اگنس گونجا بویاجیو معروف به مادر ترزا راهبه خیرخواه آلبانیایی ـ چهره‌ها

چهره‌ها ـ اگنس گونجا بویاجیو معروف به مادر ترزا راهبه خیرخواه آلبانیایی ـ ۱۳اسفند۹۹


او تأسیس‌کننده جمعیت مبلغان خیریه در هند بود

نام اصلیش «اگنس گونجا بویاجیو» اهل کشور آ‌لبانی بود. فامیل مادری او اهل ونیز ایتالیا بودند و فامیل پدری او اهل مقدونیه یوگسلاوی.

مختصری از زندگینامه مادر ترزااگنس گونجا بویاجیو معروف به مادر ترزا راهبه خیرخواه آلبانیایی ـ چهره‌ها

اگنس در ۱۸‌سالگی تصمیم گرفت به خدمت کلیسا درآید و کسوت راهبه‌گی بر تن کرد. پس از مدتی او مامور شد تا به میسیونرهای مذهبی که به کلکته می روند به‌پیوندد. وظیفه‌ای که در هندوستان به «خواهر ترزا» محول شد معلمی بود. قرار بود او به بچه های فقیر هندی، زبان انگلیسی و جغرافیا درس بدهد اما خواهر ترزا از دیدن هزاران هندی گرسنه‌ای که در پیاده‌روهای کلکته با بیماری و معلولیت و سوء تغذیه دست در گریبان بودند، متاثر شده بود و تصمیم داشت بر خلاف وظیفه‌ای که کلیسا بر او محول کرده بود، برای این عده کاری انجام دهد.

جدایی از کلیسا و ایجاد بنیاد ترزا

اصرار ترزا بر این امر و تاکید کلیسا بر آن که او باید به ماموریتی که به او محول شده وفادار بماند، باعث شد که ترزا از کسوت یک راهبه خارج شود و کلیسا هم او را بایکوت نماید. ترزا تصمیم گرفت بنیاد شخصی خود را برای ایجاد پناهگاه هایی تاسیس نماید که به بی خانمان ها سقف و غذا و دارو ارائه دهند.

بخاطر این فعالیت‌های انسان‌دوستانه که خارج از کادر و وظایف کلیسا بود، ترزا را از سازمان کلیسا طرد کردند و او مصمم‌تر از قبل، به فعالیت‌های انسان‌دوستانه و کمک به محرومان ادامه داد.

در دهم سپتامبر ۱۹۴۶ ترزا چیزی را هنگام سفر به دیر لورنتو در دارجلینگ تجربه کرد که آن را «ندایی در درون ندا» خواند.

مطالب مرتبط


سیمون بولیوار افسر اسپانیایی و فرمانده انقلابی و سیاستمدار ونزوئلایی ـ چهره‌ها

مادر ترزا زنی نامدار که الگوی فداکاری برای دیگران شد