روزها و یادها- هفته چهارم فروردین

آیت الله طالقانی:استبداد زیر پرده‌ی دین، خطرناکترین نوع استبداد است.


در این روز خبر تعطیلی کلیه‌ی دفاتر آیت الله طالقانی و خروج اعتراضی او از تهران، خشم و انزجار مردم را نسبت به مزدوران انحصارگر خمینی برانگیخت.

[caption id="attachment_225196" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم فروردین                                                                           هجرت پدر طالقانی                             [/caption]

آیت الله طالقانی در تمامی سالهای خوش نشینی خمینی در ترکیه و نجف، در زندان و تبعید به سر برده بود و از همان ابتدای روی کار آمدن خمینی، پیوسته در باره‌ی خطر استبداد مذهبی، هوشیاری می داد.

پدر طالقانی در آغاز اولین بهار آزادی و در اعتراض به اعمال انحصار طلبانه و سرکوبگرانه‌ی عوامل خمینی اقدام به خروج از تهران نمود،این اعتراض پدر طالقانی، ضربهای به مشروعیت خمینی بود.

غیبت او از صحنه‌ی سیاسی و اجتماعی ایران، خشم و اعتراض توده های مردم را برانگیخت. موضع گیری سریع  مجاهدین در قرار دادن کلیه‌ی نیروهای شان تحت فرماندهی پدر طالقانی،  ضربهای  به خمینی محسوب می شد و او را برای سرکوب زودرس انقلاب به تردید واداشت.

و از این رهگذر فرصتی بدست آمد تا بازمانده‌ی آزادی های ناشی از انقلاب ضدسلطنتی، لختی بیشتر بباید و مردم در تعادل قوای مناسبتری با روشهای استبدادی خمینی روبرو شوند.

خمینی مفتضحانه عقب نشینی کرد و علیرغم میل خود، به تشکیل شوراها و سپردن زمام امور به مردم، که خواسته‌ی پدر طالقانی بود ظاهرا تن داد.

این حرکت هوشیارانه و  شجاعانه‌ی پدر طالقانی، نقشی کیفی در ارتقای درک توده های مردم نسبت به ماهیت استبدادی حکومت خمینی داشت.
۲۸ فروردین۱۳۶۶تصویب طرح شورای ملی مقاومت ایران درباره‌ی آزادیها و حقوق زنان


۲۸ فروردین۱۳۶۶ شورای ملی مقاومت ایران طرح مصوب خود  درباره‌ی آزادیها و حقوق زنان را به عنوان رهنمون و برنامه‌ی عمل دولت موقت،اعلام و منتشر کرد.

[caption id="attachment_225197" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم فروردین                                                  تصویب طرح آزادی‌ها و حقوق زنان                     [/caption]

در مقدمه‌ی طرح آمده است:

« با اعتقاد به این که تبعیض علیه زن ، نافی عدالت و حیثیت انسان است، با تاکید بر ضرورت لغو و رفع کلیه‌ی ستم‌ها و اجبارات و تبعیضات رژیم ارتجاعی خمینی در مورد زنان کشور، با تاکید بر تساوی کامل حقوق اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی زن و مرد، در راستای تأمین کامل حقوق تمامی زنان کشور فارغ از هر عدم تساوی و محدودیت بهره‌کشانه که با رد هر نوع تلقی کالایی از زن، رهایی تاریخی مرد و زن ایرانی را مد نظر دارد»، طرح آزادیها و حقوق زنان به تصویب میرسد.

در این طرح از جمله«حق انتخاب‌کردن و انتخاب‌شدن»، «حق اشتغال و انتخاب آزادانه شغل و حق تصدی هر مقام، از جمله ریاست‌جمهوری و قضاوت»، « حق فعالیت سیاسی و اجتماعی آزادانه»، «حق انتخاب آزادانه‌ی لباس و پوشش»و «برسمیت‌شناختن تشکلهای زنان و حمایت از سازمان‌یابی داوطلبانه‌ی آنان»به رسمیت شناخته شده است.
۲۹ فروردین ۱۳۸۰شلیک ۱۰۰۰ موشک توسط رژیم آخوندی به قرارگاههای ارتش‌آزادی


در اولین ساعات بامداد ۲۹ فروردین سال ۱۳۸۰ عراق شاهد بارانی از موشکهای زمین به زمین پاسداران خمینی بود. هدف اصلی آن قتل عام مجاهدین مستقر در عراق بود.

[caption id="attachment_225198" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم فروردین   شلیک ۱۰۰۰ موشک توسط رژیم آخوندی به قرارگاههای ارتش  آزادی[/caption]

در این موشک‌باران شماری از شهروندان بیگناه عراقی و ساکنان غیر نظامی کشته و زخمی شدند.

علی رغم آنکه مجاهدین، تعداد موشکهای شلیک شده را ۷۷ فروند اعلام کردند ولی آگاهان خارجی از حجم این تهاجم شگفت زده شدند.

پاسدار رحیم صفوی (دستیار نظامی و مشاور عالی خامنهای) گفت «تمام پادگان‌های منافقین را در ساعت ۴ بامداد تا ۸ صبح، از پادگان اشرف گرفته تا پایگاه العماره، با بیش از ۱۰۰۰ موشک و با توپخانه دور برد زدیم.

این ۷۱ برابر بیش از تمامی موشکهای  اسکاد شلیک شده‌ی رژیم، در جنگ ۸ ساله بود!

در این حمله موشکی گسترده مجاهد خلق رضا زحمتکش در قرارگاه حبیب ارتش آزادیبخش به شهادت رسید.
۲۹ فروردین سال ۱۳۵۹ کودتای موسوم به «انقلاب فرهنگی» علیه دانشگاههای کشور


در دومین بهار انقلاب ضد سلطنتی دانشگاههای ایران قربانی تاخت و تازه چماقداران خمینی شد.

[caption id="attachment_225199" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم فروردین        کودتای موسوم به انقلاب فرهنگی علیه دانشگاه‌های کشور     [/caption]

خمینی به دلیل ماهیت ارتجاعیش راهی جز سرکوب و کشتن و بستن « مراکز آگاهی » و « سنگرهای آزادی » نمی یافت.

سرانجام در روز ۲۹  فروردین۵۹ حمله‌ی خونین و سراسری پاسداران و دیگر عوامل خمینی به دانشگاههای سراسر کشور تحت عنوان «انقلاب فرهنگی» با فرمان خمینی به مرحله اجرا درآمد.

به دنبال این تهاجم وحشیانه‌ی سراسری، شماری از دانشجویان کشته و زخمی و صدها تن دیگر دستگیر شدند.

دانشجو شهید شکرالله مشکین فام از اعضای سازمان مجاهدین و زندانیان سیاسی زمان شاه از این شهدا بود.

مهمترین دلیل سرکوب وحشیانه کینه عمیق خمینی از برگزاری کلاسهای تبین جهان مسعود رجوی در دانشگاه صنعتی شریف بود.
۳۰ فروردین ۱۳۵۴ شهادت ۹ انقلابی در تپه‌های اوین


در۳۰ فروردین ۱۳۵۴ رژیم شاه، طی یک توطئه جنایتکارانه،۹ تن از رشیدترین فرزندان میهن  و از زندانیان سیاسی برجسته، شامل فداییان خلق، بیژن جزنی و یارانش:

[caption id="attachment_225200" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها- هفته چهارم فروردین                                                   شهادت ۹ انقلابی در تپه‌های اوین                  [/caption]

حسن ضیاظریفی،عزیز سرمدی، عباس سورکی، مشعوف کلانتری، محمد چوپان‌زاده و احمد جلیل‌افشار و مجاهدان خلق، کاظم ذوالانوار و مصطفی جوان‌خوشدل را با چشمان بسته به تپه‌های اوین انتقال دادند.

جلادان ساواک سپس این اسرای قهرمان را بهرگبار مسلسل بستند و به شهادت رساندند.

این قهرمانان هنگام شهادت، دوران محکومیت خود در زندان را می‌گذراندند و بعضاً چند ماه بیشتر به پایان دوره‌ی محکومیتشان نمانده بود که به جرم وفاداری به آرمان آزادی مردم ایران، به شهادت رسیدند.

متعاقبا رژیم شاه اعلام کرد که این ۹ زندانی سیاسی، در حال فرار کشته شدند. یاد و نام این ۹شقایق سرخ تپه‌های اوین، همواره در قلب قیام آفرینان و تمامی اشرفیان در اقصی نقاط میهن اسیر و  خارج از کشور زنده است.