سالگرد درگذشت یاسر عرفات (ابوعمار) رهبر تاریخی ملت فلسطین

سالگرد درگذشت یاسر عرفات (ابوعمار) رهبر تاریخی ملت فلسطین

۲۱آبان یادآور فقدان رهبر تاریخی مردم فلسطین است.

یاسر عرفات، برای نزدیک به چهار دهه رهبری جنبش فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین را برعهده داشت، او رئیس دولت فلسطین از هنگام تشکیل در ۱۹۹۶، رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین از سال ۱۹۶۹ و رئیس و بنیانگذار جنبش فتح از سال ۱۹۵۶ تا هنگام درگذشت بود.

یاسر عرفات جنبش فلسطین را در میان تحولات سهمگین و تاریخی از جمله دو جنگ اعراب و اسرائیل، سالهای پر فراز و نشیب استقرار در اردن، لبنان و تونس تا انتفاضه و قیام مردم فلسطین در سالهای پایانی دهه ۸۰میلادی و دهه ۹۰ و تا تشکیل دولت فلسطین در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه رهبری نمود.

پایداری یاسر عرفات که با قبول دردها و رنجهای رهبری یک خلق رنجدیده طی ۴دهه، چه در جنگ و چه در صلح پرچم آرمان ملتش را برافراشته نگاه داشت، فراتر از فلسطین و آرمان جنبش آزادیبخش فلسطین، عرفات را تبدیل به منبع الهامی در سراسر جهان برای جنبش‌های آزادی خواهانه نمود. از همین رو عرفات پیوسته مورد دشمنی دو دیکتاتوری شاه و شیخ در ایران قرار داشت.

 مسعود رجوی:  

آخوندهای حاکم بر ایران خودوشون بزرگترین عامل تضعیف جنبش فلسطین و آرمان فلسطین بودند و هستند.

علیه صلح و منافع ملت فلسطین البته دعاویشون همه جا داخل ایران یا خارج ایران پرده‌پوشی می‌کنند تحت نام اسلام در عراق هم هم‌چنین انقلاب اسلامی در عراق ، در حوزه خلیج‌فارس هم‌چنین در آسیای میانه هم هم‌چنین.

اما حرف فلسطینی ها، آخرین بار که در همین جا من دیدار داشتم با ابوعمار با عرفات تصریح می‌کرد که در صورتی که رژیم در ایران عوض بشه و جمله خودش رو می گم مجاهدین یا مقاومت ایران روی کار بیاد این بالاترین کمک بالاترین مدد به مردم آرمان و جنبش فلسطینه به‌دلیل ساده‌ای همیشه رژیم خمینی از لحاظ تعادل و آرایش عینی قوا در کفه مقابل فلسطینیها بوده.

چه در روابط پنهانیش و گرفتن اسلحه چه در عرصه منطقه‌یی و بین‌المللی این را هم همه می دونند البته باز هم تحت نام اسلام.

به‌دنبال پیروزی انقلاب ضدسلطنتی مردم ایران، عرفات در سفری به تهران با پدر طالقانی و مسعود رجوی دیدار کرد. از آن هنگام یاسر عرفات بارها و بارها مقاومت مردم ایران و مبارزه مجاهدین برای خلاصی از چنگال دیکتاتوری و تروریسم مذهبی حاکم بر ایران را مورد حمایت قرار داد.

(نشریهٔ ۵۸ ـ ۱۷اردیبهشت۱۳۵۹)

از جمله در مصاحبه‌یی که روزنامهٔ کیهان ۱۶اردیبهشت ۱۳۵۹درج شده است، یاسر عرفات در پاسخ به‌سؤال «خبرنگار اعزامی کیهان به‌کشورهای عربی» که پرسید: «دعوت شما از عضو کادر رهبری مجاهدین خلق آیا هم‌چنان به‌قوت خود باقی است؟ گفت: هر زمان که آقای مسعود رجوی به سرزمین ما بیایند، قدم ایشان بر روی چشم ماست. با تمام علائق برادری دعوت خود را تجدید می‌کنیم و هر زمان ایشان بیایند آمادهٴ پذیرایی از ایشان هستیم. عرفات در پایان از خبرنگار کیهان خواست تا سلامهای ویژهٔ وی به‌رجوی ابلاغ شود».

پس از عزیمت رهبری مقاومت ایران از فرانسه به عراق برای تشکیل ارتش آزادیبخش ملی ایران، عرفات و مسعود رجوی بار دیگر در بغداد دیدار و گفتگو کردند که به‌شدت خشم‌وکین خمینی و ارگانهای تبلیغاتی‌اش را برانگیخت.

یاسر عرفات ـ مسعود رجوی ـ بغداد ۱۱ تیر ۱۳۶۵

او در دیداری با رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در ۱۵ خرداد ۱۳۷۵ گفت: ما با مجاهـدین خلق روابـط دیرینـه‌یی داریم که به دوران شـاه و قبل از انقلاب ایـران برمی‌گردد. یاسرعرفات در این دیدار ضمن محکوم کردن دخالت‌های حکومت آخوندی در فلسطین بهترین سلامهای خود را برای مسعود رجوی مسئول شورای ملی مقاومت ایران فرستاد.

مصاحبه مسعود رجوی با مجُله عربی الدستور

نشریه مجاهد شماره ۱۴۵ـ ۱۱ فروردین ۱۳۶۲

سؤال الدستور: می‌خواهم از متحدان شما و به‌خصوص روابط شما با مقاومت فلسطین که در ابتدا روابطی با رژیم خمینی برقرار کرد و بعد عقب‌نشینی کرد، بپرسم، و در مورد این‌که روابط شما با مقاومت فلسطین بکجا رسیده است؟

 مسعود رجوی:

شاید به یاد داشته باشید که آقای هانی الحسن زمانی در اینجا نزد من آمد، و درخواست نمود تا بدیدن آقای یاسر عرفات در بیروت بروم، زیرا وی می‌داند که متحد استراتژیکی آنان چه کسی است. هم‌چنین وقتی این بار، با آقای هانی الحسن دیدار کردم تفاهم کامل بین ما حاکم بود. از طرف دیگر، خمینی تلاش می‌کند که برعلیه رهبران سازمان آزادیبخش فلسطین و به‌خصوص یاسر عرفات توطئه‌چینی کند. روزنامه‌های رسمی ایران عرفات را خائن نامیده‌اند و از فلسطینیها خواسته‌اند که به زیر رهبریت خمینی بیایند مطمئناً امروز دیگر هیچکس فریب شعار خمینی را در مورد فلسطین نمی‌خورد. اگر از من بپرسید که موضع مقاومت فلسطین در قبال خمینی چیست، اعتقاد دارم که اگر قلب رهبریت سازمان آزادیبخش فلسطین را باز کنید چیزی جز نفرت و کینه نسبت به خمینی، نمی‌بینید. هم‌چنین فکر می‌کنم که همهٔ ما امروز با ماهیت واقعی خمینی آشنا هستیم. به‌خصوص نقش او را در تراژدی لبنان می‌شناسیم، بهمین دلیل بین من و هانی‌الحسن درباره‌ی وصول به صلح عادلانه در منطقه موافقت کامل وجود داشت.

یاسر عرفات رهبر فقید فلسطین، در سن ۷۵سالگی در یازدهم نوامبر ۲۰۰۴، ۲۱آبان ۱۳۸۳ در آخرین روزهای رمضان در بیمارستان نظامی پریسی محل درمانش در منطقه کلامار پاریس دیده از جهان فروبست و در آرمان آزادی ملتش جاودانه شد.

‌به‌دنبال درگذشت یاسر عرفات، خانم مریم رجوی، ضمن اعلام سه روز عزای عمومی از جانب مردم و مقاومت ایران، ابوعمار را «سمبل ۵۰سال مبارزه، آرمان و آلام فلسطینیان و یار بزرگ مجاهدان و مقاومت ایران» توصیف کرد.

مریم رجوی گفت: مقاومت ایران، یک دوست بزرگ و مردم فلسطین و منطقه و جهان یک رهبر شایسته و یک قهرمان صلح را از دست دادند. به‌رغم توطئه‌ها و اهانتهای رژیم آخوندی علیه ابوعمار، اشکها و فریادهای مادران ، پدران، جوانان و کودکان فلسطینی در فراق او، چشم جهانیان را خیره کرد و نشان داد که ابوعمار در قلب فلسطین جاودانه است.

پیکر یاسر عرفات، رهبر تاریخی مردم و انقلاب فلسطین، در روز جمعه ۲۲آبان ۱۳۸۳، مصادف با ۲۸رمضان سال ۱۴۲۵، در مقر دولت فلسطین در رام‌الله، در سالنی که عرفات در آن نماز می‌خواند به‌خاک سپرده شد. صدهاهزار تن از فلسطینی‌های ساکن کرانهٴ غربی رهبر تاریخی خود را تشییع کردند.

همزمان با خاکسپاری یاسر عرفات، در رام‌الله, رزمندگان ارتش آزادی در اشرف نیز با برگزاری مراسمی خاطره عرفات را گرامی داشتند و یابود او در قطعه مروارید محل دفن شهیدان ارتش آزادی را گلباران کردند.

دعوت به لبنان برای دیدار و گفتگو

نشریه مجاهد ـ ۲۳مهر ۱۳۵۸

بسم الله الرحمان الرحیم

سازمان آزادیبخش فلسطین

تهران

دوم سپتامبر ۱۹۷۹ (۱۱شهریور ۱۳۵۸ )

برادر مسعود رجوی عضو رهبری مجاهدین خلق

با درودهای انقلابی

از برادر ابوعمار تلگرامی مبنی بر دعوت شما و هیأت نمایندگی رهبری مجاهدین خلق برای دیدار از لبنان و اطلاع از اوضاع آنجا و انجام مباحثات درباره وضعیت به شکل عام دریافت کردم. من در انتظار مشورت برای تعیین وقت مناسب هستم و خدا شما را حفظ کند.

این انقلابی است تا پیروزی

هانی الحسن نماینده انقلاب فلسطین

-دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین

مسعود رجوی ـ هانی الحسن فرستاده ویژه عرفات

پاریس ـ اورسوراواز ـ ۹شهریور۱۳۶۰

دیدار با فرستادهٔ مسئول شورای ملی مقاومت و دعوت به غزه

نشریه ایران زمین - ۱۳ بهمن ۱۳۷۳

فرستاده مسئول شورای ملی مقاومت با عرفات دیدار کرد.

رئیس دولت فلسطین اظهار امیدواری کرد که دفتر رسمی نـمایندگی مقاومت ایران در شهر غزه گشایش یابد.

روز پنجشنبه ۶بهمن، دکتر علاالدین توران، فرستاده آقای مسعود رجوی، مسئول شورای ملی مقاومت ایران، با آقای یاسر عرفات، رئیس دولت فلسطین، در پایتخت اردن دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار، سلامهای آقای رجوی همراه با بهترین آرزوهای مردم و مقاومت ایران برای خوشبختی مردم فلسطین به آقای عرفات رسانده شد و ایشان در جریان پیشرفتهای مقاومت ایران و اوضاع وخیم درونی و بیرونی آخوندهای حاکم بر ایران قرار گرفت.

آقای عرفات ضمن تحسین مواضع بر حق مسئول شورای ملی مقاومت درباره صلح منطقه‌یی و محکوم نمودن مداخله‌جویی و مواضع ریاکارانه آخوندهای حاکم بر ایران، مواضع و دست‌آوردهای مقاومت ایران را در شرایط بسیار دشوار منطقه‌یی و بین‌المللی کنونی مورد ستایش قرار داد و با تأکید بر توانمندی و سخت‌کوشی آقای رجوی در عبور از شرایط سخت، نسبت به موفقیت و پیروزمندی مردم ایران در نیل به هدفهای آزادیخواهانه خود ابراز اطمینان کرد.

رئیس دولت فلسطین اظهار امیدواری کرد که دفتر رسمی نمایندگی مقاومت ایران در شهر غزه، مرکز دولت خودمختار فلسطین، گشایش یابد و خطاب به آقای رجوی افزود: بدین وسیله «از شما دعوت می‌کنیم رسماً در خانه ما حضور یابید».

جمال عبدالناصر ـ یاسر عرفات

سیف فلیشهر فی الدنیا

شمشیری در جهان باید از نیام برآورد

ولتصدع أبواب تصدع

دروازه‌های بسته را باید گشود

سیف فلیشهر فی الدنیا

شمشیری در جهان باید از نیام برآورد

ولتصدع أبواب تصدع

دروازه‌های بسته را باید گشود

الآن الآن ولیس غدا

همین امروز، و نه فردا

أجراس العوده فلتقرع

زنگهای بازگشت باید به صدا در آیند

الآن الآن ولیس غدا

همین امروز، و نه فردا

أجراس العوده فلتقرع

زنگهای بازگشت باید به صدا در آیند

الآن الآن ولیس غدًا

همین امروز، و نه فردا

سندک ندک الأسوارا

دیوارها را درهم‌خواهیم کوفت

نستلهم ذاک الغار

از آن غار الهام می‌گیریم

ونعید الی الدار الدارا

و به خانه برخواهیم گشت

نصحو بالنار العار

با آتش ننگهای سازش را خواهیم زدود

فلتصدع

شکافته باد

فلتصدع

شکافته باد

أبواق

بوقهایی

أجراس

زنگهایی

تقرع

که به صدا در می‌آیند

قد جن دم الأحرار

خون آزادگان فوران کرد

مطالب مرتبط

زادروز یاسر عرفات رهبر فقید مردم فلسطین - در گذر زمان – نیمه اول شهریورماه

با رهبر تاریخی انقلاب فلسطین «ابوعمار»

لطفا به اشتراک بگذارید: