تجمع اعتراضی معلمان در ۱۱۶شهر برگزار شد - در یک نگاه

روز گذشته جنبش اعتراضی فرهنگیان و معلمان در ۱۱۶شهر از ۳۰استان کشور برگزار شد ـ در یک نگاه ـ ۲۴دی۱۴۰۰

معلمان از جمله شعار می‌دادند: زندانی سیاسی آزاد باید گردد. معلمان زندانند غارتگران آزادند، و دولت خیانت می‌کند مجلس حمایت می‌کند.

یک دادگاه در آلمان در حکمی که «نخستین محاکمه جهانی شکنجه‌گران» نامیده شد، یک دژخیم رژیم بشار اسد را به جرم شکنجه، کشتار و جنایت علیه بشریت در سوریه، به حبس ابد محکوم کرد.

دانمارک اعلام کرد (رژیم) در این کشور جاسوسی می‌کند و سرویسهای اطلاعاتی آن، در تلاش هستند تا از اطلاعات مربوط به فناوری و تحقیقات دانمارک استفاده کنند.

مهراد عباد عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی رژیم در تهران: ۴میلیون تومان برای یک خانواده ۴نفره خط فقر نیست بلکه خط مرگ است. اگر در شهرهای بزرگ خانه نداشته باشند، فقط باید نان خشک بخورند.

در پی آتش‌سوزی گسترده در کارخانه چرم سازی در شهرک صنعتی «چرم‌شهر» در محور «اشتهارد ـ بویین زهرا» ۴تن مفقود و ۴تن به‌شدت مصدوم شدند.

شامگاه پنجشنبه به‌دنبال شلیک ۵ موشک به سوی سفارت آمریکا در بغداد، دوشهروند عراقی مجروح شدند. پیش از این، آمریکا شبه‌نظامیان هم‌سو با رژیم ایران را عامل این قبیل اقدامات معرفی کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا: تنها چند هفته برای نجات برجام فرصت باقی مانده و اگر مذاکرات، شکست بخورد آمریکا گزینه‌های دیگری را بررسی خواهد کرد.

وضعیت مسکن

گرانی مسکن؛ مردم به اتاق‌های ۱۰ متر مربعی رو می‌آورند!

روزنامهٔ حکومتی همشهری، به گوشه‌یی از وضعیت وخیم معیشت مردم، زیر حاکمیت آخوندی اعتراف کرد و نوشت:

«با افزایش اجاره‌بها و کاهش شدید توان اقتصادی، شهروندان برای زندگی به اتاق‌های ۱۰ تا ۱۵ مترمربعی پناه برده‌اند. هزینهٔ همین اتاق‌ها ۲۰میلیون تومان ودیعه و ماهی یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان هم اجاره ماهانه است».

همشهری در ادامه نوشت: «آگهی اتاق ۶ مترمربعی، ما را به محله پامنار کشاند؛ خانه‌یی قدیمی و حیاط‌دار که دورتادور آن اتاق است. ۸ خانوار دیگر هم در این حیاط زندگی می‌کنند. برخی مجرد و تعدادی هم عیالوارند. سرویس و حمام با سایر همسایه‌ها مشترک است».

گزارش خروج میلیاردی سرمایه‌های ارزی ایران

روز ۲۲دی وزارت‌خارجه کره‌جنوبی اعلام کرد آمریکا به این کشور مجوز داده تا دست‌کم ۶۳میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده را به دیکتاتوری حاکم بر ایران بازگرداند.

ناظران مسائل ایران اعلام کرده‌اند پول‌هایی که به رژیم داده می‌شود اگر هزینه اقدامات تروریستی و جنگهای نیابتی رژیم نشود، هزینه مصارف شخصی آنها در خارج از ایران خواهد شد. گزارشی در مورد خروج سرمایه‌های ارزی از ایران توسط رژیم، مؤید این نکته است.

اخبار جهان

مدیر منطقه‌یی سازمان جهانی بهداشت گفت از ۲۲کشور واقع در شرق مدیترانه، که بیشتر آنها را کشورهای خاورمیانه تشکیل می‌دهند، ۱۵کشور موارد ابتلا به بیماری اومیکرون را ثبت کرده‌اند.

کره جنوبی اعلام روز پنجشنبه ۲۳دیماه، اولین محموله قرص های ضد ویروس کرونا (ساخت شرکت فایزر) را دریافت کرده است.

«برایان دیز»، مشاور اقتصادی کاخ سفید: دولت قصد دارد در این ماه قدمهای بیشتری برای حل مشکلات اقتصادی مردم بردارد، زیر تنگناهای اقتصادی بیش از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، وجود دارد.

ناتو اعلام کرد در حالی که مایل است با روسیه در مورد کنترل تسلیحات و استقرار موشک برای جلوگیری از خطر جنگ در اروپا گفتگو کند، اما اجازه نخواهد داد تا روسیه مانع پیوستن اوکراین به ناتو شود.

رئیس‌جمهور قزاقستان «قاسم توکایف‌» اعلام کرد نیروهای روسی ظرف ده روز آینده از این کشور خارج خواهند شد.

انفجاری عظیم در خطوط اصلی سوخت ونزوئلا روی داد. قاچاقچیان بارها از طریق سوراخ کردن این لوله، سوخت را قاچاق کرده‌اند.

 

یک ساختمان تجاری در آدلانتو در شمال شرقی لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا، دچار یک آتش‌سوزی گسترده شد. تاکنون گزارشی از تلفات و خسارات این آتش‌سوزی گزارش نشده است.

جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان در مصاحبه با فرانس ۲۴ اعلام کرد: تهدید نظامی چین علیه تایوان جدی است و تایوان بایستی برای مقابله با این حمله آماده شود.

گینه در معرض موج سنگین اومیکرون

در کشور آفریقایی گینه تعداد مبتلایان به بیماری کرونا به‌شدت در حال افزایش است، وضعیت در این کشور قرمز است و روزانه تا ۴۰۰مورد ابتلا به کرونا شناسایی می‌شود. مقامات بهداشتی گینه می‌گویند بیشتر بیمارانی که تابه‌حال شناسایی شده ا‌ند به سویه اومیکرون مبتلا هستند. همزمان با پیشروی سویه اومیکرون، مقامات بهداشتی، واکسیناسیون در این کشور را شتاب بیشتری داده‌اند.

وزیر خارجه لهستان: خطر جنگ شرق اروپا را تهدید می‌کند

وزیر خارجه لهستان زبیگنی یو رائو که کشورش ریاست دوره‌ای سازمان امنیت و همکاری اروپا را برعهده دارد، با اشاره به اولویت‌های لهستان در دوره جدید افزود:

«به نظر می‌رسد خطر جنگ در منطقه شرق اروپا، اکنون بیشتر از هر زمان دیگری در ۳۰سال گذشته است».

شایان یاد‌آوریست که لهستان بیش از دیگر کشورها، خواستار برخورد سخت با مسکو است

مطالب مرتبط

مسعود رجوی ـ تبریک به مردم و انقلابیون سوریه برای محکومیت سردژخیم شکنجه گاه الخطیب به حبس ابد

وزیر خارجه آمریکا: اگر مذاکرات برجام شکست بخورد آمریکا گزینه‌های دیگری را بررسی خواهد کرد