عضو مجلس ارتجاع ـ‌ با حذف ارز ترجیحی گوشت برای همیشه از سفره مردم حذف می‌شود ـ دریک نگاه

در یک نگاه ـ سعیدی عضو مجلس ارتجاع: با حذف ارز ترجیحی گوشت برای همیشه از سفره مردم حذف می‌شود ـ ۲۲دی۱۴۰۰

سعیدی عضو مجلس ارتجاع: با حذف ارز ترجیحی، قیمت مرغ به کیلویی بالای ۶۰هزار تومان، و تخم‌مرغ به شانه‌ای بالای ۹۰هزار تومان می‌رسد. گوشت هم برای همیشه از سفره مردم حذف می‌شود.

محمدحسین فرهنگی عضو مجلس ارتجاع از تبریز: تزریق سالانه هزار میلیارد تومان برای ساخت مسکن در بودجه محقق نشده است.

اعتراض آرژانتین به حضور پاسدار محسن رضایی درمراسم دولت نیکاراگوئه. رضایی به‌علت دست داشتن در انفجار خونین تروریستی ۱۹۹۴در آرژانتین، تحت تعقیب اینترپل است.

برای سومین روز متوالی آلودگی هوای تهران در۱۸ ایستگاه در وضعیت قرمز قرار گرفت.

گران شدن بنزین

عزت‌الله یوسفیان ملا عضو سابق مجلس ارتجاع در وحشت از خیزش‌های اجتماعی گفت: معلوم نیست با چه جرأتی الآن یک‌مرتبه می‌گویند که می‌خواهیم سهمیه بنزین را ۱۵لیتر کنیم! یقین بدانید که با این کارها اتفاق بدی خواهد افتاد. این بازی با آتش است. آتشی که ممکن است شعله آن به‌جاهای دیگری بکشد که اصلاً فکرش را نمی‌کنیم.

گرفتن بساط دستفروش

دزدیدن بساط دستفروشان محروم!

حسین روستایی، از کارگزاران رژیم در شهرداری پردیس، از جمع‌آوری دستفروشان محروم بلوار شهدای پردیس، با همکاری نیروی سرکوبگر انتظامی خبر داد.

حملهٔ مزدوران شهرداری رژیم، به دستفروشان و میوه‌فروشان محروم در شهرهای مختلف، پیاپی ادامه دارد.

در گزارشی دیگر که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مزدوران شهرداری رژیم در زاهدان، گاری و وسایل یک دستفروش محروم بلوچ، که تنها دارایی او برای امرار معاش خانواده‌اش است را به‌زور می‌گیرند.

گرانی مسکن

دو برابر شدن اجارهٴ مسکن، تنها در یک سال!

سایت حکومتی «عبارت شمال» در گزارشی به گرانی «افسارگسیختهٔ زمین و مسکن» و سیاستهای غارتگرانهٴ دولت رئیسی جلاد اذعان کرد و نوشت: «در نبود دل نگرانی دولت (رئیسی)، این مردم هستند که هزینهٔ این مدیریت ول‌انگارانه را پرداخت می‌کنند. مسئولان اصلاً خبر ندارند در بازار، چه می‌گذرد. اکثر مدیران و مسئولان، خود در خانه‌های زیبا زندگی می‌کنند و به جز خودشان، فرزندانشان هم (خانه دارند)، بنابراین عجیب نیست که از حال مستأجران بی‌خبر باشند».

گزارشهای دیگر حاکیست با افزایش پیاپی و نجومی اجاره‌بها، بسیاری از مردم دیگر توان پرداخت آن را ندارند و تبدیل به «خیابان‌خواب» و «اتوبوس‌خواب» می‌شوند.

ساخت تأسیسات جدید نظامی

در بحبوحه تشدید فقر عمومی در ایران، سایت تحلیل اطلاعاتی «اوپن سورس» خبر داد رژیم ایران در حال ساخت یک تأسیسات تونلی جدید در نزدیکی شهر «خورموج» است. ساخت این تأسیسات از سال۱۳۹۶ آغاز شده و از سال۱۳۹۷ سرعت آن افزایش یافته است.

عناوین برخی روزنامه‌های امروز رژیم

مستقل: از ارتباط با آمریکا تابو ساختیم

کیهان: برخی رسانه‌های داخلی برای دشمن کوچه باز می‌کنند

آفتاب یزد: برجام در حال از دست دادن جذابیت‌های خود است

آرمان: از مذاکرات وین تا واکسن و معیشت مردم

ابرار اقتصادی: قیمت زمین در تهران ۴۰ برابر شده است

اقتصاد آینده: حذف ارز ترجیحی؛ نه‌ دولت مسئولیت قبول می‌کند، نه مجلس!

اسکناس: کسادی معاملات بازار مسکن در پایتخت

امروز: حاکمیت یک سفره برای خودش پهن کرده و یک سفره برای مردم

اقتصاد پویا: نو کلاه‌برداری!

پیام ما: امیدواری در لبهٴ انقراض

گزارشی از وضعیت زنان سرپرست خانوار

روزنامه حکومتی رسالت در روز ۲۱دی ۱۴۰۰ اعلام کرد آمار زنانی که به کارگری و پیشخدمتی در منازل روی می‌آورند پیوسته در حال افزایش است در حالی‌که متقابلا تعداد مشاغلی از این دست برای کارگران زن، روز به روز، رو به کاهش است،

وضعیتی که شدت استثمار کارگران زن را افزایش می‌دهد. روندی که در دیکتاتوری حاکم بر ایران، تشدید می‌شود، اما کاستی نمی‌یابد.

گزارشی از وضعیت زنان سرپرست خانوار، نگاهی به آن‌سوی استثمار

یک خانم کارگر خانگی: «درآمد روزانه‌ام، به اندازه خرید نان و یک قوطی پنیر است»
یک خانم کارگر دیگر: «گاهی پولی که تو یه روز به دست میارم؛ اندازه چند تا نون، یه قوطی پنیر و چند دونه گوجه و خیاره».
کارگران خانگی زن، با این‌که ارزان‌ترین و مطیع ترین کارگران هستند اما به سختی «کار» گیر می‌آورند.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار رژیم نشان می‌دهد آمار زنان کارگر خانگی در سال۱۳۹۰ دو میلیون و ۷۷۳هزار نفر بوده.

سال ۱۳۹۸ حدود ۴میلیون و ۳۲۰هزار زن شاغل در آمارهای حکومتی ثبت شده بود، یعنی ۲۷٪ به آمار کارگران زن اضافه شده.

اما همین آمار یک سال بعد، به سه میلیون و ۵۱۷هزار نفر کاهش یافته است. یعنی حدود ۱۵٪ آنها بیکار شده‌اند.

یعنی از تعداد «شغل» ها کم شده اما به تعداد داوطلبان «کارگر» ی افزوده شده! آن هم در شرایطی که بیش از ۹۰٪ تمامی کارگران مرد و زن ایرانی پس از خصوصی‌سازی، مطلقاً هیچ امنیت شغلی، بیمه، بازنشستگی و آینده‌ای ندارند و در این جهنم آخوندی، وضعیت کارگران زن، با هیچ عدد و رقمی قابل بیان نیست. چرا که با پذیرش تمامی این شرایط ظالمانه، در گام نهایی این زنان باید از امنیت اخلاقی و جنسی خود در محل کار جدید هم مطمئن شوند.

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

سازمان ملل‌متحد برای سال۲۰۲۲میلادی، درخواست یک کمک تقریباً ۵میلیارد دلاری از کشورهای عضو، برای نجات افغانستان از بحران انسانی، کرده است.

مدیر اجرایی شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد افراد بالای ۵۰سال که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ممکن است نیاز به واکسن تقویتی سالانه کووید -۱۹ داشته باشند

تحولات جمهوری مالی

«آسیمی گویتا»، رهبر نظامی مالی پس از اعمال تحریم‌های سختگیرانه اتحادیه کشورهای غرب آفریقا علیه این کشور، اعلام کرد برای «گفتگو آماده است».

رهبر نظامی مالی روز دوشنبه گفت پس از اعلام تحریم علیه این کشور، به‌علت تأخیر در برگزاری انتخابات سال۲۰۲۰، وی هم‌چنان برای گفتگو با جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، به‌منظور دستیابی به اجماع نظر، آمادگی دارد».

یورو پل» URO POL باید اطلاعات شهروندانی که جرمی مرتکب نشده‌اند را حذف کند

نهاد ناظر بر حفاظت «داده‌ها» در اتحادیه اروپا به «یوروپل» (آژانس اتحادیه اروپا برای همکاری در اجرای قانون) دستور داده است هر گونه اطلاعات شخصی افرادی را که هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند، حذف کند. این نهاد اروپایی از «یورو پل» خواسته است بانک، اطلاعات عظیم خود را از داده‌های خصوصی افرادی که با تحقیقات مجرمانه ارتباطی ندارند، پاک کند.

روسیه: قصد حمله به اوکراین را نداریم

بعد از یک دیدار هفت ساعته بین مقام‌های آمریکا و روسیه که برای حل و فصل مناقشه اوکراین برگزار شد. دوطرف بر سر تلاش بیشتر و دوجانبه برای کاهش تنشها توافق کردند و پیشرفت قابل‌توجه دیگری به‌دست نیامد.

سرگیی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، پس از این ملاقات به خبرنگاران گفت " به همکاران‌مان توضیح دادیم که برنامه و نیتی برای حمله به اوکراین نداریم."

مطالب مرتبط

یک کارگزار حکومتی: با حذف ارز ترجیحی قیمت یک تریلی سویا از ۱۰۰میلیون به ۵۰۰میلیون تومان می‌رسد ـ در یک نگاه

هشدار تورمی با حذف ارز ترجیحی باید منتظر سونامی گرانی و تورم نجومی باشیم