This browser does not support the video element.

طرح بازرسی از اماکن نظامی رژیم، خواب یا واقعیت

طرح بازرسی از اماکن نظامی رژیم خواب یا واقعیت


واکنش های مقامات و مهره ها و رسانه های حکومتی نسبت به طرح موضوع بازرسی از تاسیسات و اماکن نظامی رژیم دو گانه است. تلویزیون رژیم در واکنش به اظهارات اخیر سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت:


نیکی هیلی در واکنش به اظهارات مقامات ایرانی گفت:« اگر دسترسی به سایتهای نظامی ایران رویاست پایبندی ایران به برجام هم رویاست. پیشتر مقامات کشورمان از جمله سخنگوی وزارت خارجه طرح بازرسی از اماکن نظامی ایران را به طنز تشبیه و اعلام کرده بودند این مسئله خوابی است که تعبیر نخواهد شد. »


از سوی دیگر رسانه های حکومتی وابسته به باند روحانی اظهارات اخیر یوکیا آمانو را که گفته است دسترسی به اماکن نظامی رژیم در حوزة کار بازرسان آژانس است را «شیطنت رسانه یی» خبرگزاری ها خواندند. خبرگزاری حکومتی ایرنا با بیانی متناقض نوشته است:« خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: 'یوکیا آمانو ، ادعای ایران مبنی بر اینکه سایتهای نظامی این کشور خارج از حوزه کاری بازرسان هستند را رد کرد و گفت آژانس درصورت وجود ظن فعالیت هسته ای نیازمند دسترسی به همه اماکن مربوطه است و به همه مکانها بدون تمایز بین نظامی و غیرنظامی دسترسی دارد'. این خبر رسانه آمریکایی در واقع هیچ حرف تازه ای نیست و رویه کاری همیشگی آژانس مطابق با توافقهای پادمانی و پروتکل الحاقی بوده است ».


در این میان یک سایت حکومتی وابسته به باند خامنه ای با باز انتشار سخنان آخوند نبویان عضو پیشین کمیسیون هسته ای مجلس ارتجاع، گزارش داد باند روحانی، قبلا بازرسی از اماکن نظامی را مخفیانه امضاء کرده اند و دلواپسان دوسال قبل در حین مذاکرات این موضوع را پیش بینی کرده بودند:


 آخوند نبویان : گفتند دیگه نظارت ها منحصر به سایت های هسته یی نیست . متوجهید این جمله یعنی چی؟ دیگه نظارت ها اولا منحصر به سایتهای هسته یی نیست. ۲- نظارتها در پروتکل الحاقی ANY WHERE و ANY TIME است. هر مکان و هر زمان تو ایران هر نقطه یی تو ایران خواستند باید در اختیارشون قرار بدهید! رفتند این را هم تعهد دادند. بعدی باز چه تعهدی دادند در لوزان؟ گوش کنید: (از متن انگلیسی می خواند و خودش ترجمه می کند) آژانس بین المللی انرژی اتمی مجاز خواهد بود از تکنو لوژی مدرن استفاده کند. تکنولوژی مدرن چیه؟ این هم نظارت نوشته اید مگه تکنولوژی کهنه است؟ می دانید این تکنولوژی مدرن یعنی چه؟ یعنی دوربین های آفلاین باید آنلاین بشه.


آنلاین می دانید یعنی چه؟« یعنی طرف در آمریکا نشسته و بچه های ما را رصد می کند»


در همین حال یک رسانه حکومتی دیگر نوشته است«"یوکیا آمانو" به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته آژانس تحت مدیریت او به گزارش های خبری واکنش نشان نمی دهد، اما بر اساس توافق برجام ایران متعهد شده اجازه بازرسی از هر مرکزی که نظام بازرسی آژانس اقتضا می کند - چه نظامی و چه غیر نظامی - را بدهد و نظام بازرسی اژانس بر اساس برجام به مراکز نظامی و غیر نظامی تقسیم نشده است. آمانو تاکید کرده این بازرسی ها برای کسب اطمینان از پای بندی رژیم ایران به مفاد برجام و نبود فعالیت های مشکوک احتمالی است».

لطفا به اشتراک بگذارید: