This browser does not support the video element.

قاهره، اجلاس اضطراری اتحادیه عرب: محکومیت مداخلات رژیم در منطقه

قاهره، اجلاس اضطراری اتحادیه عرب


اجلاس اضطراری اتحادیه عرب با حضور وزرای خارجة کشورهای عضو این اتحادیه برای بررسی راه کارهای مقابله با مداخلات رژیم آخوندی در منطقه، روز یکشنبه در قاهره برگزار شد.

در این اجلاس احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب گفت:‌ تهدیدات و دخالتهای رژیم ایران از حد خود گذشته و منطقه رابه سوی پرتگاه کشانده و زمان آن فرا رسیده تا منطقه را از خشونت فرقه گرایی رها کنیم .

وی افزود : موشکی که شبه نظامیان حوثی به سوی عربستان سعودی شلیک کردند حلقه ای از تجاوزات رژیم ایران است و این حمله موشکی در شکل و محتوای خود حاوی یک پیام کینه توزانه و دشمنانه از سوی رژیم ایران بود.

دبیر کل اتحادیه عرب افزود : رژیم ایران شبه نظامیان مسلح را در چندین کشور عربی مورد حمایت قرار می دهد ما رفتار دشمنانه و باجگیرانه رژیم ایران را محکوم می کنیم .

دخالت های رژیم ایران هر فرصتی را برای بنای یک رابطه بر اساس اعتماد با جهان عرب از میان برده است

وی افزود : رژیم ایران تلاش می کند تا خنجری درپشت عربستان و کشورهای خلیج فارس باشد و این مردم یمن هستند که قیمت آنرا می پردازند.

 

وزیر خارجه جیبوتی که ریاست دوره ای اجلاس اتحادیه عرب را بر عهده داشت در سخنان خود، از رژیم آخوندی خواست دخالتهایش را در منطقه متوقف کند. وی حمله موشکی شبه نظامیان وابسته به رژیم آخوندی به ریاض را یک تحول خطرناک توصیف کرد که امنیت منطقه و جهان را تهدید می کند.

در اجلاس اتحادیه عرب، عادل جبیر وزیر خارجه عربستان، پاسخ مثبت و سریع کشورهای عربی به در خواست عربستان برای برگزاری این اجلاس ، انعکاس این واقعیت است که امنیت و ثبات منطقه به دلیل تجاوزات موشکی رژیم ایران با خطرات بزرگی مواجه است.

وی افزود: تجاوزات رژیم ایران بارها تکرار شده و تا کنون ۸۰ موشک بالستیکی ساخت ایران از طریق شبه نظامیان مزدورش در یمن شلیک شده اند. عربستان سعودی در مقابل این تجاوزات آشکار بی عمل نخواهد ماند و در دفاع از امنیت و سلامت مردمش درنگ نخواهد کرد.

وزیر خارجه عربستان تاکید کرد رژیم ایران تمامی قوانین و عرفهای بین المللی و اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته و رفتار تجاوزگرانه اش باعث شد که جامعه جهانی این رژیم را به عنوان حامی شماره یک تروریسم در جهان نامگذاری کند .

وزیر خارجه بحرین نیز در اجلاس اتحادیه عرب گفت: خطر مداخلات رژیم ایران متوجه تمامی کشورهای منطقه است. این رژیم بازوهایی در منطقه داردو لبنان در معرض خطر تسلط حزب الله یعنی یک جریان تروریستی قرار گرفته است.

 

اسکای نیوز همزمان با شروع اجلاس اتحادیه عرب درقاهره به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد: بیانیه پایانی این نشست در برگیرنده یک بند اصلی است که مجموعه کشورهای عربی در سازمان ملل را مکلف می‌کند که خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی تهدیدات رژیم ایران علیه کشورهای منطقه بشوند.

اسکای نیوز افزود: در این بیانیه شدیداً به رژیم ایران هشدار داده شده و بر ضرورت متوقف‌کردن حمایت این رژیم از شبه نظامیان حوثی در یمن و حزب الله لبنان تأکید می‌شود...

هم چنین احمد زکی معاون دبیر کل اتحادیه عرب در مصاحبه با شرق الاوسط گفت‌:‌ ‌این اجلاس یک پیام قاطع به رژیم ایران می‌دهد که باید از دخالتهای تجاوزکارانه و آشکارش.در منطقه دست بردارد.
لطفا به اشتراک بگذارید: