بحران بر سر پرونده اتمی رژیم و انعکاس آن در رسانه‌های بین‌المللی ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ بحران بر سر پرونده اتمی رژیم و انعکاس آن در رسانه‌های بین‌المللی ـ قسمت اول ـ ۲۱شهریور۱۴۰۰

گفتگو با مهرداد هرسینی

در حالیکه فعالیت‌های اتمی رژیم بویژه در زمینه افزایش غنی‌سازی گسترش پیدا کرده است چرا خامنه‌ای حاضر به خروج از مذاکرات اتمی نیست؟ آیا دلیل آن قوت رژیم است یا ریشه در واقعیتهای دیگر دارد؟

مهرداد هرسینی: در پاسخ به سوال شما ما الان شاهد برگزاری شش دور از مذاکرات اتمی بدون هرگونه نتیجه‌ای با دیکتاتوری ولایت فقیه بودیم. موضوع از یک شکستی سخن می‌گوید که در طبیعت و ذات رژیم آخوندی وجود دارد.

طرف جامعه جهانی یک بار دیگر با این واقعیت روبرو شد که روی قول و قرار فی مابین با این رژیم یاغی به هیچ وجه نمی‌شود حساب کرد. هرگونه توافق با دیکتاتوری ولایت فقیه فقط روی کاغذ خوب است و آرام کردن خاطر تا رسیدن به واقعیتها.

طی یک سال گذشته ما شاهد بودیم که رژیم به چند نقض فاحش توافقات اتمی و برجام دست زده است. برای نمونه افزایش ۱۲درصدی ذخیره اورانیم غنی شده ۳.۵درصدی. افزایش ذخیره اورانیم غنی شده ۲۰درصدی. رفتن به سمت غنی سازی ۶۰درصدی اورانیم. منطقا پس از غنی سازی ۶۰درصدی غنی سازی ۹۰درصدی و نقطه گریز قرار دارد.

راه اندازی آبشارهایی با سانتریفوژهای مدل بالا مانند IR4 و IR6 عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تصویب طرح راهبردی در مجلس ارتجاع. کندن دوربینهای آژانس که اخیرا در سایت کرج اتفاق افتاده است.

عدم تحویل دهی فیلمها و عکسهای ضبط شده با آژانس و همچنین عدم پاسخگویی عامدانه به سوالات و ابهامات آژانس. اینها بخشهایی از نقض تعهدات و توافقات اتمی توسط رژیم آخوندی می‌باشد.

رژیم آخوندی پس از ۷ماه از آغاز مذاکرات اتمی در وین و پس از ماه‌ها کشمکش با آژانس، هنوز نه پاسخ مشخصی به ۵+۱ دربارهٔ برجام داده و نه ابهامات و سؤالات آژانس اتمی را برطرف کرده است.

در چنین وضعیتی گزارشی که گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اختیار برخی دیپلماتها و اعضای شورای حکام آژانس قرار داده بود، به خبرگزاریها و رسانه‌های خبری راه یافت.

در این گزارش به «سنگ‌اندازی‌های» رژیم در مذاکرات اتمی، کارشکنی در مانیتورینگ سایت‌های هسته‌یی، گسترش فعالیت‌های اتمی و اجازه ندادن به بازرسان آژانس برای دسترسی به‌سایتهای اتمی اشاره و در آن تأکید شده که رژیم «در تحقیقات آژانس مانع‌تراشی می‌کند» و «تلاش‌ها برای احیای توافق اتمی را زیر سؤال برده است».

رافائل گروسی، دبیرکل آژانس هم‌چنین هشدار داده که با این وضعیت آژانس در برابر برنامهٔ هسته‌یی رژیم «کور حرکت خواهد کرد»

 این همان هشداری است که مقاومت ایران از ۳دههٔ پیش به جهان داد. مجاهدین با اتخاذ یک سیاست اصولی و میهنی، پروژهٔ مخفیانه و ضد ملی اتمی رژیم آخوندی را با مانع جدی مواجه کرده و جهان را نسبت به بزرگترین تهدید صلح و امنیتش هشیار کردند و با ریسک‌پذیری بسیار بالا و با کاری طاقت‌فرسا و مایه گذاشتن از جان نیروها و هواداران خود، اطلاعات سری اتمی آخوندها را افشا نمودند.

تیک تاک ـ چرا رژیم به گروسی اجازه سفر به تهران را داد؟ ـ قسمت دوم

گفتگو با اسدالله مثنی

مطالب مرتبط

ریسک خطرناک خامنه‌ای در بازی با کارت اتمی ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

توافق رژیم آخوندی با آژانس انرژی اتمی از ترس صدور قطعنامه حکام آژانس