تعویق در معرفی کابینه رئیسی، به دلیل وضعیت بحرانی رژیم ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ تعویق در معرفی کابینه رئیسی، به دلیل وضعیت بحرانی رژیم ـ ۱۸مرداد۱۴۰۰


گفتگو با مهدی سامع مسئول کمیسیون صنایع شورای ملی مقاومت ایران


قرار بود خامنه‌ای با آوردن رئیسی حکومت را یکدست کند اما الان شاهد هستیم که تضادها در باند او افزایش پیدا می‌کند. تا همین امروز رئیسی سه بار تشکیل کابینه را به تاخیر انداخته علت چیست؟

مهدی سامع: به نظرم یکدست کردن حاکمیتی که قانون اساسی آن با تناقضات زیادی روبرو است و معادله قدرت به شکل منطقی نمی تواند تنظیم شود، یکدست کردن یک افسانه است و عملی نیست. یک دلیل عام وجود دارد که در ایران یک قدرت حقیقی وجود دارد که اسمش ولایت فقیه است با تمام قدرتهایش.تعویق در معرفی کابینه رئیسی، به دلیل وضعیت بحرانی رژیم ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

یک قدرت حقوقی هم وجود دارد که همین بازیها و نمایشهایی است که انجام می دهند. اگر چه نمایش است مانند نمایش انتخابات مجلس، و یا انتخابات رئیس قدرت مجریه که اگر این وجود دارد این خودش تناقضی ایجاد می کند که خودش را به شکلهای مختلف نشان می دهد.

دومین دلیل عام این است که این نظام یک نظام قرون وسطایی است یعنی به اشکال مختلف هر منطقه ای اختیارات عجیب و غریبی وجود دارد. در خراسان رضوی علم الهدی حاکم است. در اصفهان آخوندی که آنجا حاکم است می تواند کارهای مختلفی انجام دهد. فرماندار آنجا هم نمی تواند خیلی از کارها را بکند.

یک دلیل مشخص هم هست و آن اینکه ما بعد از آبان ۹۸ هستیم. شاید تاثیرات قیام آبان ۹۸ در جامعه ایران خوب حلاجی نشده است. این خودش یک مسئله مهمی است و بالاخره وجود نیروهای مقاومت و شورشی که در انقلاب ایران دخالت می کنند.

کابینه که هنوز مشخص نیست و معلوم نیست در مجلس چه رو خواهد شد. حتی این زاکانی که اخیرا بعنوان شهردار انتخاب شد که از باند حداد عادل است در تناقص هست با باند قالیباف. و همین الان هم شنیدم یکی از ارگانهای مربوطه که می تواند نظر بدهد گفته که از نظر قانونی نمی تواند زاکانی شهردار باشد.

وقتی در رابطه با شهردار شاهد این درگیری ها و جنگ و جدال هستیم مشخص است که در رابطه با وزرا وضع به چه صورت است. من بارها اینرا گفته ام که اگر خامنه‌ای موفق شود که از خودش یک کپی بگیرد و این را روی صندلی مجریه بگذارد می شود یک خامنه‌ای روی صندلی ریاست جمهوری و یک خامنه‌ای روی تشک ولایت فقیه باز اینها باهم در تناقض می افتند.

روی خط ایران ـ یادی از شهیدان مجاهد خلق خانواده احمدی ـ قسمت دوم


گفتگو با مسعود احمدیمطالب مرتبط


شهیدان راه آزادی افتخار مقاومت مردم ایران ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

تعویق در معرفی کابینه آخوند جلاد ابراهیم رئیسی، به‌دلیل وضعیت بحرانی رژیم