عمق استراتژیک نظام بحرانی بر بحرانهای رژیم ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ عمق استراتژیک نظام بحرانی بر بحرانهای رژیم ـ قسمت اول ـ ۱۵آذر۱۴۰۰

گفتگو با احمد افشار

از اکتبر سال۲۰۱۹ قیام مردم عراق شکل گرفت. قیامی که با هر فراز و نشیبی به‌پیش رفته و نامشروع بودن جریانهای وابسته به رژیم در عراق را به ثبت رسانده. چند ماه پس از آغاز قیام مردم عراق قاسم سلیمانی و مزدور ابومهدی مهندس به‌هلاکت رسیدند.

تنش و چنددستگی در میان مزدوران عراقی رژیم آخوندی بالا گرفت و هم‌چنان ادامه دارد. در انتخابات پارلمانی عراق جریانهای وابسته به رژیم آخوندی یک‌سوم کرسی‌هایشان را از دست دادند. تلاش رژیم برای باز کردن راه بازگشت به بن‌بست رسید. روز یکشنبه، مزدوران رژیم با ۳پهپاد منزل نخست‌وزیر فعلی عراق را هدف قرار دادند.

عملیات تروریستی ناموفق بود و نخست‌وزیر عراق با جراحتی سطحی از این ترور جان سالم به‌در برد. تمام مراجع بین‌المللی و دولتها این عمل تروریستی را محکوم کردند. رژیم در وحشت از عاقبت کارش به یاوه‌گویی پرداخت.

هانی زاده، کارشناس مسائل منطقه‌یی رژیم با سرخوردگی از پیامدهای انتخابات اخیر عراق، دربارهٔ وضعیت احزاب وابسته به رژیم گفت: اختلاف این احزاب بر سر نتایج انتخابات می‌تواند بدل به یک نزاع حزبی عمیق شود. بهم ریختگی در وضعیت کنونی و تقابل احزاب با یکدیگر به جایی رسیده که آنها به‌طور علنی یکدیگر را تهدید می‌کنند. تقابل میان جریانهای شیعه عراق به‌زودی وارد فاز خطرناک‌تری خواهد شد و می‌تواند به فروپاشی ساختار سیاسی عراق بیانجامد.

این کارشناس حکومتی با نگرانی گفت: توجه داشته باشید که مقتدی صدر (برندهٔ انتخابات عراق) و طیف منتسب به او، یک بازی خطرناک را شروع کرده‌اند و به‌دنبال خلع‌سلاح حشدالشعبی هستند

تیک تاک ـ چشم انداز مذاکرات برجام ـ قسمت دوم

گفتگو با میثم ناهید

مطالب مرتبط

مقابله با سانسور اینترنتی در ایران ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

سرخوردگی کارشناس مسائل منطقه‌یی رژیم از تحولات اخیر عراق