روزها و یادها-هفته سوم تیر

۱۷ تیر ۷۸حمله به کوه دانشگاه تهران وآغازقیام


[caption id="attachment_9498" align="alignleft" width="496"]قیام ۱۸ تیر ۱۳۷۸ قیام ۱۸ تیر ۱۳۷۸[/caption]

در تیرماه ۷۸، دانشگاهی که میراث داران خمینی فکر میکردند با آن همه نسل کشی و سرکوب و تغییرِ بافت و تزریق بسیجی،  عقیم شده، ناگهان از خاکستر خودش برخاست و چون رعدی در آسمان بی‌ابر سردمداران دیکتاتوری ولایت فقیه را به وحشت انداخت. نیمه‌شب هیجدهم تیرماه سال ۷۸ انبوهی از دانشجویان در‌ خوابگاه امیرآباد در تهران، به‌یک تظاهرات ضدحکومتی دست زدند. دانشجویان علیه اختناق شعار دادند و شیشه‌های خوابگاهها را شکستند. مدتی بعد‌، یکانهای ویژه ضدشورش با محاصره منطقه، با گاز اشک‌آور و باتون و سلاح به‌خوابگاهها هجوم آوردند و دانشجویان را به‌طرز وحشیانه‌یی مورد ضرب وجرح قرار دادند. این مقدمه قیام بزرگی شد که به‌مدت  یک هفته، تهران وسپس ۱۷ شهر از جمله تبریز را دربرگرفت.

دراولین هجوم نیروهای رژیم، سه تن از دانشجویان در جریان حمله پاسداران به‌کوی دانشگاه  شهید، و بیش‌از ۱۰۰۰تن از دانشجویان زخمی شدند و حدود ۱۰۰۰تن نیز توسط پاسداران دستگیر شدند.  به دنبال آن دانشجویان خواستار استعفای وزیر کشور خاتمی گردیدند.

روز ۱۹ تیر، هزاران  دانشجو به تظاهرات علیه رژیم پرداختند. دراین تظاهرات نیز یک دانشجو با شلیک پاسداران از ناحیه چشم مجروح شد.

اما با آن که در نهایت همه باندهای هیأت حاکمه آخوندی، تمام قوای خود را در تهران برای مقابله با قیام مردم به صحنه آوردند، روز۲۳تیر نیز تظاهرات جوانان مبارز با نیروهای سرکوبگر رژیم آخوندی در مناطق گوناگون تهران ادامه پیدا کرد.

به این ترتیب جوشش خون دانشجویان مجاهد و مبارز شهیدی که در زندانها به چوبه تیرباران و طناب دار بوسه زدند، یا در قتل عام سال۶۷ همراه با سی هزار شهید سرفراز، از هویت خود دفاع کردند، دانشگاه را از زیر خاکستر همه سرکوبها دوباره بپا داشت. ۱۹تیر ۱۳۷۴ شهادت مجاهدین خلق حسین سدیدی، ابراهیم سلیمی و یارعلی‌گرتبارتوسط تروریست‌های رژیم خمینی.        


در یک حمله جنایتکارانه تروریستی مزدوران رژیم آخوندی در بغداد۳ تن از مجاهدین به‌نامهای سید حسین سدیدی،ابراهیم سلیمی و یارعلی گرتبار را به شهادت رسیدند.


این شبکه‌ی تروریستی مستقیما توسط نادر یاراحمدی دبیردوم سفارت رژیم ایران دربغداد که از افسران ارشد وزارت اطلاعات رژیم بود، هدایت می‌شد. مجاهدین در تعقیب تروریستها موفق شدند یکی از آنان را دستگیر کنند.
[caption id="attachment_9526" align="alignleft" width="482"]قیام ۱۸ تیر ۱۳۷۸ مجاهدین شیهد حسین سدیدی ابراهیم سلیمی و یارعلی گرتبار[/caption]

مجاهد خلق ابراهیم سلیمی فرزند خانواده‌ی مبارزی از مردم قزوین بود که دژخیمان خمینی مادرمجاهدش فاطمه مسکرها را درسال ۶۴به‌جرم حمایت از مجاهدین اعدام کرده بودند و برادر مجاهدش اسماعیل سلیمی نیز درعملیات فروغ جاویدان به‌شهادت رسیده بود.


مجاهد شهید حسین سدیدی ، معلمی انقلابی بود که به هواداری از مجاهدین پرداخت ودر سال ۶۲  به منطقه‌ی مرزی اعزام شد. او تا لحظه‌ی شهادت در کسوت فرمانده‌ای فداکار به رزم بی‌امان علیه دشمن خدا و خلق پرداخت.


یارعلی‌‌ گرتبار از فرزندان مردم زحمتکش بخش بندپی شهرستان بابل بود. او در  سال ۶۱ بخاطر هواداری از مجاهدین زندانی‌شد. بعد از سه سال تحمل شکنجه، پس از خروج از زندان  بلافاصله به پایگاه مجاهدین درمنطقه‌ی مرزی پیوست و در بیش از۱۴ رشته عملیات علیه نیروهای جنگ و سرکوب خمینی شرکت داشت.


خون آن رزم آوران که  با عشق آزادی ایران برای نبرد با ارتجاع حاکم سلاح  برداشتند، در رگ فرزندان آگاه و آزادیخواه ایران زمین جاری شد و یاد و خاطره رزم و عزمشان، انگیزه مبارزه و قیام علیه آخوندهای تروریست و دیکتاتور گشت.۲۰ تیر۱۳۸۲ مرگ زهرا کاظمی در زیر شکنجه


زهرا کاظمی، خبرنگار کانادایی ایرانی تبار  ۵۴ساله, در دوم تیرماه‌‌۸۲، در حین عکسبرداری از تجمع خانواده‌های زندانیان در مقابل زندان اوین توسط مزدوران رژیم آخوندی بازداشت شد. او در زندان به شدت مورد شکنجه قرار گرفت به‌نحوی که دراثر شکنجه ، روز ۲۰تیر در بیمارستان نظامی بقیة‌الله جان سپرد..
[caption id="attachment_9500" align="alignleft" width="482"] زهرا کاظمی، خبرنگار کانادایی ایرانی تبار ۵۴ساله, .[/caption]

مقامات رسمی رژیم پس از تلاش اولیه در پنهان‌کردن علت واقعی مرگ این روزنامه‌نگار، در ۲۵تیر اعلام کردند زهرا کاظمی در اثر ضربه مغزی در گذشته است. رژیم آخوندی زهرا کاظمی را به‌رغم مخالفت شدید تنها فرزندش که خواهان انتقال پیکر مادرش به کانادا بود، روز اول مرداد در شیراز به خاک سپرد. یکسال بعد، پزشکی به‌نام شهرام اعظم، که جسد خانم کاظمی را معاینه کرده بود در یک افشاگری مطبوعاتی گفت زندانی دچار شکستگی انگشت، دماغ، خردشدگی پنجه، شکستگی جمجمه، خونریزی شدید و آسیب داخلی همراه با انواع آثار تجاوز بود. سازمانهای بین المللی و نیز استفان هاشمی، فرزند زهرا کاظمی اعلام کردند که  سعید مرتضوی، دادستان تهران، قاتل خانم کاظمی بوده است.  ژان پیر  نویسنده لوموند نوشت زهرا کاظمی با ضربات کفش مرتضوی به قتل رسیده است.