وعده بازگرداندن ایرانیان یا تله و دام برای آنها ـ قضاوت با شما

قضاوت با شما ـ وعده بازگرداندن ایرانیان یا تله و دام برای آنها ـ ۱۷دی۱۴۰۰

نگاهی به ادعای اخیر آخوند جلاد رئیسی

بنا بر گزارشها عادل کیانپور در مرداد۱۳۹۹ از مرز زمینی اقلیم کردستان به ایران برگشته اما در جا دستگیر و به اطلاعات پیرانشهر منتقل و به اتهام عضویت در جمعیتهای معارض نظام بازجویی اما بعداً تبرئه و آزاد شده بود.

در مرحله بعد عادل کیانپور در اهواز دستگیر و ۲ماه برای اعترافات اجباری زیر شکنجه و ۵ماه ممنوع‌الملاقات بوده است. اتهامات او «تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به سود گروه‌های مخالف، تشویش اذهان عمومی به قصد برهم زدن امنیت ملی و حمل و نگهداری ۲قبضه سلاح جنگی» بود و سرانجام پس از بازجوییها به ۳سال حبس محکوم و به زندان شیبان اهواز منتقل شد.

بعد از یک سال برایش وثیقه‌ای ۲میلیارد و ۲۵۰میلیون تومانی تعیین کرده بودند تا به‌طور موقت از زندان آزاد شود اما خانواده‌اش توان تأمین چنین وثیقه‌ای را نداشتند. متعاقباً او در زندان به کرونا مبتلا می‌شود.

وی در یک کلیپ صوتی که از زندان داده گفته است: آقای اژه‌ای گفتید هر کس خارج کشور است برگردد ما کمک می‌کنیم به زندگی بازگردد. منظورتان از زندگی، زندگی در زندان بود؟ این‌گونه رفتارها را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم».

عادل در یک فایل صوتی دیگر درباره اعتصاب‌غذای خود گفته است: «من عادل کیانپور زندانی سیاسی در راستای اهداف منشور حقوق‌بشر، در برابر ظلم حاکم بر ما، به‌نام کشور و ملت و در راه عدالت، اعتصاب‌غذای خود را به‌صورت رسمی در تاریخ ۴دی شروع کرده و به تمام مردم و سازمانهای حقوق‌بشری اعلام می‌نمایم».

مقاومت ایران مسئولیت جان‌باختن عادل کیانپور را تماماً برعهده قضاییه جلادان می‌داند و این جنایت ضدانسانی به‌ویژه ممانعت از معالجه و مداوا و آزاد کردن در زمان ابتلا به کرونا را محکوم می‌کند.

مقاومت ایران هم‌چنین به‌خاطر تشکیل دادن یک پرونده بسیار مبهم و مغشوش در بارهٔ این زندانی سیاسی، از گزارشگر ویژهٔ ملل متحد در بارهٔ نقض حقوق‌بشر در ایران خواهان تحقیق در بارهٔ پرونده عادل کیانپور از ابتدای ورود او به ایران از اقلیم کردستان عراق در مرداد ۱۳۹۹ تا زمان دستگیری مجدد در اهواز و مخصوصاً نحوه جان سپردن در زندان شیبان و انتشار نتایج تحقیقات برای اطلاع افکار عمومی است.

مطالب مرتبط

آفت ولایت فقیه در محصولات کشاورزی ـ قضاوت با شما

جان باختن زندانی سیاسی عادل کیانپور در زندان شیبان اهواز