همبستگی و همدلی با مردم معترض اصفهان ـ ری‌توئیت ـ یک قدم تا آزادی

نگاهی به بازتاب همبستگی و همدلی با مردم معترض اصفهان در توئیتر ـ ۱۶آذر۱۴۰۰

شلیک گزمه‌های هار خامنه‌ای به‌سوی قیام‌آفرینان اصفهانی، با این هدف صورت گرفت که اندیشهٔ قیام و اعتراض را در نهاد زاینده‌رود بخشکاند و از جاری شدن روح عصیانی این رود تفته‌جان در جغرافیای ایران جلوگیری نماید.

به یک روز نکشید که این سرکوب نتیجهٔ معکوس داد. چشمان تخلیهٔ شدهٔ آن کودک اصفهانی و نیز چهره‌های مظلومانهٔ کشاورزان سال‌خورده و محروم اصفهانی با نشانه‌های زخم ساچمه بر آن، در شبکه‌های اجتماعی وایرال شد.

مشخص گردید که گزمگان شقاوت پیشهٔ خامنه‌ای به عمد سر قیام‌کنندگان را نشانه رفته‌اند. در این میان، حساس‌ترین عضو آسیب‌دیده، چشمان بی‌حفاظ بود. این چشم‌ها به نمادی از مظلومیت مردم اصفهان و در نقطهٔ مقابل به علامتی از سنگدلی و سبعیت خامنه‌ای و خامنه‌ای‌پرستان تبدیل شد.

دیری نکشید مادران دادخواه آبان با یک چشم پانسمان‌شده به پیشتیبانی از قیام اصفهان و مجروجان آن پرداختند. آنها در پیامی گفتند: «فرزندان مجروح اصفهان همانند فرزندان ما هستند و اجازه نمی‌دهیم خبر رنج آنها دفن شود»...

همبستگی این مادران با قیام‌آفرینان اصفهانی رسمی را بنیان گذاشت که باید به آن «همبستگی چشم‌ها» گفت. این رسم به‌سرعت در بین مردم تکثیر شد. در عکس‌ها، فیلم‌ها، نقاشی‌ها و طرح‌ها طنین انداخت و هم‌چنان به‌عنوان یک سمبل و نشانه در حال جا باز کردن در نهاد شورش‌ورز مردم ایران است.

پانسمان یک چشم یا گذاشتن کف دست بر روی یکی از چشمان و پوشاندن آن.

فرهنگیان آزاده نیز در خیزش سراسری خود در روز ۱۱آذر در همبستگی با اصفهان قهرمان به‌طور نمادین چشم‌های خود را بسته بودند.

مطالب مرتبط

بازتاب فرو ریختن اقتدار پوشالی آخوندها در اصفهان ـ ری‌توئیت ـ یک قدم تا آزادی

نمای روز ـ قیام اصفهان، آغاز پایان خامنه‌ای