روزنامه حکومتی مستقل ـ اگر وقفه در فشارهای اقتصادی رخ ندهد، امکان تکرار حوادث آبان ۹۸ دور از ذهن نیست ـ در یک نگاه

در یک نگاه ـ روزنامه حکومتی مستقل ـ اگر وقفه در فشارهای اقتصادی رخ ندهد، امکان تکرار حوادث آبان ۹۸ دور از ذهن نیست ـ ۱۷آذر۱۴۰۰

روزنامه حکومتی مستقل تحت عنوان «چشم اندازهای ما» با اشاره به بحران های عمیق اجتماعی و فقر، نسبت به  تکرار «‌ حوادث آبان ۹۸ » هشدار داد و نوشت: «قرار گرفتن در وضعیت سخت و اسفناک تورمی، طی ۴ سال اخیر و عدم تلاش برای رفع این عامل، موجب شده بخش عمده جامعه در فقر شدید قرار بگیرد. جوانان ایران تحت شدیدترین بحران‌های مالی قرار دارند»

این روزنامه حکومتی در ادامه میافزاید : « عدم حصول توافق در ماه‌های آتی، موجب نزدیک شدن کشور به فروپاشی اجتماعی و سپس سرایت این بحران به عرصه اقتصادی خواهد شد.   اگر این اتفاق، یعنی وقفه در فشارهای اقتصادی، رخ ندهد امکان تکرار حوادث آبان ۹۸ دور از ذهن نیست«

جو بایدن: حضور نیروهای نظامی آمریکا در عربستان برای مقابله با اقدامات خصمانه رژیم ایران است.

رئیس جمهور آمریکا؛ روز سه شنبه ۱۶ آذر در نامه ای به کنگره این کشور، پیرامون وضعیت استقرار نیروهای نظامی در عربستان اعلام کرد: « نیروهای مسلح ایالات متحده در عربستان مستقر شده‌اند تا از نیروها و منافع ایالات متحده در منطقه، در برابر اقدام خصمانه رژیم ایران و گروه‌های مورد حمایت این کشور محافظت کنند.»

بایدن در نامه به کنگره همچنین نوشت : « همانطور که در ژوئن ۲۰۲۱ گزارش شد، من دستور حملات هدفمندی را علیه تأسیسات در دو مکان در سوریه و یک مکان در عراق در نزدیکی مرز عراق و سوریه صادر کردم. این تأسیسات توسط گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران که در مجموعه‌ای از حملات علیه پرسنل و تأسیسات ایالات متحده در عراق شرکت داشتند، استفاده می‌شد.»

مصادره محموله های نفتی و تسلیحاتی رژیم ایران توسط آمریکا

وزرات دادگستری آمریکا روز سه شنبه ۱۶ آذر طی بیانیه ای از مصادره دو محموله بزرگ تسلیحات سپاه پاسداران رژیم ایران و چهار محموله نفتی این رژیم خبر داد.
بر اساس بیانیه وزرات دادگستری آمریکا، محموله های تسلیحات توقیف شده شامل ۱۷۱ موشک زمین به هوا و هشت موشک ضد تانک بود.

بیانیه وزرات دادگستری آمریکا همچنین تاکید میکند که محموله چهار نفتکش با پرچم‌های خارجی، حامل یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت در حال حرکت به سمت ونزوئلا که توسط نیروی دریایی آمریکا توقیف شده بود، را مصادره کرده است.

پیشتر «متیو اولسن» دستیار دادستان کل آمریکا  در امور امنیت ملی نیز در این زمینه گفته بود که  اقدامات آمریکا در این دو مورد «ضربه مهلکی به رژیم  ایران و شبکه‌های جنایتکار حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» وارد می‌کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده با اشاره به «خطر» ایران در منطقه گفت: ایالات متحده فارغ از مذاکرات هسته‌ای وین، آماده اقدام علیه نیروهای نیابتی ایران در منطقه است.

سالیوان، در نشست مطبوعاتی کاخ سفید گفت: « جو بایدن در پاسخ به حمله گروه‌های نیابتی ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق، دوبار دستور اقدام نظامی مستقیم علیه شبه‌نظامیان وابسته به تهران را صادر کرده است.»

سالیوان در این نشست مطبوعاتی به تماس جو بایدن و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با موضوع ایران اشاره کرد و آن‌را «خوب و سازنده» خواند.

مطالب مرتبط

بایدن ـ حضور نیروهای نظامی آمریکا در عربستان به‌خاطر مقابله با اقدامات خصمانة رژیم ایران و گروه‌های نیابتی آن است ـ دریک نگاه

خشم و نارضایتی در لابلای شکافهای عمیق جامعه - مروری بر رسانه‌ها