آیا آخوند رئیسی جلاد می‌تواند مشکلات اقتصادی را حل کند ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ آیا آخوند رئیسی جلاد می‌تواند مشکلات اقتصادی را حل کند؟ ـ قسمت اول ـ ۲۴شهریور۱۴۰۰

گفتگو با دکتر محمد حسین تسوجی از آمریکا

این روزها کابینه رئیسی حرفهای زیادی در رابطه با بهبود وضعیت اقتصادی حرفهای زیادی می‌زند حتی بی شباهت به چیزی که روحانی می‌گفت نیست. رئیسی ادعا می‌کند که بدون برجام هم مسائل اقتصادی را حل خواهد کرد آیا این حرفها واقعی است؟

دکتر تسوجی: این رژیم و این دولت چه با برجام و چه بدون برجام، چه با فروش نفت و چه با عدم فروش نفت و چه با امدادهای غیبی و چه بدون امدادهای غیبی توان حل هیچگونه مشکل اقتصادی و اجتماعی ایران را ندارد.

از قدیم می‌گویند که سنگ بزرگ علامت نزدن است. دلیل آن هم واضح است زیرا در اصل و سرشت و ذات این رژیم هیچگونه گشایش اقتصادی متصور نیست. اقتصاد ایران به مدت چهل سال است که دچار یک بیماری بسیار بسیار مزمن شده است.

این بیماری مزمن نیز از بالای رژیم خود خمینی و بعد هم خامنه‌ای شروع شده و کل رژیم جمهوری اسلامی را در برگرفته است. بنابر این این رژیم نه خواست آنرا دارد و نه توان آنرا دارد که مسائل اقتصادیش را حل کند.

هدف نیز چپاول و غارت است و سر قدرت ماندن. چه در دولتهای قبلی و چه در دولت احمدی‌نژاد درآمد نفت سرشار بود. ۸۰۰میلیارد دلار درآمد فروش از نفت بود که ۲۰۰میلیارد آن گم شد. هیچ گشایشی هم نشد و وضعیت اقتصادی هم بدتر شد.

در دولت روحانی هم که آنهمه شعار گشایش وضعیت اقتصادی را می‌داد چه شد؟ وضعیت بد و بدتر شد. اینها برای حل مشکلات بودجه خودشان یک کلاه بزرگی بنام بورس بر سر مردم ایران گذاشتند.

آمدند بورس را مهندسی کردند دولت از مردم دعوت کرد که بیایند و در بورس سرمایه‌گذاری کنند بعد قیمت بورس آمد پایین و چیزی که من شنیدم چیزی حدود ۵۰میلیون ایرانی که تمامی اندوخته خود را وارد بورس کرده بودند از دست دادند.

این را در مبارزات انتخاباتی به آن اذعان کردند. این دولت رئیسی که در زمینه اقتصادی بسیار بی‌کفایت‌تر است. خود رئیسی که شش کلاس بیشتر سواد ندارد. دو سال هم در حوزه درس خوانده است. میانگین میزان تحصیلات اینها به ابتدایی نمی‌رسد.

با این وضعیت چطور می‌توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند. بعنوان نمونه:

رئیس حکومتی اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی تهران گفت: «فروش نسبت به سال گذشته۳۰ درصد افت کرده است... بخشی از این رکود ناشی از کروناست و بخشی متأثر از این‌که مردم بلاتکلیفند و منتظرند با تصمیم‌گیریهای دولت رئیسی در عرصه‌های مختلف آیا دلار پایین می‌آید یا خیر و شرایط اقتصادی به چه صورت خواهد شد».

به گزارش رسانه‌های حکومتی، بعضی واحدهای صنفی هیچ فروشی ندارند و افت فروش در بازار فرش محسوس است. بیشتر مغازه‌ها از مشتری خالی است و بیشتر مراجعه‌کنندگان بدون قرارداد خرید، فروشگاه را ترک می‌کنند. بسیاری از فرش‌فروشی‌ها ممکن است در طول یک روز یا یک هفته هیچ فروشی نداشته باشند

تیک تاک ـ علت افزایش سرسام‌آور قیمتها در روزهای اخیر ـ قسمت دوم

گفتگو با علیرضا معدنچی

مطالب مرتبط

تبلیغات واردات واکسن توسط رژیم، آیا مشکلی را حل خواهد کرد ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

سمت و سوی تورم و گرانی در دولت رئیسی جلاد