مقابله با سانسور اینترنتی در ایران ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ مقابله با سانسور اینترنتی در ایران ـ قسمت اول ـ ۱۴آذر۱۴۰۰

گفتگو با سیما یزدانی از آمریکا

تفاوت بستن اینترنت یک منطقه در قیام اصفهان با بستن اینترنت کل ایران چیست؟

سیما یزدانی: اگر یک زنجیره در نظر بگیریم در نقطه‌ای که یک موبایل دست ماست که پیامی از موبایل به آنتنهای موبایل وصل می‌شود و از آنجا به سیستمهای پشت می‌رود که به آن اصطلاحا ستون فقرات اینترنت گفته می‌شود. تقریبا ۷ زنجیره وجود دارد.

هر کدام از این زنجیره ها به هر کس یا سازمانی که بخواهد سانسور کند این فرصت را میدهد تا بلوک کند. کاربران باید از هر کدام از این زنجیره‌ها آگاه باشند. زمانیکه ما فکر می‌کنیم که سانسور اعمال شده را دور بزنیم باید به هر کدام از این زنجیره‌ها فکر کنیم.

مثلا اگر درب خانه‌ای را قفل کنید ولی پنجره‌ای باز باشد مانند این است که صد روی صد امنیت ندارد. بنابر این خیلی مهم است که این مراحل را بدانیم و تصورمان اعتماد صفر می‌شود یعنی اینکه در تمامی این مراحل ممکن است دخالت باشد یا بلوک باشد.

مثلا شما می‌خواهید به یک وب سایت مراجعه کنید. اسم وب سایت به یک آدرس اینترنتی ترجمه می‌شود. اینها می‌توانند هم اسم را بلوک کنند و هم آدرس آنرا. موبایلها در این مواقع محل خودش را به گیرنده اطلاع می‌دهد زیرا می‌خواهد که با آن در ارتباط باشد.

بر اساس این زمانیکه تعدادی از موبایلها در یک نقطه یا منطقه هستند می‌توانند این محل را در نظر گرفته و آنها را بلوک کنند. البته آنها این کار را نمی‌توانند این کار را برای طولانی مدت انجام دهند زیرا این به قطع ارتباطات شغلی منجر می‌شود که به نارضایتی مردم دامن می‌زند.

 البته در مدت کوتاه می‌توانند اختلال کنند. این مسئله‌ای که در اصفهان اتفاق افتاد در نقاط دیگر دنیا هم بوده است. دشمنان اینترنت که خامنه‌ای و رژیم ایران جز بالاترین دشمنان اینترنت لیست شده‌اند، این کار را انجام می‌دهند. البته راهکارهای آن هم مشخص است و آنرا در دسترس کاربران اینترنت گذاشته شده است.

تیک تاک ـ علل بالا رفتن نرخ دلار و پیامدهای آن ـ قسمت دوم

گفتگو با اسدالله مثنی

مطالب مرتبط

خشک شدن دریاچه ارومیه و پدید آمدن شوره زارها ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

بن‌بست سانسور و فیلترینگ فضای مجازی