پیک ششم کرونا، ادعای واکسیناسیون گسترده ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ پیک ششم کرونا، ادعای واکسیناسیون گسترده ـ قسمت اول ـ ۲۵مهر۱۴۰۰

گفتگو با دکتر یوسف لسانی از ایتالیا

در راه بودن پیک ششم بیماری کرونا در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دکتر لسانی: قبل از اینکه یک ارزیابی ساده داشته باشیم در رابطه با خیزش موج ششم بیماری کرونا در ایران باید یک نکته اساسی را در نظر داشته باشیم. و آن این است که بر اساسی شیوه‌های علمی مانیتورینگ بیماری کرونا در یک شهر و یک کشور پس از ۲۰ ماه که از شروع این حمله ویروسی که دنیا را درگیر خودش کرده، به نتایج علمی و معتبری رسیده اند که اجرایی کردن آنها راه کنترل پاندومی کرونا را باز می‌کند و خارج شدن از این پاندمی را امکانپذیر می‌کند و جان میلیونها انسان را حفظ می‌کند.

اجرایی کردن پروتکلهای پیشگیرانه مبتلا شدن به ویروس کرونا قرنطینه کردن‌های مرحله‌ای با هزینه کردنهای مالی و خدماتی و کنترل تجمعات. هزینه‌ کردنهای مالی و درمانی در ساختارهای درمانی و بهداشتی. مرفه نگهداشتن کادرهای درمانی و پرستارها. تهیه لوازم و تجهیزات درمانی دارو و واکسن تا برسد به واکسیناسیون عمومی و رایگان همه شهروندان.

کشورهایی که این مراحل را اجرایی کردند و هزینه کردند پس از یکسال و نیم جدایی غم‌انگیز ما می‌بینیم که دوباره استادیومها بازگشایی می‌شود. سینماها موزه‌ها رستورانها و مدارس و بازارها و مراکز خرید بازگشایی می‌شود و روابط زندگی عمومی بین آدمها رفته رفته به جریان می‌افتد و همزیستی شادابی بین مردم برقرار می‌شود.

 اما در ایران عزیز ما می‌بینم که هیچکدام از اینها محقق نمی‌شود. البته عامدانه از طرف حکومت ضدبشری آخوندی و با مدیریت خود خامنه‌ای خلیفه ارتجاع محقق نمی‌شود. تا با بردن مردم به کوره کرونا برای حفظ حکومت ننگین خودش حتی برای یک روز بیشتر این مراحل را اجرایی نکرد.

او تماما دنبال این بود که این بیماری بیشتر در جامعه ایران شیوع پیدا کند. من یادم هست که در ابتدای پیک چهارم همین سیمای آزادی با برنامه‌های متفاوت و روشنگری علمی و مصاحبه با خیلی از پزشکان از کل دنیا پیک پنجم و ششم را هشدار می‌داد.

ویروس کرونا بعنوان یک موجود زنده در مراحل تکوین خودش را کپی سازی می‌کند و گاها اتفاق می‌افتد که کپی‌های جدید که همان ویروس جهش یافته است می‌تواند خیلی خطرناکتر از ویروس اولیه باشد.

طبیعی است که اگر اقدامات موثر در مقابل این بیماری صورت نگیرد گسترش و شیوع و تعداد جانباختگان از میلیونها می‌گذرد. در حالیکه وزیر بهداشت کابینه رئیسی از جشن پایان کرونا خبر می‌داد اما بسیاری از متخصصان و پزشکان با یک سال و نیم تجربه در بیمارستانها هشدار می‌دادند که پیک ششم در راه است.

جاییکه قرنطینه انجام نمی‌شود، واکسیناسیون انجام نمی‌شود آنجا می شود محل تاخ و تاز ویروس کرونا.

تیک تاک ـ سرآسیمگی رژیم در وحشت از خشم مردم ـ قسمت دوم

گفتگو با اسدالله مثنی

مطالب مرتبط

اعتراضات گسترده معلمان و فرهنگیان و ویژگی‌های آن ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

لاف و بلوف حکومتی در رابطه با واکسیناسیون