دیپلمات سابق رژیم ـ  جمهوری اسلامی کارت بازی مسکو و پکن در برابر اروپا و آمریکاست ـ دریک نگاه 

در یک نگاه ـ  دیپلمات سابق رژیم: جمهوری اسلامی کارت بازی مسکو و پکن در برابر اروپا و آمریکاست ـ ۲بهمن۱۴۰۰

رویترز: آنتونی بلینکن از روسیه خواست با استفاده از نفوذ و رابطه خود با رژیم ایران، وضعیت اضطراری کنونی را به‌آنها منتقل کند.

رویترز: وزیر خارجه آمریکا در ملاقات با همتای روسی خود هشدار داد اگر ظرف هفته‌های آینده به‌توافقی نرسیم، برگشت به‌برجام غیرممکن خواهد شد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید: بایدن از تیمش خواسته است تا مجموعه‌یی از گزینه‌ها را برای برخورد با رژیم ایران آماده کنند.

رویترز: یک شرکت آمریکایی، گواهینامه دو نفتکش را به‌علت نقض تحریم‌های رژیم ایران لغو کرد.

مجلسی دیپلمات سابق رژیم: روسیه به‌خاطر اسراییل حاضر نیست به ما سلاح بفروشد. جمهوری اسلامی کارت بازی مسکو و پکن در برابر اروپا و آمریکاست.

روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی: برای روابط با روسیه و چین هم باید راستی‌آزمایی کنیم. آیا روسیه حاضر است به ما موشک اس ۴۰۰ بفروشد و ما را دنبال نخود سیاه نفرستد؟

خبرگزاری فرانسه: شورای امنیت سازمان ملل‌متحد به‌اتفاق آرا، حملات شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران، به‌ابوظبی را محکوم کرد و آن را «حملات تروریستی» خواند و خواستار مجازات عاملان آن شد.

خبرگزاری حکومتی ایسنا: آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از ۸۰۰تومان در سال۱۳۸۱ به ۲۸هزار و ۲۹۳تومان تا پایان آذرماه سال جاری رسیده و در این فاصله، تقریباً ۳۵برابر شده است.

سیل

بی‌عملی دولت رئیسی جلاد در قبال سیل و آبگرفتی در کشور، زندگی مردم را بحرانی کرده است. وضعیت آن‌چنان وخیم است که حتی رسانه‌های حکومتی هم مجبور شدند به این بی‌عملی اعتراف کنند.

روز گذشته اهالی روستای مرغملک شهرکرد در اعتراض به غارتگری اوقاف آخوندها و تصرف زمینهای این روستا دست به تظاهرات زدند.

عناوین برخی روزنامه‌های امروز رژیم

آرمان: مذاکرات وین- آمریکا توپ را به زمین (نظام) انداخت

وطن امروز: آمریکا: تضمین نمی‌دهیم!

رسالت: دروغهای کاخ‌سفید برای فرار از تضمین (به‌نظام)

ابرار: احیای برجام به‌موضع (نظام) پای میز مذاکرات بستگی دارد

اخبار صنعت: دیدار شرکای برجام با آمریکا بدون حضور ایران

جهان صنعت: رابطه تهران - مسکو استراتژیک نیست

مردم‌سالاری: حواشی پررنگ تر از متن سفر رئیسی به‌مسکو. از ورود بدون استقبال به‌کرملین تا دیدار پوتین در مکانی متفاوت.

صبح امروز: ادامه «چراغْ خاموش» انتصابات فامیلی و رفاقتی. کسی پاسخ افکار عمومی را نمی‌دهد!

آفتاب اقتصادی: شاهنامه بورس آخرش خوش است؟

اقتصاد آینده: بازار خودرو رانتی است!

گزارش گرانی‌ها

بحران گرانی اقلام پایه و افزایش روزافزون قیمت خوراکی‌های اولیه مردم، هم‌چنان ادامه دارد. گزارشی ببینیم درباره گرانی‌ها در ایام اخیر.

تامین کسری بودجه با افزایش قیمت‌ها

بودجه ۱۴۰۱ رئیسی جلاد به گواهی کارشناس‌ها و رسانه‌های حکومتی یک کسری جبران‌ناپذیر دارد، رقمی بین ۱۵۶ تا۴۷۰ هزار میلیارد تومان!

این در شرایطی است که همین دولت به گواهی مرکز پژوهش‌های مجلس ارتجاع و دیوان محاسبات رژیم، هزار تریلیون تومان بدهی هم دارد. اما اکنون روشن شده که رئیسی برای تأمین کسری بودجه مستقیماً دست در جیب مردم می‌کند.

نگاهی به لیست گرانی‌های اعمال شده ماه‌های اخیر توسط رژیم این واقعیت را به‌روشنی نشان می‌دهد:

برنج بین ۱۰ تا ۲۰درصد گران شد.

شکر دست‌کم کیلویی هزار تومان گران شد.

گران شدن نان به‌صورت گام‌به‌گام و استانی از روز ۲۱دی با اعلام مدیرغله رژیم در لرستان آغاز شد.

افزایش اجاره بهای مسکن و قیمت آن سرعت گرفت و به‌نوشته روزنامه همشهری ۷آذر ودیعه اجاره‌بها ۵۰درصد بیشتر ش، تا جایی‌که مردم به‌صورت خانوادگی رو به اتوبوس‌خوابی و گرم‌خانه‌خوابی روی آوردند.

در اواخر پاییز و اوایل زمستان قیمت میوه افزایش ۴۰درصدی یافت.

قیمت سویا ۵برابر شد

گوشت گوسفند کیلویی ۱۵هزار تومان افزایش یافت.

و تعرفه برق نیز ۲۵درصد افزایش یافت.

این راه‌کار رئیسی جلاد برای تأمین کسری بودجه‌یی است که قسمت عمده آن برای تروریست‌های جنایتکار حزب‌الشیطان لبنان، حوثی‌ها و بدر و سوریه ارسال می‌شود.

خبرهایی از دیگر نقاط جهان

لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلستان گفت روسیه باید از اوکراین عقب‌نشینی کند. وزیر خارجه انگلستان حمله احتمالی روسیه به اوکراین را یک اشتباه استراتژیک خواند و گفت روسیه نباید مرتکب آن شود.

سرگیی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز جمعه اول بهمن در آغاز گفتگوهایی  در رابطه با بحران اوکراین، به همتای آمریکایی خود گفت انتظار «پیشرفت» این گفتگوها را ندارد.

لاوروف هم‌چنین اعلام کرد که روسیه هیچگاه اوکراین را تهدید نکرده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد دو بمب‌افکن استراتژیک با قابلیت حمل سلاح اتمی را در یک پرواز آموزشی بر فراز قطب شمال به پرواز درآورده است. همزمان روسیه درپی تهدیدات رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که ۱۴۰کشتی جنگی به دریای سیاه اعزام خواهد کرد.

دو شرکت بزرگ توتال و شورون اعلام کردند وضعیت نقض حقوق‌بشر در میانمار از کودتای نظامی اسفند گذشته تاکنون وخیم‌تر شده و به همین علت این دو شرکت، سرمایه‌گذاری در این کشور را متوقف و میانمار را ترک می‌کنند.

کشته شدن ۱۷نفر در یک انفجار مهیب در غنا

مقامات غنا اعلام کردند در یک انفجار در شهری در جنوب‌‌غربی این کشور دست‌کم ۱۷نفر کشته شدند. پلیس گفت علت این انفجار، تصادف یک خودروی حامل مواد منفجره معدنکاری با یک موتورسیکلت بوده است.

تصاویر، دود سیاهی را بر فراز شهر نشان می‌دهد، شاهدان گفتند "اینجا تقریباً مثل شهر ارواح شده است". حدود ۵۰۰ خانه آسیب دیده و برخی کاملاً ویران شده‌اند

اتحادیه اروپا روسیه را به تحریم‌های کلان اقتصادی تهدید کرد

 اورزولا فن در لاین  رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۳۰دی در مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد اتحادیه اروپا آماده است در صورت حمله روسیه به اوکراین، علیه این کشور تحریم‌های کلان اقتصادی وضع کند. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در ادامه گفت امیدوارم حمله‌یی صورت نگیرد اما ما آ‌مده‌ایم و زیر بار تلاش‌های روسیه برای تقسیم اروپا به مناطق مختلف تحت نفوذ نخواهیم رفت.

طرح اینتل برای ساختن یک «ابرکارخانه» تولید تراشه

«اینتل» شرکت سازنده تراشه‌های کامپیوتری اعلام کرد ۲۰میلیارد دلار برای ساخت دو کارخانه جدید سازنده تراشه در «اوهایو» سرمایه‌گذاری می‌کند.

مدیران این شرکت‌ها می‌گویند این اولین گام برای ساختن یک «ابر کارخانه» است که می‌تواند هشت کارخانه تولید تراشه با هزینه ۱۰۰میلیارد دلار در خود جای دهد.

مطالب مرتبط 

سفر رئیسی به روسیه مایه اعتراض و استهزاء رسانه ها و شبکه های حکومتی

نمای روز ـ کوه رئیسی در مسکو موش زائید!