تقارن محاکمه دژخیم حمید نوری و تشکیل کابینه رئیسی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ تقارن محاکمه دژخیم حمید نوری و تشکیل کابینه رئیسی ـ قسمت اول ـ ۲۰مرداد۱۴۰۰


گفتگو با مهندس حسین یعقوبی


در شرایطی که رئیسی جلاد در حال مستقر شدن در مسند ریاست‌جمهوری رژیم است یک همدست او در جریان قتل‌عام ۶۷ در حال محاکمه شدن در دادگاه سوئد است، معنای سیاسی این تقارن چیست؟تقارن محاکمه دژخیم حمید نوری و تشکیل کابینه رئیسی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

مهندس یعقوبی: ابتدا درود می فرستم به همه قهرمانان سربداری که در چنین ایامی بدست رئیسی جلاد در تابستان ۶۷ به شهادت رسیدند. موضوع قتل‌عام و نسل‌کشی توسط خمینی موضوع آلترناتیو را در برداشت. خمینی در سال ۵۸ هم اعلام کرده بود که دشمن ما نه آمریکا و نه روسیه و نه اسرائیل است با اشاره به سخنرانی برادر مسعود در همین تهران است.

بنابر این با توجه به نبردی که بین مجاهدین و خمینی وجود داشت نتوانست مجاهدین را نابود کند. لذا پس از آتش‌بس تصمیم گرفت که این موضوع آلترناتیو را از صورت مسئله سیاسی ایران به کل محو کند. دست به یک قتل‌عام بزرگ زد که الان به عنوان یک جنایت علیه بشریت درجهان مطرح می‌شود.

اما دیدیم که جوشش خون آن شهیدان علیرغم توهمات ابلهانه این رژیم و اعوان و انصارش سراسر ایران را فرا گرفت و امروز به نقطه ای رسیده است که نام رئیسی جلاد در محکمه‌ای در سوئد با قتل‌عام ۱۳۶۷ گره خورده است.

این تقارن این است که وقتی در کشوری رئیس جمهور جدیدی می‌آید تمامی مطبوعات و رسانه‌ها از قابلیت‌ها و توانایی‌های آن رئیس‌جمهور صحبت می‌کنند اما در ایران ما شاهد این هستیم که رئیسی علاوه بر اینکه توسط مردم در خیابانها و در اقصی نقاط جهان به او خطاب می‌شود. در یک محکمه سوئد نام رئیسی هم به گوش جهانیان می‌رسد.

خبرگزاری فرانسه: حمید نوری به اتهام «کشتار تعداد بی‌شماری از زندانیان هوادار یا عضو مجاهدین خلق» در دادگاه استکهلم محاکمه می‌شود. این اتهامات به زمانی بین ۳۰ژوئیه و ۱۶اوت سال۱۹۸۸ برمی‌گردد، که نوری دستیار معاون دادستان زندان گوهردشت کرج بوده است.

صدها تظاهرکننده در حالی‌که عکسهای قربانیان را در دست داشتند، در بیرون دادگاه دست به اعتراض زدند و خواهان اجرای عدالت در مورد زندانیانی شدند که به‌فرمان خمینی اعدام شدند. تظاهرکنندگان از سیستم قضاییه بین‌المللی و هم‌چنین سوئد خواستند رئیس‌جمهور جدید رژیم ایران، ابراهیم رئیسی، را که او نیز از طرف سازمانهای حقوق‌بشری متهم به دست‌داشتن در اعدامهای فراقضایی است، محکوم کنند. مقامات قضایی سوئد می‌گویند، پرونده روز سه‌شنبه اولین مورد کسی است که متهم به‌قتل از این نوع است

روی خط ایران ـ نقش دژخیم حمید نوری در قتل‌عام سال۶۷ ـ قسمت دوم


گفتگو با آزادعلی حاجیلوییمطالب مرتبط


بررسی دادگاه حمید نوری از دژخیمان قتل‌عام ۶۷ ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

انعکاس محاکمه دژخیم حمید نوری در دادگاه استکهلم و تظاهرات هواداران مجاهدین خلق در برابر دادگاه در رسانه‌های بین‌المللی