ژان فرانسوا لوگاره، ژان پیر مولر، مارتین والتون، ژاک بوتو در گردهمایی جهانی ایران آزاد ۲۰۲۱

ژان فرانسوا لوگاره- عضو شورای منطقه‌یی ایل دوفرانس-۳۰تیر۱۴۰۰


خانم رئیس‌جمهور،


مریم رجوی عزیز،


دوستان عزیز اشرف و مقاومت و آزادی


همانگونه که می‌بینید، ما وفادار به شما باقی مانده‌ایم، بهمراه ژان پیر مولر و مارتین والتون ما مجدداً در کنار شما هسیتم. امروز اینجاییم تا در خشمتان، در نگرانی‌هایتان و در امیدهایتان با شما شریک باشیم.


خشم، چرا که این به‌اصطلاح انتخابات ۱۸ژوئن یک اهانت و تقلب می‌باشد؛ اهانت به دموکراسی. انتخاباتی که در آن همه چیز پیشاپیش تعیین شده بود و همه چیز تقلبی بود حتی رقم شرکت‌کنندگان که بنا‌به‌گفته ناظران بی‌طرف ۱۰درصد بود و توسط رژیم آخوندها ضرب‌در ۵ شد.


اهانت است، چون دموکراسی یک ساختار است که در تمامیت به اجرا گذاشته می‌شود و نمی‌توان چنین مسخره بازی را انتخابات نامید. تقلب است که منصبی که ابراهیم رئیسی به‌عهده گرفته، ریاست جمهوری، سر تا پا دروغ است. جمهوری ضداستبداد است. اما حکومت آخوندها یک استبداد است که در آن جایی برای آزادی در هیچ زمینه‌ای وجود ندارد. علاوه بر این‌که این مسئول جدید این حکومت تا قبل از آن رئیس قوه قضاییه رژیم ایران بوده. بانا به‌گفته ناظران سازمان ملل، در سال۲۰۲۱، ۱۳۲ حکم اعدام صادر و به اجرا گذاشته شده.


غیر از این کووید قلع و قمع می‌کند. حکومت آخوندها در مقابله با این پاندمی کاملاً ناتوان بوده. هم‌چنین از مقابله با بحران اقتصادی ناتوان بوده. خیلی خوب می‌دانیم که در شهرهای زیادی، شورش و اعتراضات در حال گسترش است و حکومت را تهدید می‌کند.


ما هم‌چنین در نگرانی‌هایتان شریک هستیم. گفته می‌شود که این رئیس‌جمهور جدید به جناح سخت‌سران تعلق دارد. این واژه را در نقطه مقابل اعتدالیها استفاده می‌کنند. خود اعتدالیها چی بودند؟ آنها مسئول همه این نقض‌های حقوق‌بشر و اعدامها و سنگسارها و بی‌کفایتی در اداره ایران هستند. بنابراین با حکومت سخت‌سری مواجهیم که گفته می‌شود با آنچه تا امروز دیدیم متفاوت خواهد بود.


دوستان عزیز، این دلیل مضاعفی است برای شریک شدن در امیدهایتان. امید در مقاومتی که شما نمایندگی می‌کنید تبلور می‌یابد. امید در مریم رجوی تبلور می‌یابد که برنامه‌اش برای آینده ریختن پایه‌های یک دستگاه دمکراتیک و جمهوریخواه است. ژان پیرمولر- عضو شورای استان وال دواز


خانم رئیس‌جمهور، مریم رجوی عزیز!


دوستان عزیز مجاهد خلق!


انتخابات ریاست‌جمهوری که در تاریخ ۱۸ژوئن در ایران برگزار شد، در یک فضای سنگین همراه با فشارهای شدید و تهدیدها، ابراهیم رئیسی را به قدرت رساند؛ یک فوق‌محافظه کار در بین فوق‌محافظه‌کاران در حکومتی که دشمن حقوق‌بشر است. ابراهیم رئیسی یکی از وحشی‌ترین، فعالترین و بی‌رحم‌ترین مسئولان کشتار وحشتناک ۱۹۸۸ بود که به‌قتل ۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی منجر شد که اکثراً از وابستگان سازمان مجاهدین خلق ایران بودند. در رابطه با این قتل‌عام، یکی از وفاداران به خمینی، حسینعلی منتظری، همان موقع هشدار داد که این اعدامها به‌عنوان یکی از بزرگترین جنایتهای جمهوری اسلامی به‌ثبت خواهد رسید.


مردم ایران و ایرانیان بشکل بی‌شرمانه‌ای توسط سران کشورشان در مبارزه با کوید۱۹ به‌حال خود رها شده‌اند ولی آنها دیگر نمی‌خواهند بیش از این رنج کشیده و زورگویی‌های آخوندها و نیروهای خشک‌مغزشان را تحمل کنند، . رژیم ایران یکی از حکومتهای شومی است که مجازاتهای تحقیرآمیز را به اجرا در می‌آورد و حکم اعدام در آن حکمی عادی تلقی می‌شود. برای بیرون کشیدن از این رنجها، مسلماً مردم ایران که علاوه بر بحران نبود دموکراسی که توسط دیکتاتوری به آنها تحمیل شده، با یک بحران بی‌سابقه اقتصادی مواجه هستند، شورشهای گسترد‌ه‌تری را به‌عمل خواهند آورد، برای تدارک قیامهایی که بلاشک ابعاد وسیعتری از قیامهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ خواهند داشت.


گسست بین مردم و حاکمیت ایران در جهان نمونه ندارد. سرنگونی در پیشانی چنین شرایطی نوشته شده.


آنچیزی که به من و به ما برمی‌گردد، به همراه ژان فرانسوا لوگاره که با هم رئیس کمیته شهرداران هستیم و در طرف مردان و زنان ایران قرار گرفته‌ایم، ما حمایت بی‌شائبه‌ای در این چشم‌انداز تغییر رژیم از مریم رجوی به‌عمل می‌آوریم.


برنامه مریم رجوی که در ده محور برای ایران فردا خلاصه شده است، از نظر ما هم پاسخگوی مطالبات مردم ایران است، هم همسان است با معیارهای ملل دمکراتیک: استقرار یک دستگاه چند حزبی با آزادی احزاب و آزادی تجمع، لغو مجازات اعدام، جدای دین و دولت، برابری کامل زن و مرد، سیاست خارجی مبتنی بر همزیستی مسالمت‌آمیز، صلح و همکاری بین‌المللی و منطقه‌ای، احترام به اعلامیه حقوق‌بشر سازمان ملل و پذیرش ایران بدون سلاح هسته‌یی و بدون سلاح کشتار جمعی.


ما خود را شریک این برنامه می‌دانیم چون آنرا بازگشت به ایرانی می‌دانیم که دوست داریم و نه ایران اندوهگین، مسموم و خطرناک آخوندها.مارتین والتون - شهردار ویلپنت - فرانسه


من امروز این افتخار را ندارم که از شما در ویلپنت استقبال کنم، با این‌حال مصر بودم که حمایتم را به‌شما ابراز دارم، به‌طور خاص حمایت از جوانان و زنان.


ایران کشور بزرگی است با فرهنگ و تاریخی غنی. مردم آن حق برخورداری از زندگی در صلح و آرامش و آزادی و دموکراسی را دارند؛ همان دموکراسی که به‌کرات زیر پا گذاشته شده و این‌را بار دیگر در تاریخ ۱۸ژوئن در انتخابات ریاست‌جمهوری دیدیم.


من قویاً از خانم رجوی و مجاهدین خلق حمایت می‌کنم. خسته نباشید و به‌مبارزه خود ادامه بدهید.


زنده‌باد ایران آزاد و دمکراتیک.ژاک بوتو - معاون شهرداری مرکز پاریس


سلام، خانم رئیس‌جمهور، خانم‌ها و آقایان منتخبین، مردم عزیز ایران. امروز به‌عنوان یک دوست و حامی با شما صحبت می‌کنم، ولی هم‌چنین به‌عنوان یک مدافع محیط‌زیست و یک عاشق حقوق‌بشر و شهروندی.


ما دربارهٔ این رژیم خونخوار و قتل‌عام۱۳۶۷ مطلعیم که طی آن ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی، در سیاه‌چالها جان خود را از دست دادند.


ایران هم‌اکنون با بحران نابودی عمدهٴ محیط‌زیست مواجهست که نشأت‌گرفته از مدیریت بد به‌خاطر فساد، بیکاری و فقر است. ثروتهای کشور به‌هدر می‌رود و برای سرکوب مردم، بی‌ثباتی دولتهای خارجی و حمایت از تروریسم مورد استفاده قرار می‌گیرد، نه برای مردم و زمین.


. رژیم آخوندها ۵۰درصد جنگل‌های خانین را که بسیار با ارزش و در سطح جهانی بسیار شناخته‌شده بود از بین برده است. صحراها دست‌کم ۱۵درصد گسترش یافته، ظرفیت تجدیدپذیری ضایع شده، آب خالص در همهٔ کشور کمیاب شده، دریاچهٴ ارومیه یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های خاورمیانه در حال خشک‌شدن و مردن است. خشک‌شدن زاینده‌رود این رودخانهٔ سرزنده در اصفهان و دریاچه‌های دیگر نیز هر کدام غم‌انگیز است. امروز دیگر هیچ منطقهٴ مرطوب و هیچ دریاچهٴ زنده‌یی در کشور باقی نمانده است.


در شهرها آلودگی‌هوا به‌مرزهای خطرناک رسیده است، در تهران و دیگر شهرهای بزرگ کیفیت هوا مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد می‌کند. طوفان شن باعث خشکسالی به‌خصوص در استان خوزستان، این وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.


ارقام منتشر شده از سوی «گلوبال کربن پروجکت» نشان می‌دهد که ایران به‌هفتمین آلوده‌کنندهٴ هوا در جهان تبدیل شده، با انتشار سالانهٔ ۶۴۸میلیون تن گاز کربن. این در حالی است که (رژیم) ایران امضاکنندهٴ توافقات بین‌المللی محیط‌زیست است و به‌قرارداد کوپ۲۱ همان قرارداد پاریس در مورد محیط‌زیست پیوسته؛ اما آنها را رعایت نمی‌کند؛ و امروز، آینده و فردای ایران در خطر است اگر به‌این اهمیت مسائل محیط‌زیستی برای مردم و آینده آنها توجه نشود.


لذا می‌خواهم این‌جا همراه با شما، حمایت و دوستی تمام‌عیارم را به‌مردم ایران در مبارزه آن برای دموکراسی و و کیفیت زندگی و به‌خصوص برای محیط‌زیست و اکو سیستم آن، ابراز کنم. با تشکر فراوان.مطالب مرتبط


راما یاد وزیر حقوق بشر فرانسه (۲۰۰۷) در گردهمایی جهانی ایران آزاد۲۰۲۱

گردهمایی جهانی ایران آزاد؛ سخنرانی بارونس بوتروید، ریتا زوسموت، جان برد، میشل آلیو ماری، جولیو ترتزی و برنارد کوشنر