‌هاي برجستة سياسي و بين‌المللي و پارلمانترها و کارشناسان از كشورهاي مختلف روز ۱۱ژوئيه۲۰۱۹، ۲۰تير۹۸ برگزار شد.

شخصيتهاي شرکت کننده در اين كنفرانس، سياست درست در قبال ديکتاتوري آخوندي و مهم‌ترين مسائل سياسي و استراتژيكي مربوط به ايران را مورد بحث و بررسي قرار دادند و به بررسي جايگاه و ويژگي‌هاي يک آلترناتيو دموکراتيک براي رژيم آخوندي پرداختند.

سفير لينكلن بلومفيلد مديريت اين كنفرانس را بر عهده داشت و ساير سخنرانان عبارت بودند از:

جان برد وزير خارجه پيشين كانادا

سفير رابرت جوزف معاون پيشين وزارت‌خارجه آمريكا

ارتشبد جيمز کانوي

سناتور رابرت توريسلي

و پروفسور ايوان ساشا شيهان مدير اجرايي دانشکده روابط عمومي و بين‌المللي در دانشگاه بالتيمور

 

سفير لينکلن بلومفيلد

سفير لينکلن بلومفيلد در سخنان افتتاحيه خود، اولين موضوع بحث و تبادل نظر را تحت عنوان حلقه مفقوده در زمينه سياست ايران در غرب مطرح کرد و از جان برد، وزير خارجه پيشين کانادا خواست با توجه به‌اختلافات جدي بين رژيم و دولت کانادا به‌اين موضوع بپردازد که آيا در اتاوا، خواسته مماشات با رژيم مطرح است و آيا در کانادا جنگي بر سر سياست در قبال رژيم آخوندي وجود دارد؟ جان برد در پاسخ چنين گفت:

 

جان برد وزير خارجه پيشين كانادا

آنچه که از آن خشنودم اين است که وقتي که روابط خودمان را با رژيم تهران قطع کرديم، در سال ۲۰۱۲ ، حمايت‌هاي خوبي در سراسر طيف گرايشات سياسي به‌دست آورديم. دولت جديد سياست‌هاي سختگيرانه عليه رژيم را حفظ کرد که به نظرم کار درستي است. به‌عنوان فردي آشنا با ليبرال-دموکراسي غربي مي‌گويم که هرگاه حرف مخالف، سياست شما را تکرار کند، اين نهايت تشويق محسوب مي‌شود و از اينجا مي‌توان دريافت که به‌پيروز واقعي دست يافته‌ايد.

 

وزير خارجه پيشين کانادا در ادامه توضيحات خود گفت که نبايد به‌موضوع برنامه اتمي و حمايت رژيم از تروريسم اکتفا کرد. بلکه بايد نقض حقوق بشر را نيز مد نظر قرار داد.

 

سفير بلومفيلد با اشاره به‌تجارب غني سناتور توريسلي در دو زمينه سياست سال‌هاي اخير آمريکا و هم‌چنين کارکردهاي رسانه‌ها در اين کشور از او خواست به‌اين موضوع بپردازد که چگونه مي‌توان اجماع بيشتري در واشينگتن نسبت به سياست درست در قبال رژيم و جايگاه آلترناتيو دموکراتيک ايجاد کرد سناتور توريسلي در پاسخ چنين گفت:

سناتور رابرت توريسلي

افكت: از آنجا که من اولين نفري بودم که به‌اينجا آمدم، خودم را اولين ساکن اشرف مي‌دانم.

مي‌خواهم بدانيد امروز که به‌اينجا آمدم، مشاهده آن‌چه انجام داده‌ايد، بسيار فوق‌العاده است. ديدن آنچه ايرانيان آزاد با دست خود مي‌توانند بسازند، فوق‌العاده است. به‌تک‌تک شما و آن‌چه در اينجا انجام داده‌ايد بسيار مفتخرم. باورنکردني است.

وضعيت منحصر به‌فردي در سيستم سياسي آمريکا وجود دارد. زيرا ما يک حزب حاکم نداريم. ما پارلمان نداريم. در نتيجه مي‌توان عضو کنگره بود و مسئوليتي به‌عهده نداشت. لذا به‌دليل ماهيتشان، قوه مجريه و کنگره، رويکرد بسيار متفاوتي با مسائل مختلف دارند.

فکر مي‌کنم که اين تا حد زيادي، بسياري از اختلافات را در رابطه با سياست توضيح مي‌دهد.

اين مأموريت ما است که توضيح دهيم. وجود اشرف همين نقش را دارد. بله، يک آلترناتيو واقعي وجود دارد. ايرانيان آزاده‌يي هستند. يک آلترناتيو براي رهبري سياسي، هست. جوانان در خيابان‌ها حضور دارند. متخصص‌ها حي و حاضرند. جامعه در تبعيد، هست و سازمان مجاهدين حي و حاضر است. بله، يک آلترناتيو وجود دارد.

بنابراين، فکر مي‌کنم که اين براي ما حائز اهميت است. نکته اساسي، پرداختن به‌اين موضوع است که يک آلترناتيو وجود دارد. شما مي‌توانيد اين ريسک را بکنيد. از آخوندها فاصله بگيريد. مي‌توانيد براي سرنگوني آنها موضع بگيريد. زيرا ايرانياني هستند که به‌پاخاسته‌اند.    

 

سفير رابرت جوزف معاون پيشين وزارت‌خارجه آمريكا

 

لينکلن بلومفيلد:

در آغاز مبحث بعدي کنفرانس، لينکلن بلومفيلد به‌پيشينه سفير رابرت جوزف در رابطه با مسائل اتمي و منع تکثير تسليحاتي اشاره کرد و گفت به‌جرأت مي‌توان گفت که او در بين کليه حاضران در کنفرانس،  بيشترين تجربه را در اين زمينه دارد. او همچنين روند توافق اتمي با رژيم را به‌دقت زير نظر داشته است. از اين رو مناسب‌ترين فرد براي پاسخ به‌اين سؤالات است که آيا رژيم با حسن نيت مذاکره کرد؟ آيا مسيرهاي رسيدن به بمب واقعاً مسدود شدند؟ آيا وقتي ظريف و هيأت مذاکره کننده‌اش قول تبعيت از پروتکل الحاقي را دادند و متعهد شدند که هرگز به‌بمب دست نخواهند يافت، صادق بودند؟‌ و نهايتاً اين‌که چه درسي از خلال مذاکرات اتمي با رژيم مي‌توان گرفت.

افكت سفير جوزف:‌ قبل از هر چيز اجازه بدهيد تشکر کنم از ترتيب‌دهندگان اين برنامه و دعوتي که براي دومين‌بار از من براي ديدار از  اشرف۳ به‌عمل آمده است. من در پاييز گذشته اينجا بودم. تغييرات در اين مدت کوتاه خارق‌العاده بوده. ولي آن‌چه مطمئنم تغيير نکرده روحيه ساکنان قرارگاه اشرف است که بسيار تحت‌تأثيرش هستم، به‌علاوه از خودگذشتگي و تعهد آنها براي به‌يک ايران آزاد.

در موضوع اتمي، اجازه بدهيد ابتدا آن‌چه را که واضح است بيان کنم. اين امري است واجب که بايد از دستيابي رژيم ايران به‌سلاح اتمي ممانعت کنيم. برجام در اين رابطه شکست خورد، شکستي در چندين وجه بنيادين. با مجاز کردن غني‌سازي و با مجاز کردن رژيم ايران به‌ساخت سانتريفيوژهاي پيشرفته. اين توافق به‌موضوع «نقطه گريز اتمي» نپرداخت. اين توافق، مدت زمان «نقطه گريز اتمي» را طولاني‌تر نکرد. به‌دليل اشکالات پايه‌يي مربوط به‌روند راستي‌‌آزمايي، رژيم ايران مي‌توانست هر زمان که بخواهد تقلب کند و با به‌دست‌آوردن مواد مورد نياز براي بمب اتمي، توافق را نقض کند. البته اشکالات ديگري هم وجود داشت. اين توافق به هيچ‌وجه به‌موضوع موشک‌هاي بالستيک حتي نزديک هم نشد. موشک‌هاي بالستيک به‌احتمال زياد شيوه اصلي حمل کلاهک اتمي هستند. توافق برجام کاري به فعاليت‌هاي رژيم در حمايت از تروريسم نداشت. نه‌فقط تروريسم در منطقه، بلکه در سراسر جهان. توافق اتمي به‌رفتار تجاوزکارانه رژيم در منطقه نيز نپرداخت، چه در سوريه که صحنه واقعي جنايت عليه بشريت است، چه افغانستان، يمن يا عراق و ساير نقاط. وزير پمپئو، چنان‌که اغلب مي‌دانيد، يک طرح ۱۲ماده‌يي براي برخورد با رژيم ايران اعلام کرد. برنامه‌يي که به‌کاستي‌هاي اتمي علاوه بر ساير نقيصه‌هاي استراتژيک برجام مي‌پردازد. وزير خارجه هنگام ارائه طرح ۱۲ماده‌يي از عبارت «تغيير رژيم» استفاده نکرد. ولي براي اغلب ما که مسائل اتمي را دنبال کرده‌ايم بسيار روشن بود که رژيمي که در حال حاضر در تهران حاکم است قادر نيست تغييرات مورد نياز را براي رسيدن به‌الزمات اين ۱۲ماده ايجاد کند. نه تنها در زمينه اتمي، بلکه در رابطه با ساير رفتارهايش. من مدتهاست گفته‌ام تنها راه حل براي تهديد اتمي، تغيير رژيم است. به‌نظرم اين حرف امروز هم‌چنان صادق است؛ و اما در رابطه با موضوع فراگيرتر که به‌نظر من بزرگ‌تر از موضوع اتمي است، امري مربوط به‌آينده و سرنوشت مردم ايران؛ همان‌طور که سناتور توريسلي گفتند، موضوعِ «ارزش‌ها» مطرح است. موضوع آزادي مطرح است و ترويج دموکراسي و حمايت از حقوق بشر. با مطالعه برنامه ۱۰ماده‌يي خانم رجوي مي‌بينم که منعکس‌کننده ارزش‌هايي است که من بيان مي‌کنم. به‌نظرم اين دليلي بر اين واقعيت است که مجاهدين خلق و شوراي ملي مقاومت ارائه‌دهنده يک آلترناتيو قابل‌تکيه براي رژيم کنوني هستند. رژيمي که خود را حامي مذهبي يک دين بزرگ جلوه مي‌دهد ولي در عمل، فاشيسم و بي‌رحمي را عليه مردم پيشه کرده است. بايد به‌ياد داشت که اولين و اصلي‌ترين قرباني اين رژيم مردم ايران هستند.

ارتشبد جيمز کانوي

سخنران بعدي کنفرانس، ژنرال جيمز کانوي بود که سخنانش را با مخاطب قرار دادن اشرفي‌ها آغاز کرد و ضمن ابراز خوشوقتي از ديدار مجاهدان اشرفي، انگيزه‌ها و روحيه آنها را خارق‌العاده توصيف کرد. او سپس گفت:

ارتشبدکانوي :‌

من با آقاي سفير موافقم. به‌نظر من ايران تحت حاکميت فعلي امکان بهبود و بازگشت ندارد. فهرست بالابلندي وجود دارد. شما بخشي از آن‌را گفتيد. موارد ديگري را هم من مي‌توانم اضافه کنم. به‌همين دليل هيچ مرد و زن ارتشي را ترغيب نمي‌کنم که فکر کنند مي‌توانند به‌يک «پاسخ طلايي» برسند که راه‌حلي براي صلح با (رژيم) ايران باشد. چنين اتفاقي نمي‌افتد. به‌نظر من همه بايد سمت و سوي امروزي کشور ما را بفهمند.

رئيس‌جمهور ما که در ترسيم خطوط قرمز اکراه دارد، خط قرمزي را ترسيم کرد و گفت که به (رژيم) ايران اجازه داشتن سلاح اتمي داده نخواهد شد.

به‌نظر مي‌رسد تحريم‌ها به‌صورت بسيار مؤثري عمل مي‌کنند، از اين بابت خوشحالم.

ژنرال کانوي سپس با تأکيد بر اينکه بايستي از مداخله نظامي زميني براي تغيير رژيم پرهيز کرد گفت:

بهترين گزينه، تغيير از درون ايران است و خوشحالم که رئيس‌جمهور ما بلافاصله پس از قيامي که ۱۸ماه پيش اتفاق افتاد به‌صورت آنلاين موضع گرفت و گفت که از آنها حمايت مي‌کنم. اگر يک رئيس‌جمهور ديگر در سال ۲۰۰۹ اين کار را کرده بود، فکر مي‌کنم ما الآن اينجا نبوديم.

 

پروفسور ايوان ساشا شيهان مدير اجرايي دانشکده روابط عمومي و بين‌المللي در دانشگاه بالتيمور

پس از سخنان ژنرال کانوي، سفير بلومفيلد موضوع اقدامات تروريستي رژيم را مطرح کرد و در اين رابطه از پروفسور شيهان به‌عنوان استاد ضدتروريسم که سال‌ها رفتار رژيم را به‌دقت مورد مطالعه قرار داده است خواست پيرامون عملکرد تروريستي رژيم و حلقه مفقوده درک اين رفتارها در برخي محافل غربي توضيح دهد.

ايوان ساشا شيهان:‌

رژيم فعلي در ايران مروج مرکزي تروريسم در جهان مدرن است. سال گذشته آنها تلاش کردند به‌گردهمايي پاريس حمله کنند. آنها در خشونت تروريستي در سراسر جهان دست دارند و از آن حمايت مي‌کنند. پس من با اين موضوع به‌عنوان پيام مرکزي شروع مي‌کنم.

ولي اجازه بدهيد ابتدا از همه شما به‌خاطر دعوت من به‌اينجا تشکر کنم. حضور در تيرانا و ديدار شما و قرار گرفتن در کنارتان مايه خوشوقتي است. من سال‌ها از جانب شما صحبت کرده‌ام. آغاز اين کار به‌حوالي سال ۲۰۰۶ بر مي‌گردد، زماني که مجاهدين خلق و شوراي ملي مقاومت هنوز در فهرست سازمان‌هاي تروريستي خارجي بودند. من حاضران در اين سالن را به‌برخي از جنبش‌هاي بزرگ صلح و عدالت اجتماعي در جهان تشبيه کردم.

پس افتخار بزرگي است که امروز با استقبال گرم شما مواجه شوم و به‌ديدار و آشنايي با شما نائل شوم.

 

پروفسور شيهان سپس به‌کتاب جديد سفير بلومفيلد به‌نام «آيت‌الله‌ها و مجاهدين خلق، عمليات نفوذ ايران در حال شکست» اشاره کرد. او گفت که سفير بلومفيلد به‌خاطر ده‌ها سال حضور در دواير ارشد سياست‌گذاري در واشينگتن شهرت به‌سزايي دارد. او در اين کتاب اسنادي ارائه مي‌کند که نشان مي‌دهد منشاء بسياري از شايعات و تحريفاتي که عليه مجاهدين در واشينگتن مطرح شده بود، رژيم آخوندي بوده که تلاش مي‌کرده مانع شناسايي سازمان مجاهدين و شوراي ملي مقاومت ايران به‌عنوان يک آلترناتيو قدرتمند شود.

پروفسور شيهان تأکيد کرد که يافته‌هاي خود او هم مؤيد همين نتيجه‌گيري سفير بلومفيلد است و نشان مي‌دهد که رژيم دهها سال از طريق توليد باصطلاح استادان افتخاري، خريد تحقيقات‌ و تأمين مالي مراکز تحقيقاتي، به‌دنبال ضربه‌زدن به‌مجاهدين به‌مثابه دشمن اصلي خود بوده است.

ايوان ساشا شيهان:‌

محققان از مدت‌ها پيش مي‌دانند که رژيم از فشار داخلي بيشتر از تهديد خارجي مي‌ترسد. پس براي هيچ‌يک از ما تعجب‌آور نيست که به‌شما به‌عنوان دشمن شماره يک مي‌نگرند. ولي فکر مي‌کنم سفير بلومفيلد با تشريح و افشاي اين کارزار دروغ‌پراکني خدمت بزرگي کرده است. زيرا به‌نظر من، اين اولين گام براي يک آلترناتيو قابل‌تکيه است. آلترناتيوي که شامل تغيير رژيم هم باشد. ولي نه هر نوعي از تغيير رژيم. تغيير رژيم از داخل ايران. تغيير رژيم از طريق حمايت از اپوزيسيون ايران.

جان برد وزير خارجه پيشين كانادا

در ادامه کنفرانس بين‌المللي سياست در قبال ايران – يک آلترناتيو معتبر در اشرف۳، سفير بلومفيلد گفت، سؤالي که من اکنون اعضاي پنل را به‌پرداختن به‌آن فرا مي خوانم اين است که با توجه به‌نکات پروفسور شيهان در مورد تغيير از درون جامعه ايران و اين‌که وحشت رژيم از نارضايتي‌هاي داخلي بسيار بيشتر از تهديدات خارجي است، اين‌ک چه عنصري را مي‌توان در سياست در قبال رژيم مطرح کرد؟ نقطه آسيب‌پذير اين رژيم که مي‌تواند به‌شکلي مؤثرتر مورد استفاده قرار گيرد چيست؟ و چگونه مي‌توان سياست را به‌سمت نقطه آسيب‌پذير رژيم جهت داد؟

جان برد در پاسخ تأکيد کرد: مردم ايران باهوش، فرهيخته و تحصيل‌کرده هستند و از اين رژيم حمايت نمي‌کنند. بايد در هر موقعيتي خواستار پايان اين رژيم بشويم.

وقتي رژيم از تروريسم حمايت مي‌کند، در واقع سرمايه مردم ايران را مي‌دزدد، از بهداشت و آموزش آنها و ساير خدمات مي‌ربايد تا جنگ عليه مردم سوريه را پشتيباني مالي کند و در امور همه همسايگان دخالت کند. ما بايد اين پيام را برسانيم که مردم ايران بهترين متحد ما در مقطعي که به‌نظرم به‌زودي محقق مي‌شود، بهترين متحدان و قوي‌ترين حاميان ما در ارزش‌ها و منافع هستند. نبايد به‌دستگاه تبليغاتي رژيم اجازه پيشروي بدهيم.

سناتور رابرت توريسلي

سفير بلومفيلد سپس از سناتور توريسلي پرسيد: شما مدتي طولاني است که پيگير اين موضوع هستيد. همه گزينه‌هاي سياسي را ديده‌ايد. فکر مي‌کنيد که پاشنه آشيل کجاست؟ آن چه نقطه‌يي است که آخوندها بيش از همه از آن ترس دارند و اين مي‌توانست از طرف سياست‌گذاري غرب مورد توجه قرار گيرد؟

سناتورتوريسلي:

شما همه متخصص اين موضوع هستيد. رژيم ايران اصلاح نخواهد شد. تغيير نخواهد کرد. بهتر نخواهد شد. همه علائم نشان مي‌دهد که بدتر مي‌شود. صبر و انتظار در برابر اين هيچ فايده‌يي ندارد.

دومين موضع معيوبي که شاهدش هستيم مربوط به‌کساني است که از رژيم حمايت مي‌کنند. آنها يک موضع اخلاقي به‌ظاهر قابل دفاع اتخاذ مي‌کنند و مدعي مخالفت با جنگ و خشونت مي‌شوند. گويي همه ما که خواهان رويارويي با اين رژيم هستيم، آدم‌هاي بدي هستيم، چون ماييم که خواهان خشونت و جنگ و کشتار هستيم! اين بحث، تقريباً‌ بلافاصله بعد از شروع، شکست مي‌خورد. اشکالش در اينجاست؛ اولاً جنگ به‌طور واقعي وجود دارد. ولي اين افراد، با آن مقابله نمي‌کنند. دهها هزار ايراني کشته شده‌اند. نه در تصادفات رانندگي، بلکه توسط حکومت به‌قتل رسيده‌اند. فقط به‌اين دليل که موشک‌ها در پرواز نيستند و پارلمان‌ها اعلان جنگ نکرده‌اند نمي‌توان گفت که جنگي وجود ندارد. اين جنگي بوده عليه مردم ايران از سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷)

 

لينکلن بلومفيلد: يک يادآوري تاريخي کوتاه. در سال ۱۹۸۷ به‌عنوان يک مقام جوان پنتاگون در ضيافت ناهار وزير دفاع کويت حضور  داشتم. در آنجا به‌دنبال مين‌گذاري خليج فارس توسط خميني، ايده برافراشتن پرچم آمريکا بر روي نفتکش‌هاي کويتي مطرح شد. وقتي پاسداران، اين تصميم را به‌چالش کشيدند، ما تعداد زيادي از قايق‌هاي آنها را به‌سرعت غرق کرديم و تا مدت‌هاي طولاني از طرف آنها هيچ دردسري نداشتيم.

کنفرانس بین المللی در اشرف۳ – قسمت دوم – ۲۰تیر۱۳۹۸ – ۱۱ژوئیه۲۰۱۹

سیاست در قبال ایران یک آلترناتیو معتبر

اشرف۳ – ۲۰ تیر ۹۸ (۱۱ژوئیه ۲۰۱۹)

قسمت دوم

 

كنفرانس بين المللي در اشرف ۳

در جریان برگزاري گردهماییهاي پنج روزه کهکشان در اشرف ۳کنفرانس بین المللی سیاست در قبال ایران و یک آلترناتیو معتبر، با شرکت شهردار رودی جولیانی و شماری از شخصیتهای برجسته سیاسی و بین المللی و پارلمانترها و کارشناسان از کشورهای مختلف روز یازدهم ژوییه ۲۰۱۹ ، بیستم تیر ۹۸برگزار شد .شخصیتهای شرکت کننده در این کنفرانس سیاست درست در قبال دیکتاتوری آخوندی و مهمترین مسائل سیاسی و استراتژیکی مربوط به ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند  و به بررسی جایگاه و به ویژگیهای یک آلترناتیو دموکراتیک برای رژیم آخوندی پرداختند .

سفیر لینکلن بلومفیلد مدیریت این کنفرانس را بر عهده داشت و سایر سخنرانان عبارت بودند از :جان برد وزیر خارجه پیشین کانادا ،سفیر رابرت جوزف معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا، ارتشبد جیمز کانوی ،سناتور رابرت توریسلی و پروفسور ایوان ساشا شیهان مدیر اجرایی دانشکده روابط عمومی و بین المللی در دانشگاه بالتیمور.

 

در ادامه کنفرانس بین‌المللی سیاست در قبال ایران – یک آلترناتیو معتبر در اشرف۳، سفیر بلومفیلد، موضوع انتخاب سیاست مناسب برای کسب حداکثر دستاورد در زمینه عقب‌راندن رژیم را مطرح کرد و از سفیر رابرت جوزف درخواست کرد توضیح دهد، چه اقداماتی را باید در دستور کار قرار داد. سفیر رابرت جوزف چنین پاسخ داد:

 

در ادامه بحث سفیر بلومفیلد با اشاره به‌تهدیدات سایبری رژیم این سؤال را مطرح کرد که اگر هدف، طراحی یک استراتژی برای از بین‌بردن توانایی‌های نیروهای رژیم اعم از نیروی قدس، سپاه یا ارتش باشد، علاوه بر نیروی نظامی بالقوه، آیا عناصر دیگری را هم می‌توان برای از بین‌بردن انسجام این ماشین جنایت، به‌کار گرفت؟

ارتشبد جیمز کانوی با پاسخ مثبت به‌این سؤال گفت، بله، ما ابزارهایی در اختیار داریم که نمی‌توانم در رابطه با آنها به‌طور علنی صحبت کنم، ولی در این حد می‌گویم که هنوز آنها را به‌کار نگرفته‌ایم.

وی در ادامه توضیحات خود گفت هدف هر دولت استبدادی مثل این رژیم، بقا است. هدف دیگری که رژیم ایران بارز کرده، تبدیل‌شدن به‌قدرت اصلی منطقه است.

برای مقابله، سه راه کار وجود دارد.

اول، اقدامات مؤثر علیه توسعه‌طلبی رژیم در سایر کشورها، از سوریه تا سایر مناطقی که پدیده موسوم به هلال‌شیعی را تشکیل می‌دهند، حمایت از دوستان با هدف ممانعت از اقدامات مداخله‌جویانه رژیم. باید به‌این کار ادامه داد و آنها را باز هم عقب راند. ایجاد محدودیت‌های مالی و کاستن از بودجه رژیم یکی از بخش‌های حیاتی این اقدامات است.

دوم، استمرار و افزایش تحریم‌ها است.

سوم،  رودررویی نظامی با سپاه پاسداران.

 

سفیر بلومفیلد سپس از پروفسور شیهان که تحقیقات گسترده‌یی پیرامون اطلاع‌رسانی و ملاء اطلاعاتی انجام داده درخواست کرد که پیرامون گزارشگران رژیم که به‌خارج اعزام می‌شوند یا در خارج خریداری می‌شوند و در برخی رسانه‌های غربی ظاهر می‌شوند، توضیح بدهد.

سفير لينكلن بلومفيلد

سفیر بلومفیلد در توضیح موضوع بحث بعدی گفت، من اطلاع دقیق دارم که اسنادی در دادگاه وجود دارد که نشان می‌دهد، ولی فقیه رژیم ایران در تصمیم‌گیری بمب‌گذاری سال۱۹۹۴ در آرژانتین، شخصاً حضور داشته است. رفسنجانی هم همین‌طور.

۲سال پیش، لویی فری، مدیر پیشین اف.بی.آی. در پاریس گفت، باید پرونده‌هایی برای رسیدگی به‌جنایات جنگی مقامات رژیم تشکیل بدهیم.

اینک این سؤال را با سخنرانان کنفرانس مطرح می‌کنیم که آیا موافق هستید که دولت‌های ما پرونده‌های قضایی حاوی اتهامات مشخص علیه مقامات رژیم تشکیل بدهند و عاملان و آمران قتل‌عام۱۳۶۷ و هم‌چنین جنایات تروریستی از قبیل بمب‌گذاری برلین یا ترور دکتر کاظم رجوی در ژنو را به‌محاکمه بکشند؟

آیا می‌توان در این مسیر یک گام به‌پیش برداشت و جنایات رهبران این رژیم را مشخصاً به‌دادگاه کشاند؟

 

سپس سناتور توریسلی گفت مطمئنم که موقع پخش این برنامه‌ها، مقامات رژیم آنها را با دقت تماشا می‌کنند. بنابراین اجازه بدهید یک دقیقه در این رابطه خطاب به‌آنها صحبت کنم.

سفیر رابرت جوزف معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا

در ادامه جلسه سفیر رابرت جوزف گفت:

سرنوشت رژیم، یعنی سقوط محتوم، مشخص و تردیدناپذیر است. رژیم در طرف غلط تاریخ ایستاده است. اما این سرنگونی خودبخودی نیست و بدون اتخاذ سیاست درست، پیش نمی‌رود و درد و رنج مردم ایران تداوم پیدا خواهد کرد.

پس باید مسیر گزینه‌های غلط را مسدود کرد تا واگشت به‌سیاست مماشات انجام نشود. باید به‌اعمال فشار حداکثر ادامه داد. باید سیاست ترویج دموکراسی، دفاع از حقوق بشر و افشای فساد، بی‌صلاحیتی و سبعیت رژیم را ادامه داد.

در مورد اطلاع‌رسانی من هم مثل  مانند سایر اعضای پنل بر این عقیده‌ام که باید بر روی نقش رژیم در ناکامی اقتصادی مردم ایران، بی‌کفایتی رژیم در پاسخگویی به‌نیازهای مردم در مواردی مثل سیل اخیر، فساد و فقدان مشروعیت سیاسی رژیم متمرکز شویم.

 

سپس سفیر بلومفیلد با اشاره به‌آشنایی و تحقیقات پروفسور شیهان پیرامون تاریخچه سازمان مجاهدین خلق و مقاومت ایران گفت، سه دانشجو در سال۱۹۶۵ سازمان مجاهدین خلق ایران را برای ایجاد جامعه‌یی عادلانه و دموکراتیک بنیان‌گذاری کردند. اینک بعد از پنجاه و چهار سال به‌نقطه‌یی رسیده‌ایم که در دوران سرنگونی رژیم در مورد راه‌حلهای این امر بحث می‌کنیم. ارزیابی شما از بهترین راه‌حل چیست؟

 

سفير لينكلن بلومفيلد

لینکلن بلومفیلد درباره توطئه تروریستی رژیم علیه گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس خاطرنشان کرد که سال گذشته بلافاصله بعد از دستگیری افراد حامل بمب، در مسیر گردهمایی پاریس، ظریف وزیر خارجه رژیم گفت که این یک پاپوش است و نمی‌توانسته کار ما باشد. ما در حال مذاکره پیرامون برجام و ملاقات با موگرینی هستیم و غیره. دو ماه پیش، وقتی آبه، نخست وزیر ژاپن در تهران در ملاقات با ولی فقیه بود، چه شد؟ تعدادی مین دریایی در تانکر ژاپنی حامل نفت منفجر شد. ظریف دوباره گفت که این نمی‌توانسته کار ما باشد. این یک پاپوش است، زیرا نخست‌وزیر ژاپن در ملاقات با ما بود.

روشن است که چه بازی‌یی می‌کنند. ولی این بازی دیگر فایده ندارد.

فهرست طولانی‌یی از عوامل و عناصر مولد خشم و نارضایتی در ایران وجود دارد، هر چند جدا جدا هستند.

اسناد و پیشینه اتمی رژیم که مورد توجه مخالفان تکثیر تسلیحات اتمی است؛ موضوع سوریه و پیشینه بی‌ثبات‌سازی در آنجا هم هست. موضوع زنان هم موضوعی دیگر است.

تک‌تک اینها، عاملی برای قیام محسوب می‌شوند. حال باید دید چه حلقه مفقوده‌یی وجود دارد و چگونه می‌توانیم قابلیت و قدرت ناشی از تک‌تک این نارضایتی‌ها و بسیاری نارضایتی‌های دیگر از جمله جنایات جنگی و قتل عام ۱۹۸۸ را گردهم بیاوریم؟ چند تن از مقامات بالای حکومتی در زمان قتل عام عضو هیأت مرگ بوده‌اند. باید همه عوامل ضد رژیم را در یک ترکیب قدرتمند سرجمع کرد.

 

زيرنويس –سفير لينكلن بلومفيلد

 

در این قسمت از کنفرانس، سفیر بلومفید به‌یک مقایسه تاریخی پرداخت و گفت، وقتی رژیم حاکم بر ایران پیشنهاد مذاکره به‌اوباما داد، اوباما در سازمان ملل گفت، این می‌تواند به‌وضعیت بهتری بینجامد. اکنون نتایج آن روند مشخص شده است. سال گذشته تیم‌های ترور رژیم در پنج کشور اروپایی دستگیر شدند. شاهد حمله به‌نفتکش‌ها هستیم. شاهد شلیک صدها موشک به‌عربستان هستیم که مسافران غیر نظامی را در فرودگاه هدف قرار می‌دهد و بسیاری موارد دیگر نقض فاحش معیار‌های بین‌المللی و اقدامات تجاوزگرانه. آیا جهان متوجه این مسئله هست؟‌ از کی تا به‌حال چنین رفتاری قابل پذیرش شده است؟

سفیر بلومفیلد از پروفسور شیهان خواست که به‌این موضوع بپردازد.

 

پروفسور ایوان ساشا شیهان مدیر اجرایی دانشکده روابط عمومی و بینالمللی در دانشگاه بالتیمور

سپس پروفسور شیهان به‌تفصیل در مورد تحقیقات منتشر شده در سال۲۰۱۳ از جانب سفیر بلومفیلد در دانشگاه بالتیمور توضیح داد. نتایج این تحقیقات در کتابی با عنوان «تاریخچه‌یی تحریف‌شده برای به‌زنجیر کشیدن مجاهدین خلق» منتشر شد. در آن کتاب، سفیر بلومفیلد به‌اتهام تروریستی علیه مقاومت پرداخته و کذب‌بودن این اتهام را اثبات کرده است. پروفسور شیهان توضیح داد که در جریان توزیع این تحقیق در واشینگتن، متوجه حضور یک لابی به‌شدت فعال رژیم شده که نه فقط در واشینگتن، بلکه در سراسر جهان دروغ‌پراکنی می‌کند.

او سپس به پس‌رفت و شکست‌های پی‌درپی لابی رژیم در برابر روشنگری‌ها اشاره کرد و به‌عنوان مثال در یک مقایسه گفت که توییت‌هایی که پیرامون کتاب جدید سفیر بلومفیلد در هفته‌های اخیر انجام داده هزاران بار در سراسر جهان ری‌توییت و تکرار شده‌اند. این انتشار و استقبال گسترده آنقدر خارق‌العاده بوده که از جانب دانشگاه بالتیمور در تماسی با پروفسور شیهان گفته‌اند که ترافیک بسیار سنگینی در سایت دانشگاه در رابطه با این کتاب وجود دارد و از سراسر جهان و از جمله از داخل ایران آن‌را دانلود می‌کنند.

پروفسور شیهان از این مقایسه و توضیحات قبلی نتیجه گرفت که وصل‌کردن نقطه‌ها به‌هم امری نیست که منتظر بمانیم تا دستگاه سیاست خارجی واشینگتن آن‌را انجام دهد. همه ما می‌توانیم به‌این کار اقدام کنیم و تأثیرگذار باشیم.

 

جان برد – وزير خارجه پيشين كانادا

به دنبال سخنان پروفسورشيهان جان برد وزير خارجه پيشين كانادا با اشاره به مجموعه اقدامات تروريستي رژيم در يك سال گذشته از طرح تروريستي عليه گردهمايي مقاومت در پاريس تا دزدي دريايي و اقدامات خصمانه عليه نفتكشها و پهبادهاي كشورهاي مختلف توضيح داد كه وقتي رژيمهايي مثل رژيم آخوندي به كارهاي ديوانه وار و احمقانه دست مي زنند بايد اين اقدامات را از علائم دوران سرنگوني تلقي كرد اين اقدامات با روند سرنگوني ارتباط متقابل دارند خودشان ناشي از قرار گرفتن رژيم در وضعيت سرنگوني هستند و درعين حال باعث سرنگوني هم مي شوند

خصلت تحریک‌کننده افزایش درصد غنی‌سازی یا سایر تحریکات رژیم را در همین راستا می‌توان بهتر شناخت.

جان برد افزود، هر چه بیشتر چنین رفتارهای مخربی را ببینیم، بیشتر در می‌یابیم که رژیم در حال از دست‌دادن تعادلش است و در عین‌حال هر چه بیشتر مرتکب چنین اشتباهاتی شود، در بن بست خطرناک‌تری گرفتار می‌شود.

 

کنفرانس بین المللی در اشرف۳ – قسمت سوم – ۲۰تیر۱۳۹۸ – ۱۱ژوئیه۲۰۱۹

کنفرانس بین‌المللی

سیاست در قبال ایران یک آلترناتیو معتبر

اشرف۳ – ۲۰ تیر ۹۸ (۱۱ژوئیه ۲۰۱۹)

قسمت سوم

 

در ادامه کنفرانس بین‌المللی سیاست در قبال ایران یک آلترناتیو معتبر در اشرف۳ سناتور رابرت توریسلی در بحث پیرامون جنگ‌افروزی و اقدامات دیوانه‌وار رژیم در منطقه گفت:

سناتور رابرت توریسلی

توریسلی: شما قطعاً خواهان رویارویی نظامی نیستید. آیا با این وجود به‌نفتکش‌ها حمله می‌کنید؟ پهپاد آمریکایی را ساقط می‌کنید؟ اینها گام‌های یک سیاست هوشیارانه و فکر شده نیست. اینها دارند به‌خود می‌پیچند. این رعشه مرگ است. فکر کنم فهم این نکته اهمیت حیاتی دارد. وقتی رژیمی این‌قدر غیر منطقی عمل می‌کند و اقداماتی تا این حد مضر به‌منافع خود انجام می‌دهد و چنین خطراتی را برای خود می‌خرد، این معنی‌ دارد. شاید معنی‌‌اش این باشد که تحریم‌ها به‌وضوح کارایی داشته‌اند….

این اقدامات غیر منطقی مرا به‌این باور می‌رسانند که داریم به‌نقطه مورد نظر می‌رسیم. اگر من به‌جای دونالد ترامپ یا مرکل یا ماکرون بودم، پایم را روی پدال گاز می‌گذاشتم و سرعت را به‌هر طریق ممکن بالا می‌بردم. چون آنها این پیام را می‌دهند که فشار، نتیجه داشته است.

 

سناتور توریسلی سپس توضیحاتی در مورد همکاری و اتفاق نظر دوحزبی در کنگره آمریکا در رابطه با حمایت از مقاومت ایران ارائه داد و گفت، نمایندگان بسیاری از هر دو حزب از برنامه ۱۰ماده‌یی خانم رجوی برای آینده ایران و از مواضع شورای ملی مقاومت ایران حمایت می‌کنند… این هدف والا، یعنی استقرار یک نظام دموکراتیک در ایران از حمایت دو حزبی (در آمریکا) برخوردارست… آگاهی فزاینده‌یی پیرامون این واقعیت وجود دارد که رژیم، اصلاح‌شدنی نیست. کسی نمی‌تواند با گفتگو با رژیم، آنها را به افراد بهتری تبدیل کند. متحدین آمریکا هم با بررسی رفتارهای رژیم که با گذشت زمان بدتر می‌شود این واقعیت را دریافته‌اند.

در این قسمت از کنفرانس، سفیر بلومفیلد و سناتور توریسلی با اشاره به‌پیشینه و تجارب گسترده رابرت جوزف به‌عنوان یک سیاستگذار بسیار ارشد، از او خواستند که در رابطه با طرح بازی رژیم و این‌که رژیم به‌دنبال چیست توضیح دهد و هم‌چنین به‌این بپردازد که با توجه به‌اقدامات رژیم و وخامت فزاینده اوضاع، توصیه او در واشینگتن چه خواهد بود. آیا رویارویی نظامی به‌گونه‌یی اجتناب‌ناپذیر در تقدیر است؟ آیا سیاستی متکی به‌اصول پایدار و مشخص از قبیل آزادی کشتی‌رانی، تأمین انرژی و از این قبیل، پاسخ این بحران است؟

سفير رابرت جوزف – معاون پيشين وزارت خارجه آمريكا

در پاسخ به‌این سؤالات، سفیر جوزف ابتدا گفت، اشتباه است اگر فکر کنیم که سران رژیم لزوماً و در همه موارد روشی منطقی را در پیش می‌گیرند.

او سپس به‌یک مبحث پایه‌یی‌تر پرداخت و چنین گفت:

برای پاسخگویی به‌این سؤال که چه باید کرد، ابتدا باید به‌درستی متوجه شویم که بسیاری از انقلاب‌ها با هرج و مرج همراه هستند، چرا که در مراحل اولیه‌شان یک حلقه مفقوده دارند. این حلقه مفقوده بسیاری از انقلاب‌ها، آلترناتیو قدرتمند و معتبر است.

مهم‌ترین نکته‌یی که در مورد ایران باید روشن سازیم این است که چنین آلترناتیو قدرتمند و معتبری وجود دارد. این آلترناتیو مدافع همان ارزش‌ها و آرمانهایی است که ما هم از آنها دفاع می‌کنیم. پس این آلترناتیو نه تنها به‌سود مردم ایران بلکه در یک تصویر عام‌تر به‌سود جامعه بین‌المللی هم هست.

نکته بعدی این است که باید تفکر استراتژیک داشته باشیم. باید به‌این فکر کنیم که چگونه ابزارهای مختلف را در یک استراتژی مؤثر ادغام کنیم که با سرعت و قطعیت بیشتر به‌نتیجه برسیم.

دیدگاه شخص من در رابطه با ایران این است که هیچ راه‌حل مستقلی برای موضوع اتمی وجود ندارد. تنها راه حل تغییر رژیم است که صورت‌مسئله را به‌طور بنیادی عوض می‌کند.

به‌نظر من، حضور آلترناتیو قدرتمند، پایدار و معتبر، اهمیتی حیاتی دارد. این همان نقش و مسئولیت بلاجایگزین مجاهدین خلق ایران، شورای ملی مقاومت و به‌طور خاص، ساکنان اشرف۳ است.

یک گام جلوتر می‌روم و نکته‌یی در مورد چشم‌انداز آینده، فراتر از سرنگونی رژیم آخوندها می‌گویم. دفعه قبل که به‌اینجا آمدم، در اولین و تنها دیدار (قبلی‌ام) از اینجا، آن‌چه بیش از هر چیز برایم تکان‌دهنده بود گفتگوهایم با تک‌تک ساکنان اشرف بود. اما چه عنصری بود که هم برایم تکان‌دهنده بود و هم به‌چشم‌انداز ایران آینده ربط داشت ؟ اشرفی‌ها در مورد رنج‌هایی که خود و یاران و دوستان و خانواده‌هایشان به‌دلیل سبعیت رژیم متحمل شده‌اند برایم توضیح می‌دادند. اما این صحبت‌ها حاوی هیچ نوع احساس تلخ‌کامی نبود؛ خوش‌بینی و امیدواری در آن موج می‌زد. این عامل، این روحیه، این محتوا همان است که به‌عقیده من بر آخوندها پیروز می‌شود. این همان عنصری است که نشان می‌دهد اشرفی‌ها در طرف درست تاریخ قرار دارند، از ارزش‌های درستی دفاع می‌کنند، یک رهبری درست دارند که آنها را به‌هدف می‌رساند. در نتیجه این مشاهدات است که من خوش‌بین هستم.

 

سفير لينكلن بلومفيلد

سپس سفیر بلومفیلد از پروفسور شیهان خواست که به‌عنوان محققی که مدت‌ها پدیده تروریسم را مورد مطالعه قرار داده، یک پیش‌بینی در رابطه با رژیم بکند. با توجه به‌اینکه رژیم به‌شدت تحت فشار است و می‌بینیم که دست به‌اقدامات تحریک‌آمیز علیه کشورهای دیگر می‌زند، آیا بر حملات تروریستی خود خواهد افزود؟ چشم‌انداز و سرانجام این اقدامات چیست؟

پروفسور شیهان در پاسخ گفت:

پروفسور ایوان ساشا شیهان مدیر اجرایی دانشکده روابط عمومی و بینالمللی در دانشگاه بالتیمور

… آن‌چه همه ما را در این پنل و در این سالن متحد می‌کند، چیزی که هیچ اختلاف نظری بر سر آن وجود ندارد، این است که آخوندها بر سر یک چیز مهم، غیر منطقی نیستند و آن، ترس از مقاومت سازمان‌یافته است که در شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق متبلور شده است. پروفسور ریموند تنتر چند سال پیش بررسی‌هایی پیرامون رفتار رژیم در برابر مقاومت سازمان‌یافته انجام داد. او دریافت که رژیم به‌شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق بیش از مجموع تمامی گروههای دیگر می‌پردازد.

آن‌چه آرزو می‌کنم مقامات آمریکا بدانند و بفهمند این است که گرایشات دموکراتیک مردم ایران چقدر عمیق است. آمال و آرمان‌های دموکراتیک مردم ایران بسیار، بسیار عمیق است. اگر چه رژیم در بسیاری موارد غیر منطقی است، اما مردم ایران ذره‌یی غیر منطقی نیستند.

طی حدود ۱۵سال گذشته دریافته‌ام که چقدر مردم ایران پیچیده، تحصیل‌کرده و هوشمند هستند. هم‌چنین دریافته‌ام که مأموریت، ایده‌ها و ارزش‌های منعکس‌شده در اساسنامه شورای ملی مقاومت که در خانم رجوی متبلور شده، آینده واقعی ایران است. این داستانی است که فکر می‌کنم باید گفته شود و این همان آلترناتیو معتبر و مقتدری است که باید برای درک آن به‌نهادهای سیاست خارجی در واشینگتن کمک کنیم.

کاری که اینجا می‌کنیم به‌نوعی متقاعد کردن ساختار واشینگتن نسبت به‌چیزی است که مردم ایران از قبل می‌دانند. باید به‌این ساختار کمک کنیم که آینده روشن‌تر را دریابد.

 

سفير لينكلن بلومفيلد

بلومفیلد: ما در اینجا در اشرف۳ حضار خیلی صبوری داریم. این قرارگاه فوق‌العاده که از آن دیدار می‌کنیم شاهد پیشرفت فوق‌العاده‌یی بوده است.

این هم یک پیام به (حکومت) تهران است. تعادل به‌سمت مقاومت سازمان‌یافته چرخیده است. به‌خاطر استقبالی که از ما کردید متشکرم. امیدوارم بحث‌ها مورد توجهتان قرار گرفته باشد. متشکرم.