استمرار اعتراضات کشاورزان اصفهان و علل آن ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ استمرار اعتراضات کشاورزان اصفهان و علل آن ـ قسمت اول ـ ۲۴آبان۱۴۰۰

گفتگو با یاسر جهان‌نژادی

امروز دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰، مردم معترض اصفهان به همراه کشاورزان این شهرستان، در هشتمین روز اعتراض، تجمع بزرگی را در بستر زاینده‌رود برپا کردند.

این تجمعات در اعتراض به عدم تخصیص حق‌آبه کشاورزی و خشکیدگی زاینده‌رود، از روز دوشنبه ١٧ آبان ماه به صورت شبانه روزی آغاز شده است.

لازم به ذکر است تاکنون هیچ گونه اقدامی در جهت تحقق مطالبات این معترضان انجام نگرفته است.

اعتراض کشاورزان اصفهان تمامی اشکال اعتراض را در خود داشته است و یک خیزش کامل است. این یک تحصن شبانه‌روزی کشاورزان در بستر خشک زاینده رود نزدیک پل خواجوی اصفهان.

این یک خواسته چند ساله کشاورزان است. در ۴ شهریور در مقابل دفتر یک نماینده مجلس و در ۹ مهرماه یک تجمع داشتند که در آن اعتراض کردند که حق‌آبه آنها برای فولاد مبارکه اصفهان می‌رود.

در ۳ آبان جلوی جهاد کشاورزی رژیم تجمع داشتند و نیروی انتظامی هم با آنها برخورد کرد. مجددا در ۱۷ آبان مقابل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تجمع کرده و تظاهرات کردند. چون صدا و سیمای رژیم شبکه اصفهان هیچ انعکاسی به این تظاهرات نداده بود روز ۱۸ آبان کشاورزان رفتند جلوی صدا و سیمای رژیم شبکه اصفهان و آنجا تجمع اعتراضی برگزار کردند.

جمعه ۲۱ آبان این تظاهرات اوج تازه‌ای گرفت و شعارها خیلی رادیکال شد و شعار می‌دادند وای اگر کشاورز حکم جهادم دهد. رژیم وقعی به این اعتراض نگذاشت و روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان این تظاهرات هم در شعارها و هم در تعداد جمعیت از یک مرحله کیفی عبور کرد و آنجا به رئیسی اخطار کردند که این آخرین اخطار است.

کشاورزان شعار می‌دادند حق‌آبه را می‌گیریم حتی اگر بمیریم. امشب هم این تحصن ادامه دارد و این تنها راه آنهاست و دعا می‌کنند که این رژیم سرنگون شود.

مشکل کشاورزان الان حق‌آبه است بخصوص اینکه الان زمان کشت پاییزه می‌باشد. زندگی و درآمد آنها در یکسال و یکسال و نیم آینده به این آب بستگی دارد. رژیم از یک طرف تهدید می‌کند و از طرف دیگر وعده‌های دروغین می‌دهد.

مقامات محلی آمدند و باید و شاید کردند مانند رئیسی. ولی شرکت آب منطقه‌ای آب پاکی روی دست آنها ریخت و گفت که آب پشت سد نداریم. الان ۱۸۰میلیون لیتر طبق قراردادی که کشاورزان با شرکت آب منطقه‌ای بسته‌اند، به کشاورزان تحویل نشده است. 

رژیم می‌گوید که آب پشت سد زاینده رود کم است ولی آب را پشت سدهای قبل از آن ذخیره کرده برای مصارفی که خودش در نظر گرفته است و اینرا کشاورزان می‌دانند و لذا روی خواسته خود مصر هستند.

روی خط ایران ـ افزایش قیمت مسکن و محروم شدن اقشار بیشتری از داشتن مسکن ـ قسمت دوم

گفتگو با مهندس محمود ناقلی از ایتالیا

مطالب مرتبط

فرآیند محکومیت رژیم آخوندی در مجمع عمومی سازمان ملل ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

تداوم تجمع اعتراضی کشاورزان و مردم اصفهان، کارگران شرکت موتورسازان تراکتورسازی تبریز و کارگران معادن زغال سنگ و زغالشویی زرند