تبلیغات واردات واکسن توسط رژیم، آیا مشکلی را حل خواهد کرد ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ تبلیغات واردات واکسن توسط رژیم، آیا مشکلی را حل خواهد کرد؟ ـ قسمت اول ـ ۲۳شهریور۱۴۰۰

گفتگو با دکتر سینا دشتی از سوئد

نوع واکسن وارداتی چی است و چرا رژیم الان مدعی این واردات شده است؟ و میزان پوشش این واکسن چقدر می‌باشد؟

دکتر دشتی: بیشترین تعداد واکسنی که وارد شده است واکسن سینوفارم چینی است. بعد از آن واکسن آسترازینکاست که از طرق مختلف وارد شده است. آمار گمرک تا آخر تیرماه چیزی در حدود ۹ میلیون دوز واکسن می‌باشد از جاهای مختلف.

در مردادماه حدود ۸میلیون دوز و در شهریور می‌گویند که تا ۲۲میلیون دوز قرار است وارد شود. از آنجاییکه سینوفارم واکسنی است که یک سال و نیم است در بازار بوده و چیز جدیدی نیست. علت اینکه این تعداد الان وارد کشور می‌شود این است که خرید آن زیاد شده است.

اینکه قبلا نبوده علت این است که یک خواستی بوده که واکسن وارد ایران نشود. جالب این است که قیمت واکسن سینوفارم دو برابر واکسن آسترازینکاست که واکسن بهتر و مدرنتری است. این واکسن پادتن‌های بهتر و پایدارتری در بدن تولید می‌کند.

آسترازینکا دو دوز لازم است اما سینوفارم گفته می‌شود که سه دوز لازم است تا به یک سطح قابل قبولی از ایمنی برسیم. اگر این ۲۲میلیون واکس را وارد کنند و بین مردم توزیع کنند واکسن سینوفارم یک پوشش ۵۰ و ۴دهم درصدی دارد این در آزمایشهای میدانی که انجام شد مشخص شده است. خود چینی ها در آزمایشهای اولیه می‌گفتند ۷۰ الی ۷۵ درصد اما در آزمایشهای میدانی ۵۰درصد ثبت شد.

این یک پیشرفت محسوب می‌شود در شرایطی که ما واکسن نداشتیم. اما چه شده است که این را وارد کرده‌اند. اولا پول بوده است دوم امکان ورود واکسن بوده است. چرا تا الان وارد نشده است؟ چرا از عید نوروز تا الان تقریبا ۲۵۰هزار نفر از مردم ایران مردند؟ از جوان و پیر و مرد و زن و کادر درمانی و مادران حامله؟ چرا این تعلل بوده است؟ چرا این تاخیر بوده است.

آیا این که تعلل مدیریتی بوده است یا خواست سیاسی؟  به نظر من با توجه ماهیت رژیم این رژیم یک زمانی می‌گفت که جنگ را تا آخرین خانه‌ای که ویران نشده در تهران ادامه خواهد داد تا اینکه مجبور شد در یک مقطعی زهر آتش‌بس را خورد.

در این بحران کرونا نیز اینها تصمیم گرفتند که مردم ایران در این بحران غرق شوند تا جاییکه اعتراضات و واکنشهای اجتماعی بالا گرفت و روی شخص خامنه‌ای متمرکز شد. همه مردم شخص خامنه‌ای را مسئول این کشتار نامیدند و رژیم از ترس یک قیام فراگیر دست به این بازی کثیف زده است.

روزنامه حکومتی شرق روز سه شنبه ۲۳شهریور در یک تسویه حساب باندی، گوشه‌ای از مافیای باند خامنه‌ای را رونمایی کرد و درباره علت وارد نکردن واکسن که منجر به مرگ چندصدهزار هموطن شده، نوشت: به نظر می‌رسد دلیل تمایل‌نداشتن برای خرید واکسن از خارجی‌ها این بود که «برکت» در ازای هر دز واکسن، ۲۰۰هزار تومان گرفته بود که اگر بخواهیم برای ۱۲۰میلیون واکسن حساب کنیم، برکت از صندوق دولت، عددی بالای یک میلیارد دلار از محل اعتبارات دولتی گرفت»

طبق وعده قبلی قرار بود موسسه برکت تا پایان شهریور ۵۰میلیون واکسن تحویل دهد. در حالی که حجت‌الله نیکی‌ملکی، مسئول روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان خمینی ملعون که موسسه برکت زیر نظر آن است، به روزنامه حکومتی شرق گفته است: «تا پایان هفته تعداد دز واکسن تحویلی به وزارت بهداشت از پنج میلیون دز عبور خواهد کرد».

تیک تاک ـ سرپیچی رئیسی از مصوبه مجلس ارتجاع و توافق با آژانس ـ قسمت دوم

گفتگو با احمد گل افشار

مطالب مرتبط

اجازه سفر به گروسی به تهران موفقیت یا عقب‌نشینی ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

آمار جانگداز قربانیان کرونا از ۴۲۳هزار و ۳۰۰نفر بیشتر است