بررسی آخرین وضعیت کرونا و بحران واکسیناسیون در ایران ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ بررسی آخرین وضعیت کرونا و بحران واکسیناسیون در ایران ـ قسمت اول ـ ۱شهریور۱۴۰۰

گفتگو با پروفسور فیروز دانشگری

دیروز روزنامه حکومتی آفتاب یزد نوشت که تمام جهان با واکسیناسیون به زندگی عادی برگشتند ولی آمار فوتی‌ها و مبتلایان در ایران هنوز در حال رکورد جهانی زدن است. علت این وضعیت چیست؟

پروفسور دانشگری: علت این بحران را تمام مردم می‌دانند و آن بی‌کفایتی بی‌لیاقتی و سیاست ضد ایرانی ضد مردمی و ضدانسانی که شخص خامنه‌ای از اول شروع کرد.

در تمام دنیا این پاندمی دو مرحله داشت. قسمت اول که حدود اوایل سال ۲۰۲۰ یعنی ۱۳۹۸ بود وقتی که کل جهان با این روبرو شد. ما وارد یک جنگ ویروسی شدیم. جنگ ویروسی قانونمندی خودش را دارد.

این قانونمندی‌ها را باید شناخت و همانطوریکه شما گفتید باید اجرا کرد. قانونمندی جنگ ویروسی که نمی‌دانستیم این است که رفتار بیولوژیکی این ویروس چیست؟ چقدر سریع پخش می‌شود، چقدر می‌کشد چه کسانی را می‌کشد؟ آیا بچه‌ها را می‌گیرد یا نه؟ کدام سیستم‌های بدن را از کار می‌اندازد.

در نتیجه سیاست های بهداشت عمومی که بکار گرفته شد نتیجه دو سیاست بالا به پایین و پایین به بالا بود. این سیاستها باید به هم می‌رسیدند و یک سد جلوی ویروس درست می‌کردند.

سیاستهای بالا به پایین یعنی سیاستهای دولتها شناسایی مراکز عفونتها و قرنطینه کردنها و گرفتن جلوی رفت و آمدها و به مردم می‌گویند که در خانه بمانید و این کمکهایی است که می‌توانیم مابه‌ازا آن به شما بکنیم.

پول بدهیم، غذا بیاوریم آب بیاوریم و هر چیزی که نیاز است از بالا به پایین کمک شود. در کنار آن نیاز اطلاع رسانی واقعی و شفاف به مردم داشته باشند.

مردم از پایین به بالا رفتار خودشان را تغییر داده و بیرون نمی‌روند. به دولت اعتماد می‌کنند که می‌خواهند جان آنها را نجات دهند.

روی خط ایران ـ بررسی طرح آخوند رئیسی برای حل مشکلات معیشتی مردم ایران ـ قسمت دوم

گفتگو با بهنام کریمی، فریده گندمی و زهره رستگار از سوئد

مطالب مرتبط

نگاهی به جنایت رژیم ضدبشری ولایت فقیه در تابستان ۶۷ ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

کرونای ولایت در کانون خشم مردم