بررسی نکات کلیدی کنفرانس مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ـ گفتگوهای سیاسی

گفتگوهای سیاسی ـ بررسی نکات کلیدی کنفرانس مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ـ ۱۸خرداد۱۴۰۰


گفتگو با خسرو شکراللهی


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه در وین گفت: انتظارات من در مورد رسیدن به یک راه‌حل با رژیم ایران بر سر مناقشاتی که با آنها در مورد برنامه اتمی داریم، پاسخ داده نشده است.

من انتظار داشتم که بتوانیم پیشرفت روشنی در امر شفاف‌سازی همه موارد اتمی رژیم ایران داشته باشیم. اما چنین اتفاقی نیفتاده است. هر چند رژیم ایران وانمود می‌کند که حاضر به همکاری با آژانس است، اما تاکنون این همکاری را نشان نداده است. به همین خاطر ما هیچ پیشرفت مشخص و قاطعی نداشته ایم...بررسی نکات کلیدی کنفرانس مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ـ گفتگوهای سیاسی

گروسی در پاسخ به سؤالات خبرنگاران با تأکید بر این‌که موضوع شفاف‌سازی برنامه اتمی رژیم ایران یک مقوله جدی است گفت: ما با حکومتی روبه‌رو هستیم که یک برنامه اتمی پیشرفته، پرورش‌یافته و جاه‌طلبانه دارد و غنی‌سازی اورانیوم را در سطح خیلی بالایی انجام می‌دهد که به سطح تولید سلاح بسیار نزدیک است.

به همین خاطر ما باید نسبت به این واقعیت کاملاً اشراف داشته باشیم. شورای حکام سال پیش همین نگرانی مرا تأیید کرد. لذا اکنون توپ در زمین شورای حکام است تا این موضوع را تعیین‌تکلیف کند و گزینه لازم را به اجرا بگذارد. رژیم ایران نیز باید واقعیات را توضیح دهد و نسبت به روند پادمان وفادار باشد، والا اعتمادی به‌وجود نمی‌آید.

گروسی در قسمت دیگری از این کنفرانس در پاسخ به این سؤال که آیا می‌تواند بعد از پایان توافق یک ماهه اخیر با رژیم ایران که تنها دو و نیم هفته از آن باقی است، این توافق را تجدید کند، گفت: هر چه پیش می‌رویم کار سخت‌تر می‌شود... این پنجره هر چه جلوتر می‌رود، تنگ‌تر می‌شود.

من نمی‌دانم این دو هفته که بگذرد چه می‌شود، زمان بسیار کوتاهی باقی مانده است. اما می‌توانم این را بگویم که به‌رغم این هر تصمیمی که اتحاذ شود، فعالیت‌های مربوط به بازرسی ما متوقف نمی‌شود و از ظرفیت آن کاسته نخواهد شد

مطالب مرتبط


بررسی نکات کلیدی گزارش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ـ گفتگوهای سیاسی

رافائل گروسی: رژیم ایران به سؤالات درباره مکانهای هسته‌یی پاسخ نداده است + توئیت خانم مریم رجوی