This browser does not support the video element.

اطلاعیه حکومت اقلیم کردستان عراق – مذاکره بر اساس قانون اساسی

اقلیم کردستان عراق


حکومت اقلیم کردستان خواستار توقف فوری جنگ و هرگونه اقدام نظامی در کردستان عراق شد و اعلام کرد نتایج رفراندوم در کردستان عراق را منجمدمیکند و آماده شروع مذاکرات با حکومت عراق بر پایه قانون اساسی عراق است

متن اطلاعیه حکومت اقلیم کردستان عراق بدینقرار است:


«وضعیت متشنج و خطرناکی که عراق و کردستان با آن مواجه شده است، همگی را مجبور می سازد که مسئولیت تاریخی بپذیرند و اجازه ندهند وضعیت، بیش از این ، بین نیروهای عراقی و پیشمرگان به سمت جنگ و درگیری سوق داده شود.حملات و درگیری نیروهای عراقی و پیشمرگان از تاریخ 16 اوت2017 تا امروز، خساراتی به دو طرف وارد ساخته و ممکن است باعث خونریزی مستمر گردد و در نتیجه، بهم خوردن روند و روابط اجتماعی بین اجزای تشکیل دهنده عراق، گردد. بدون شک جنگ بین دو طرف منجر به پیروزی هیچ طرفی نخواهد شد. بلکه درهمه زمینه های زندگی کشور را به سمت پرتگاه سوق می دهد. به همین دلیل با توجه به احساس مسئولیت در قبال خلق کردستان و عراق، به حکومت و افکار عمومی عراق و جهان پیشنهاد می کنیم:

1- توقف فوری جنگ و هرگونه اقدام نظامی در اقلیم کردستان

2- منجمد کردن نتایج رفراندوم، که در کردستان عراق انجام گرفت

3- شروع مذاکرات علنی بین حکومت اقلیم کردستان و حکومت فدرال برپایه قانون اساسی عراق

 

از سوی دیگر الجزیره به نقل از اطرافیان عبادی خبر داد که عبادی گفته است بیانیه اقلیم و مفاد آن کافی و قابل قبول نیست.

واضح است که فشارها و تهدیدات رژیم پلید آخوندی در پشت این قبیل موضعگیریهای حکومت عراق قرار دارد که میخواهد با جنگ افروزی و تفرقه اندازی، کردستان عراق و دولت اقلیم را در تنگنای هرچه بیشتری قرار بدهد.

 

رویتر گزارش داد: یک مسئول کردی در اقلیم کردستان عراق گفت, نیروهای پیشمرگه با موفقیت پیشروی نیروهای حشد الشعبی مورد حمایت رژیم ایران را در منطقه ربیعه در 40 کیلومتری معبر استراتژیکی فیش خاپور دفع کردند.

به گزارش رویتر ، نیروهای حشد الشعبی بمنظور پیشروی به سمت معبر مرزی استراتژیک و ایستگاه پمپاز صدور نفت, به نیروهای کردی در نزدیکی مرز ترکیه حمله کرده بودند.

 

عفو بین‌الملل اعلام کرد: نیروهای دولتی عراق بعد از درگیریهای اخیر با جنگجویان کرد اقدام به غارت و آتش زدن مناطق کردی در شهری با جمعیت چند قومی کردند.

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: بعد از درگیری در طوز خرماطو در 16 اکتبر، صدها اماکن مورد غارت قرار گرفته شدند و آنها را آتش زده و تخریب کردند, به‌نظر میرسد این حملات هدفدار و علیه مناطق عمدتا کردی بوده است. ساکنان گفته‌اند، نیروهای دولتی عراقی و همچنین شبه‌نظامیان حشدالشعبی در غارت, تخریب و آتشزدن خانه های شهروندان دخالت داشتند. حداقل 11 تن از شهروندان در حملاتی که در آن سلاحهای سنگین در مناطق پرجمعیت شهر بکار گرفته شده بود کشته شدند.

عفو بین‌المللی می‌افزاید: در عرض چند ساعت زندگی مردان, زنان و کودکان بی شماری در طوزخرماطو نابود شد. هزاران نفر خانه ها, مغازه ها و هر چیزی را که مالکشان بودند از دست دادند.
لطفا به اشتراک بگذارید: