یخبندان و کولاک و راههای مقابله با آن ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

تیک تاک ـ یخبندان و کولاک و راههای مقابله با آن ـ قسمت اول ـ ۴بهمن۱۴۰۰

گفتگو با مهندس جاوید شناسی از آمریکا

مهندس جاوید شناسی: با سلام به شما و هموطنان. واقعا وقتی این تصاویر را می‌بینم خیلی احساس فشار می‌کنم که آنها در چه وضعیتی هستند و فشار از همه جهت روی آنها هست.

برای جلوگیری از صدمات عمده و تلاف در صورت بارش برف و باران چه اقداماتی باید انجام شود؟

مهندس شناسی: همیشه اولین قدم مهم این است که انسان با نیت کمک کردن کاری را انجام دهد و نه با دزدی و چپاول. برنامه‌ریزی همیشه باید باشد. پیشگیری همیشه باید باشد. حتی قبل از اینکه فصل سرما بیاید بالاخره تجربه هست که در چه نقاطی چه قدر برف می‌آید.

افراد متخصص را می‌آوریم و تمامی اقداماتی که می‌شود از قبل انجام داد و تجربه آنرا داریم بعنوان اقدامات اولیه انجام می‌دهیم. این پیشگیریهای اولیه. چه برف آمده باشد و یا اصلا هوا گرم و خشک است. بعد هم لیست داریم و اقدامات و تجهیزاتی هست که باید آماده باشد. یک بار هم حداقل تمرین می‌کنیم که اگر وضعیتی پیش آمد همه آماده و هماهنگ باشند.

این اولین قدم. برف و کولاک همه جا می‌آید ولی لازم نیست که هر بار صدمات و تلفات داشته باشد. وقتی یک وضعیتی را یک جا تجربه کردیم دیگر لازم نیست که مجددا تکرار شود. ولی در ایران متاسفانه اینطور نیست. وقتی برنامه‌ریزی برای نجات جان انسانها باشد مسلما نتایج خیلی بهتر خواهد بود. یک اقدام خیلی کوچک می‌تواند بزرگترین نتایج را داشته باشد.

یک مثال خیلی کوچک که پای یک نفر که می‌شناختم فلج شده بود و ما زنگ زدیم به اورژانس پزشکی ظرف ۵ دقیقه ۸ نفر با یک آمبولانس و یک خودرو آتش‌نشانی و یک خودرو دیگر آمدند تا این فرد را روی برانکارد گذاشته و به بیمارستان ببرند. او سنش ۷۸سال هم هست. پس وقتی جان انسان در جایی مهم و با ارزش باشد اینطوری تنظیم می‌شود. ولی در حکومت آخوندی متاسفانه جان انسانها اصلا ارزشی برای این حکومت ندارد.

تیک تاک ـ آینده و سرنوشت مذاکرات برجام ـ قسمت دوم

گفتگو با میثم ناهید

مطالب مرتبط

تصویب قطعنامه محکومیت انکار هولوکاست در ملل‌متحد ـ تیک تاک ـ قسمت اول و دوم

وضعیت بحرانی در بسیاری از استانها به‌خاطر سرما و یخبندان