اجازه سفر به گروسی به تهران موفقیت یا عقب‌نشینی ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ اجازه سفر به گروسی به تهران موفقیت یا عقب‌نشینی؟ ـ قسمت اول ـ ۲۲شهریور۱۴۰۰

گفتگو با میثم ناهید

به نظر شما نتیجه سفر مدیر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به ایران چه بود؟

میثم ناهید: خود رافائل گروسی در کنفرانس مطبوعاتی گفت که مشکلات زیادی با رژیم ایران داریم که در این سفر یک مورد آن حل شد. این مشکل مربوط به دوربین‌های نظارتی است که گویا توافق کردند که سرویس و نگهداری و حل و فصل خرابیها و جایگزینی کارتهای حافظه را انجام بدهند.

همین یک مورد هم در ابهام است که کم و کیف آن و زمانبندی آن کی است. در رابطه با قطعنامه نیز گروسی گفت که در دست او نیست و شورای حکام خودش باید تصمیم بگیرد.

از طرف دیگر رژیم از امروز صبح و حتی دیشب مواضع ضد و نقیضی گرفته می شود. 

روزنامهٔ حکومتی آفتاب یزد ۲۲شهریورماه، با اشاره به جنگ گرگهای درون نظام، در مورد سفر گروسی به تهران نوشت: همه آنهایی که بیانیه پایانی را مطالعه کردند نخستین سؤالی که در ذهن‌شان شکل گرفته این بوده که چرا اگر همین بیانیه در دولت قبلی منتشر می‌شد حسن روحانی و اعوان و انصارش متهم به وادادگی و خودفروشی می‌شدند اما اکنون صدایی از کسی بلند نشده است؟».

روزنامهٔ حکومتی کاروکارگر هم نوشت: «تا وقتی که دولت روحانی سر کار بود، فریاد می‌زدند: ما دلواپسیم! می‌لرزیم! می‌ترسیم! تا مبادا غرب جهانخوار سرمان کلاه بگذارد و دار و ندارمان را به تاراج ببرد. اما همین مجلس با دادن اولتیماتوم به غرب صریحاً تأکید کرده بود مادامی که تحریم‌ها لغو نشود نظام اجازه نخواهد داد بازرسان کارت حافظه‌های مربوط به فایل تصاویر ضبط شده را دریافت یا مشاهده کنند!»

هنوز چند ساعت از این مسئله نگذشته یک در هم ریختگی و آشفتگی هست. این توافق هنوز در ابهام است که چه زمانی انجام می‌شود.

رژیم در یک بازی موش و گربه مجبور شد که یک امتیازی بدهد و آنهم از ترس جلسه شورای حکام بود. رژیم می‌ترسید که قطعنامه‌ای علیه آن صادر شود. البته اینکه قطعنامه‌ای داده شود یا نه هنوز معلوم نیست. 

به هر حال این بازی موش و گربه رژیم که اول گروسی را راه نداد و در دقیقه ۹۰ گروسی را راه داد خیلی بارز و مشهود است.

رژیم در مواردی کوتاه آمده است همینکه گفته بروند و سرویس و نگهداری و حل و فصل خرابیها و جایگزینی کارتهای حافظه را انجام بدهند که هنوز هم در ابهام است، این خودش نقض مصوبه مجلس ارتجاع است که در آذرماه گذشته تصویب شد.  

تیک تاک ـ اقتصاد مقاومتی در دولت رئیسی ـ قسمت دوم

گزارش سیاسی

مطالب مرتبط

بحران بر سر پرونده اتمی رژیم و انعکاس آن در رسانه‌های بین‌المللی ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

رژیم آخوندی در وحشت از قطعنامه محکومیت در شورای حکام از رافائل گروسی برای سفر به ایران دعوت کرد