تظاهرات علیه رژیم اعدام و قتل‌عام به‌مناسبت روز جهانی علیه اعدام ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ تظاهرات علیه رژیم اعدام و قتل‌عام به‌مناسبت روز جهانی علیه اعدام ـ قسمت اول ـ ۲۰مهر۱۴۰۰

گفتگو با دکتر صوفی سعیدی استاد روابط بین‌الملل از آمریکا

اهمیت برگزاری تظاهرات ایرانیان آزاده در روز جهانی علیه اعدام در چیست؟

دکتر سعیدی: من فکر می‌کنم که تحسین انگیز هست و باید درود فرستاد بر استقامت و پافشاری و تمامی کوششهایی که هموطنان عزیز ما در خارج از کشور انجام می‌دهند. هموطنانی که در این ۴۰سال بخشی از مقاومت سازمان یافته علیه رژیم آخوندی بوده و هستند و بار دیگر در صحنه حاضر می‌شوند و نظر و خواسته مردم ایران را به گوش جهانیان می‌رسانند.

شما اشاره کردید به این موقعیت ویژه که همزمان بود با نه تنها ۱۰ اکتبر روز جهانی علیه اعدام  بلکه مصادف می‌شد با سفر احتمالی جلاد ۶۷ رئیسی به کنفرانس گلاسکو در اسکاتلند. 

بنابر این به جهانیان نشان داده شد که ایرانیان در هر زمان و در هر صحنه آماده هستند عدالت و حق مردم ایران را پیگیری و دنبال بکنند. روز جهانی لغو اعدام روز بسیار مهمی است زیرا ۲۰ سال در دست تدوین بوده توسط حقوقدانها و نهادهای حقوق بشری که نهایتا توسط کشورهای جهان و سازمان ملل و شورای اروپا ارج گذاشته می‌شود.

واقعیت این است که از ۱۹۳ کشور دنیا در سازمان ملل فقط ۵۰ کشور هستند که حکم اعدام را در عمل لغو نکردند. پیام آن این است که در کل جهان اکثریت دولتها و کشورها دست به اعدام نمی‌زنند. در جوامع بشری در دولتهای دمکراتیک اصلا نمی‌پذیرند که کسی اعدام شود.

پیام واقعی آن هم این بود که در سالروز جهانی لغو اعدام اعلام کردند که تم زیر پایه آن هم بحث اعدام زنان است. می‌دانیم که بالاترین رکورد اعدام زنان مربوط به رژیم آخوندی است. هموطنان ما می‌خواستند اعلام کنند که رئیسی نماینده مردم ایران نیست. رئیسی قاتل مردم ایران است.

و اینکه رئیسی باید بخاطر قتل عام سی هزار زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ مسئول شناخته شود و بدلیل جنایت علیه بشریت تحت تعقیب قرار گیرد. اگر چه او بعنوان یک عضو سازمان ملل قانون نقض حقوق بشر را به رسمیت شناخته.

وضعیت حقوق بشر در ایران به طرز وحشتناکی بدتر شده به صورتی که حق آزادی فردی سلب شده و تمام فعالان سیاسی که در تظاهرات علیه رژیم شرکت کردند به صورت مستمر با خشونت زیادی سرکوب میشوند.

روی خط ایران ـ اعتراضات پرستاران و کادر درمانی در بیمارستانهای مختلف ـ قسمت دوم

گفتگو با علیرضا بهرامی و فهمیه کشنی از استرالیا

مطالب مرتبط

بررسی اعتراضات اقشار مختلف میهن طی ماه گذشته ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

تظاهرات و راهپیمایی علیه رژیم اعدام و قتل‌عام به‌مناسبت روز جهانی علیه اعدام - برلین (۲)