سفر آخوند جلاد رئیسی به روسیه و دستاوردهای آن ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

روی خط ایران ـ سفر آخوند جلاد رئیسی به روسیه و دستاوردهای آن ـ قسمت اول ـ ۲بهمن۱۴۰۰

گفتگو با پرویز خزائی نماینده شورای ملی مقاومت ایران در کشورهای نوردیک

موضوع سفر آخوند رئیسی به روسیه چه بود؟

پرویز خزائی: در روابط دیپلماتیک قوی مخصوصا استراتژیکی می‌شوید باید چیزی بیاورید. شما می‌شوید دسته دوم و دسته سوم و طرف مقابل سواستفاده می‌کند. رژیمی که به گواهی ملت ایران به گواهی تاریخ در تمامی زمینه شکست ایدئولژی سیاسی، اجتماعی منطقه‌ای و نظامی خورده و حتی محیط‌زیست باقی نگذاشته است و ملت نان ندارند بخورند.

در جایی که مقاومت ایران دیگر راهی برایش نگذاشته و زیر فشار آن ده ماده‌ای خانم رجوی می‌رود سراغ دو ابرقدرت ولی آن دو ابرقدرت استراتژی خودشان را دارند. آنها که نمی‌آیند تخم مرغهای خودشان را در سبد داغون خامنه‌ای بگذارند.

این رژیم است خودش را می‌خواهد با چسباندن خودش به چین و روسیه و مثلا با شرکت در یک مانور بگوید که من هم هستم. خود روسیه در جهان بخاطر اوکراین زیر فشار است. خیلی از کشورهایی که از اتحاد جماهیر شوروی جدا شده‌اند هم به ناتو پیوسته‌اند و هم به اتحادیه اروپا.

در هر حال روسیه و چین دوست دارند با این رژیم بازی کنند. رئیسی افتخارش این است که در کرملین نماز می‌خواند. اینکه رژیم فکر کند این دو ابرقدرت رژیم را پارتنر خود کنند خیلی اشتباه می‌کند.

اما واقعیت این است با توجه به منافع مشترک روسیه با کشورهای دیگر خصوصاً کشورهای تاثیر‌گذار در سطح جهانی، و در شرایطی که کشورهای غربی در زمینه برنامه اتمی، موشکی، و منطقه‌یی درگیر تضادهای جدی با رژیم هستند، خواه ناخواه این تضادها سایه جدی بر روابط روسیه با رژیم می‌اندازد.

ضمن این‌که منافع کلان و راهبردی روسیه با کشورهای غربی و ثروتمند منطقه، مانع از این می‌شود که رابطه راهبردی بین این کشور و حاکمیت آخوندی شکل بگیرد.

وانگهی در شرایط کنونی ایران تحت حاکمیت آخوندها از چنان ظرفیت بالای اقتصادی برخوردار نیست که نظام بتواند از طریق آن رابطه راهبردی با روسیه برقرارکند، و روسیه نیز جز در زمینه تسلیحات و تجهیزات در سایر زمینه‌ها دارای آن‌چنان توانمندی نیست که بتواند حفره عدم رابطه رژیم با کشورهای غربی دارای اقتصاد شکوفا و توانمند را پرکند.

روی خط ایران ـ نگاهی به خط فقر در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه ـ قسمت دوم

گفتگو با زینت میرهاشمی سردبیر نشریه نبرد خلق و عضو شورای ملی مقاومت ایران

مطالب مرتبط

حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه آخوند جلاد رئیسی ـ روی خط ایران ـ قسمت اول و دوم

سفر رئیسی به روسیه و تشدید بحران درونی