روزها و یادها – هفته دوم مرداد ماه ۹۸

شروع تحصن تاریخی ایرانیان در ژنو در پشتیبانی از اشرف

 

۸ مرداد۱۳۸۵


۸مرداد۸۵ یادآور یک حماسه‌ی فداکاری و مایهگذاری و تلاش هموطنان و پشتیبانان مقاومت ایران درخارج از کشور است.

[caption id="attachment_140415" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم مرداد                      تحصن تاریخی ایرانیان در ژنو در پشتیبانی از اشرف             [/caption]

چرا که آنان در آن روز، یک تحصن تاریخی و طولانی مدت که تا هشت ماه به درازا کشید را،  در دفاع از حق پناهندگی مجاهدان اشرف آغاز کردند. این تحصن هشت ماهه در ژنو در مقابل کمیساریای عالی پناهندگان و صلیب سرخ بین المللی برای دفاع از حق پناهندگی مجاهدین مستقر در اشرف شکل گرفت

پس از هشت ماه، سرانجام در اثر تلاش ستایش انگیز هموطنان در گرمایی که از تابستان شروع شده بود و سرمایی که در طول زمستان اوج یافت، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در  ۱۸اسفند۸۵ مخالفت خود را با اخراج مجاهدین از عراق و هر گونه جابجایی اجباری ساکنان اشرف در داخل عراق، اعلام کرد.

این تنها یک صحنه از تلاشهای ایرانیان مقیم خارج از کشور و پشتیبانان مقاومت در سالهای اخیر بود که، یک بسیج بیسابقه‌ی تاریخی و کم نظیر در تاریخ جنبشهای ایران و جهان را به نمایش میگذارد. و این نشان دهنده‌ی عمق اتکای مقاومت ایران به مردم است.
نهم مرداد ۱۲۸۸ اعدام شیخ فضل الله نوری، سردمدارمشروعه و یاوراستبداد خونریز فئودالی


روز نهم مرداد سال ۱۲۸۸ شیخ فضل الله نوری به‌جرم صدور فتواهای متعدد در کشتار و شکنجه ومثله کردن مشروطه خواهان، اعدام شد.

[caption id="attachment_140418" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم مرداد                               اعدام شیخ فضل‌الله نوری سردمدار مشروعه                [/caption]

شیخ فضل‌الله نوری در دوران استبداد صغیر و پس از به‌توپ بستن اولین مجلس مشروطه به‌همدستی ننگینی با محمدعلی شاه مستبد قاجار پرداخت و در بسیج دستجات چماقدار برای سرکوب آزادیخواهان و مشروطه طلبان، جنایات وحشیانه‌‌‌‌‌‌‌زیادی را مرتکب شد. شیخ فضل الله نوری تمامی جنایات خود را تحت عنوان مشروعه و با توجیه استبداد ودر زیر پرده‌‌‌‌‌‌‌دین انجام می‌داد.

به‌دنبال فتح تهران توسط مشروطه خواهان، شیخ فضل‌الله نوری که توسط عالیترین مراجع تقلید آن زمان نیز به‌فساد در میان مردم و سوء استفاده از اسلام متهم شده بود توسط دادگاه انقلابیون مشروطه به‌اعدام محکوم شد. وی در میدان توپخانه‌‌‌‌‌‌‌تهران و در میان شادمانی مردم به‌دار آویخته شد.

شیخ فضل الله نوری سردمدار  یک جریان ارتجاعی خطرناک بود که شدیدا از منافع مستبدین حمایت می‌کردند ، با تاسیس مدارس جدید، ایجاد کارخانه، با هر گونه آزادی اعم از آزادی فردی و حتی روزنامه خواندن مخالفت داشتند. آخوندهای مرتجع دیگری همچون میرزا  حسن مجتهد و میرهاشم دوه‌چی از چهرهای سرشناس همین جریان ارتجاعی  و وابسته به درباراستبداد بودند.

امروز آخوندهای خمینی صفت و خونریزی که جلادان مردم هستند، و خون مردم رو به شیشه کردهاند، در انتقام  از انقلاب مشروطه  و مجاهدان و آزادیخواهانش آشکارا از شیخ فضلالله نوری دفاع میکنند.
شهادت فرمانده سیاوش صیفی و دیگر قهرمانان مجاهد خلق


۱۰مرداد۱۳۶۱، حماسه شهادت فرمانده سیاوش سیفی و شماری از اعضای سازمان مجاهد خلق ایران

دهم مرداد سال ۱۳۶۱ یاد‌آور حماسه‌ی درخشان نبرد و مقاومت شماری از قهرمانان مجاهد خلق درنقاط مختلف تهران است. حماسه‌ای که در آن دیگر بار، صلابت و جنگ‌آوری و عزم آهنین عنصر موحد مجاهد خلق برای نبرد بی‌امان در برابر دیکتاتوری ضدبشری آخوندی به اثبات رسید. در  آن صبح خونین قهرمانان دلاور مجاهد خلق که فرمانده سیاوش سیفی در رأسشان قرار داشت در چندین پایگاه مقاومت در نقاط مختلف تهران پس  از ساعت‌ها نبرد واز پای درآوردن شماری از پاسداران و دژخیمان خمینی و پس از شلیک آخرین گلوله‌ی خود .قهرمانانه به شهادت رسیدند.

[caption id="attachment_140419" align="alignleft" width="300"]روزها و یادها هفته دوم مرداد شهادت فرمانده سیاوش سیفی و دیگر قهرمانان مجاهد خلق[/caption]

همراهان این قافله‌ی جان‌نثار آزادی، همانها که هیکچدامشان ننگ تسلیم یا حتی زنده دستگیر شدن را به‌ضمیر خویش راه نمی‌داد، از اینقرار بودند

مجاهدان دلیر، فا ضله‌مددپور، باقرآل‌اسحق، هادی و جعفرآمرطوسی، افسانه امینیان(آمرطوسی) فاطمه اثنی عشری، نوذراحسنی، عصمت احمدی، قاسمعلی بیات کمیتکی، امیر بیژن یار، زبیده (ماهرخ) جعفری ثانی، علیرضا حسینی، سهیلا بنی‌قاضی، مریم حسینی، مریم خدایی صفت، شهاب راسخی دهکردی، علی رحمانی، ناهید رحمانی، اعظم رضایی، طاهره زاهدی، فائزه زائریان مقدم، مهدی زائریان مقدم. احترام ا لسادات کرباسی (مادر زائریان)، صدیقه شمس فرد، اردلان صفی یاری، فاطمه ضیائی میرزایی، هادی غلامی، سید محمد غیاث سعیدی، فرهاد فتح پور پاکزاد، افشین قهرمانی، زهره گودرزی، محمد لقابرازنده ، کاظم محمدی گیلانی، محسن داوودی، محسن مورعی، سید مصطفی موسوی، ناهید میری چیمه، محمد نوایی روشندل، طاهره وزیری، حسین سلیمانی، و چند مجاهد دیگر تشکیل می‌دادند.

از فرازهای این حماسه درخشان،باید از نبرد و شهادت قهرمانانه مادر شصت ساله، مادرمجاهد احترام السادات کرباسی( مادر زائریان) یادکرد که پا به‌پای فرزندان دلیر خود مقاومت کرد و سرانجام جان و همه عواطف خود را نثار راه رهائی خلق در زنجیر ایران نمود.
۱۲مرداد۱۳۷۳- قیام قهرمانانه‌ مردم قزوین ـ یکی ازپرشورترین قیامهای مردم ایران علیه رژیم ولایت فقیه


روز ۱۲مرداد سال ۷۳  مردم شهر قزوین با شعارهای مرگ بر خامنه‌ای و رفسنجانی، به خروش درآمدند. خروشی که طنین آن در سراسر ایران پیچید و ارکان رژیم را به لرزه انداخت. جرقه‌ی قیام قزوین با  اعتراض مردم به خودداری رژیم از تبدیل این شهرستان به استان آغاز شد، اما از این جرقه حریق برخاست و به سرعت همه‌ی شهر را در برگرفت و به یک قیام قهرمانانه تبدیل شد.

[caption id="attachment_140423" align="alignleft" width="356"]روزها و یادها هفته دوم مرداد                                                            قیام قهرمانانه مردم قزوین                                     [/caption]

درجریان این قیام بزرگ صد مرکز سرکوب و ساختمانهای حکومتی و دههای دستگاه و خودروی دولتی به آتش کشیده شد مردم خشمگین پاسداران و مزدوران رژیم  را مورد تهاجم قرار داده و شماری از آنان را به هلاکت رساندند.