کنفرانس مطبوعاتی در انگلستان، برای اعلام شکایت در اسکاتلند علیه رئیسی جلاد ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ کنفرانس مطبوعاتی در انگلستان، برای اعلام شکایت در اسکاتلند علیه رئیسی جلاد ـ قسمت اول ـ ۲۱مهر۱۴۰۰

گفتگو با دولت نوروزی

به‌دنبال عقب‌نشینی مفتضحانه جلاد ۶۷ از سفر به اسکاتلند پس از شکایتها و اعتراض جهانی هموطنان و درخواست ایرانیان در ۲۲شهر در ۱۴کشور برای دستگیری و محاکمهٔ رئیس‌جمهور رژیم اعدام و قتل‌عام و اعلام شتاب‌زده لغو سفر رئیسی در روز دوشنبه ۱۹مهر توسط سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم، نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در انگلستان یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر گلاسکو برگزار کرد.

در این کنفرانس ؛ استرون استیونسون هماهنگ‌کنندهٔ کارزار تغییر در ایران، طاهر بومدرا مسئول پیشین حقوق‌بشر ملل متحد در عراق، عضو هیأت‌رئیسهٔ کمیتهٴ عدالت برای قربانیان قتل‌عام۶۷ و شماری از شاهدان قتل‌عام ۶۷ و بستگان شهیدان شرکت داشتند و درباره پیگرد رئیسی جلاد به جرم جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی سخنرانی کردند.

در شروع کنفرانس حسین عابدینی معاون نمایندگی شورا در انگلستان که اداره جلسه را به عهده داشت، گفت:

مردم ایران رئیسی را به‌عنوان جلاد ۶۷ می‌شناسند و اکنون یک کارزار بین‌المللی علیه رژیم به‌خاطر جنایت علیه بشریت توسط دژخیمان رژیم و محکومیت این جنایتها وجود دارد. موج محکومیتها باید به اقدامات مشخص منجر شود و دولتهای جهان به‌ویژه کشورهای اروپایی سفر رئیسی به این کشورها را ممنوع کنند.

استراون استیونسون درباره پیگرد رئیسی جلاد گفت: ما او را در هر کشوری تعقیب خواهیم کرد تا دستگیر شود او نباید مصونیت داشته باشد در فتوای خمینی گفته شده همه مجاهدین سر موضع اعدام شوند و رئیسی که از اعضای کلیدی هیأت مرگ بود مصمم بود این فتوا را اجرا کند. او و دیگر اعضای هیأت مرگ با محاکمه‌های کوتاه و با یک سؤال و جواب زندانیان سرموضع را اعدام می‌کردند. آنها حتی دختران نوجوان را هم اعدام کردند. بسیاری زندانیان که آنزمان در زندان بودند شاهد این جنایات بوده‌اند

طاهر بومدرا در سخنان خود در کنفرانس گلاسکو گفت: علاوه بر شکایت علیه رئیسی در اسکاتلند، ما روز ۲ ژوئیه ۲۰۲۱ اولین شکایت را بعد از جمع‌آوری اسناد کافی به پلیس انگلستان دادیم و تأکید می‌کنم که دیگر نباید منتظر ماند تا عاملان جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی و شکنجه و ناپدیدسازی هم‌چنان به جنایات خود ادامه دهند. جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی مشمول مرور زمان نمی‌شوند و عاملانش تحت تعقیب باقی خواهند ماند و این موضوع در مورد رئیسی هم صدق می‌کند.

در ادامه این کنفرانس احمد ابراهیمی و رضا فلاحی که هر کدام به‌مدت ده سال در زندانهای رژیم در اسارت به‌سر برده‌اند و هم‌چنین فرزانه مجیدی از بستگان شهیدان سرفراز دهه ۶۰ و سربداران ۶۷ مشاهدات خود را از جنایات جلادان رژیم از جمله آخوند جلاد ابراهیم رئیسی در جریان قتل‌عام ۶۷ و اعدام زندانیان سر موضع توسط هیئتهای مرگ در زندانهای مختلف را برای حاضران و خبرنگاران در صحنه بازگو کردند.

روی خط ایران ـ پیشروی جنبش دادخواهی و آثار جوشش خون سی‌هزار سربه‌دار ـ قسمت دوم

گفتگو با اکبر صمدی

مطالب مرتبط

تظاهرات علیه رژیم اعدام و قتل‌عام به‌مناسبت روز جهانی علیه اعدام ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

کنفرانس مطبوعاتی در انگلستان، برای اعلام شکایت در اسکاتلند علیه رئیسی جلاد