بحران بی‌راه‌حلی حاکمیت یک دست ـ قضاوت با شما

قضاوت با شما ـ بحران بی‌راه‌حلی حاکمیت یک دست ـ ۲۴آذر۱۴۰۰

نگاهی به دولت جوان حزب‌اللهی مورد نظر خامنه‌ای

رئیسی جلاد در ادامهٔ نمایش‌های مسخره‌اش تحت عنوان «سفرهای استانی» به شهرستان یاسوج و استان کهگیلویه و بویر احمد رفت. در حالیکه هدف از این نمایش‌ها فریب مردم و فرونشاندن ولو موقتی خشم عظیم اجتماعی است، اما در همان صحنه‌های از قبل آماده‌سازی شده، وقتی خودروی جلاد به منطقهٔ تنگ سرخ بویراحمد رسید، مردم عاصی راه خودرو را سد کردند.

وضعیت آنچنان بود که رسانه‌های حکومتی مجبور شدند با سانسور تصاویر و تلاش برای کوچک کردن حادثه، گزارش دهند: «مردم خشمگین، عصبانی و نگران سد راه خودرو حامل رئیسی شدند. مردم بسیار خشمگین و ناآرام بودند!».

در سفر درمانی‌های رئیسی جلاد به ایلام و طبس هم درست همین اتفاق افتاد و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی توسط خود مردم، حاکی از فوران نفرت و خشم علیه رئیس‌جمهور نظام غارت و چپاول بود.

اینها نمودهایی است هم از به‌تنگ آمدن مردم از فشارهای خردکنندهٔ اقتصادی و معیشتی و هم از رنگ باختن رعب و اختناق و دیکتاتوری در کورهٔ فقر و گرانی. در پایان دوران آخوند روحانی که گرانی بیداد می‌کرد و رئیسی جلاد وعدهٔ بهبود وضعیت معیشت و چرخش چرخهای اقتصاد می‌داد! البته هیچ‌گاه و مطلقاً هیچ‌گاه نگفت چطور و با چه ساز و کاری!

اکنون طی حدود دو ماه که از آمدن او می‌گذرد، نرخ تورم تنها در شهریورماه، آن هم با آمارهای کوچک شدهٔ رژیم، با افزایش ۳درصدی نسبت به ماه قبل، به ۴۵ و ۸دهم درصد رسیده است. تعداد بیکاران کشور نسبت به تابستان۹۹ بیش از یک میلیون و ۳۱۰هزار نفر بیشتر شده؛ گرانی چنان است که متوسط هزینهٔ سالانهٔ یک خانوار از ۴۰میلیون تومان در سال۹۷ به بیش از ۶۳میلیون تومان در سال جاری رسیده؛ دستمزد کارگران (تازه اگر حقوقشان را بدهند) تنها کفاف ۳۰درصد مخارج حداقلی زندگی یک خانوار را می‌دهند؛ قیمت یک عدد تخم‌مرغ به ۲هزار تومان رسیده و نرخ گوشت قرمز، بر اساس آمارهای رسمی، در یک دههٔ گذشته ۱۲برابر گران‌تر شده است. وضعیت طوری شده که رسانه‌های رژیم هم اعتراف می‌کنند: «امنیت غذایی مردم در خطر است!» 

مطالب مرتبط

کارنامه رئیسی نمره‌ دولت صد روزه ـ قضاوت با شما

نظام ولایت؛ فاجعهٔ اقتصادی؛ بحران بی‌راه‌حلی!